Данъчно третиране на получена рента

ОТНОСНО: Данъчно третиране на получена рента
по застрахователна полица
В отговор на направеното от Вас запитване с писмо вх.№ .. от 11.01.2011г. при Дирекция „ОУИ” .., Ви уведомяваме за следното:
В съдържанието на изложената фактическа обстановка пишете, че през месец октомври 2010 г. сте получили от ЗПАД „ДЗИ .” еднократно рентно плащане /пенсия/ по застрахователна полица за пенсионна застраховка, копие на която прилагате към писмото си.
Задавате въпроса следва ли да декларирате получената сума с годишна данъчна декларация за 2010 год.
Описанатав писмото Ви фактическа ситуация не е достатъчна за да се отговори категорично на зададения въпрос, тъй като не е ясно ползвали ли сте данъчно облекчение при извършване на вноските, в какъв размер, както и удържан ли е окончателен данък от застрахователното дружество при изплащане на сумите.
Във връзка с горното, изразяваме следното принципно становище по поставения от Вас въпрос:
На основание чл.38, ал.8 от ЗДДФЛ с окончателен данък се облага брутната сума на облагаемите доходи от допълнително доброволно осигуряване, от доброволно здравно осигуряване и от застраховки „Живот”, придобити на датата на:
1. обратно получаване на внесените суми за застраховки „Живот”;
2. обратно получаване на внесените суми за доброволно здравно осигуряване, с изключение на случаите на възстановяване на разходи за здравно обслужване и предоставяне на здравни услуги и стоки на осигуреното лице при настъпване на предвидените в здравноосигурителните договори случаи;
3. получаване на внесените суми за допълнително доброволно осигуряване преди придобиване право на допълнителна пенсия.
Съгласно чл.38,ал.9 от ЗДДФЛ не се облагат с окончателен данък доходите по ал.8 /посочени по-горе/, съответстващи на частта от вноските /премиите, за които не е ползвано данъчно облекчение по реда на чл.19 от същия закон. Данъчното облекчение е визирано в две алинеи на цитирания чл.19, а именно:
На основание ал.1 от чл.19 /ЗДДФЛ/ сумата от годишните основи по чл.17 се намалява с направените през годината лични вноски за допълнително доброволно осигуряване в общ размер до 10 на сто от сумата от годишните данъчни основи по чл.17, както и с внесените през годината лични вноски за доброволно здравно осигуряване и премии/ вноски по договори за застраховки „Живот” в общ размер до 10 на сто от сумата от годишните данъчни основи по чл.17.
В текста на ал.2 от чл.19 на ЗДДФЛ е посочено, че месечната данъчна основа по чл.42,ал.2 за доходи от трудови правоотношения, се намалява с направените през месеца чрез работодател лични вноски за допълнително доброволно осигуряване в общ размер до 10 на сто от месечната данъчна основа по чл.42,ал.2, както и с внесените през месеца за сметка на лицето лични вноски за доброволно здравно осигуряване и премии/вноски по договори за застраховки „Живот” в общ размер до 10 на сто от месечната данъчна основа по чл.42, ал.2.
В § 1, т. 14 от ДР на ЗДДФЛ е уточнено, че застраховки “Живот“ са видовете застраховки по раздел I, т. 1 и 3 от приложение № 1 към Кодекса за застраховането, т.е. данъчното облекчение може да се ползва само по отношение на вноските/премиите, направени за следните видове застраховки:
1.Застраховка “Живот“ и рента:
а/ застраховка “Живот“ с покритие на рисковете “смърт“ или “доживяване на
определена възраст“, или “доживяване на определена възраст или по-ранна смърт“;
б/ застраховка за пенсия или рента, включваща спестовна част и задължение за
еднократни или периодични плащания, дължими след изтичане най-малко на една
година от плащането на премията или на първата разсрочена вноска.
В предвид на гореизложената нормативна уредба могат да се направят следните изводи:
1. Ако при извършване на вноските по приложената застрахователна полица не сте ползвали данъчно облекчение по чл.19 от ЗДДФЛ – получените суми са освободени от облагане в целия си размер и не се декларират с годишната данъчна декларация
2. В случай, че сте се възползвали от данъчната преференция на чл.19 от ЗДДФЛ – дохода, съответстващ на частта от премиите, за коитое ползвано данъчно облекчение се облага с окончателен данък от застрахователното дружество при изплащането му и получателя не го декларира с годишната си данъчна декларация /чл.52,ал.1,т.3 от ЗДДФЛ/
3. Ако сте се възползвали от данъчното облекчение на чл.19 от ЗДДФЛ при извършване на вноските, но застрахователното дружество не е удържало окончателния данък върху тази част от дохода, съответстваща на частта от премиите, за които е ползвано същото /независимо че е било задължено/, то следва да се включи в годишната данъчна декларация, тъй като няма да е спазено условието на чл.52,ал.1,т.3 от ЗДДФЛ.

Оценете статията

Вашият коментар