Данъчно третиране на получени субсидии от физическо лице, регистрирано като земеделски производител

3_271/02.02.2015 г.
ЗДДФЛ, чл. 29, ал. 1, т. 1;
ЗДДФЛ, чл.11, ал. 1, т. 1 и т. 2;
ЗДДФЛ, чл. 12, ал. 1;
ЗДДФЛ, чл. 29а, ал. 4
Относно: Данъчно третиране на получени субсидии от физическо лице, регистрирано като земеделски производител
Според изложеното в него физическо лице е регистрирано като земеделски производител.Не е подавало декларация по чл.29а, ал.4 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ), с която да избере да се облага като едноличен търговец. Посочва, че съгласно договор за отпускане на финансова помощ по мярка 121 „Модернизиране на земеделските стопанства” е получило финансиране за закупуване на селскостопанска техника от ДФ „Земеделие”.
В тази връзка поставя въпроса относно данъчното третиране на полученото финансиране – като финансиране за текущата дейност или пропроционално на начислените за съответния период амортизации на актива, придобит в резултат на финансирането.
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на ЗДДФЛ (обн. ДВ, бр. 95/2006 г., посл. изм. ДВ, бр.107 от 24 Декември 2014г.) изразяваме следното становище:
На основание чл. 29, ал. 1, т. 1 от ЗДДФЛ, облагаемият доход от стопанска дейност на физическите лица, регистрирани като земеделски производители, се определя, като придобитият през данъчната година доход от производство на непреработени продукти от селско стопанство, се намалява с 60 на сто разходи за дейността. В придобития доход се включват отнасящите се за съответната данъчна година държавни помощи, субсидии и други подпомагания, които са предоставени за тази дейност и не са освободени от облагане по силата на закон.
По смисъла на чл. 2 от ЗДДФЛ, обект на облагане с данък са доходите на местните и чуждестранните физически лица. На основание чл. 12, ал. 1 от ЗДДФЛ облагаеми по този закон са доходите от всички източници, придобити от данъчно задълженото лице през течение на годината, с изключение на доходите, които са необлагаеми по силата на закон.
Следва да се има предвид и текста на чл. 11, ал. 1 от ЗДДФЛ, съгласно който доходътсе смята за придобит на датата на:
1. плащането – при плащане в брой;
2. заверяване на сметката на получателя на дохода или получаване на чека – при безналично плащане.
Предвид цитираната нормативна уредба, с огледна това, че не е подавана декларация по чл.29а, ал.4 от ЗДДФЛ, с която да се избере физическото лице да се облага като едноличен търговец, няма законово основание да се прилагат изискванията на счетоводен стандарт 20 „Отчитане на правителствени дарения и оповестяване на правителствена помощ”. В случая получената субсидия следва да бъде отразена изцяло в годишната данъчна декларация за годината на получаването.

Оценете статията

Вашият коментар