данъчно третиране на придобити доходи от музикален концерт, организиран от физическо лице

3_990/26.03.2010 г.
ЗДДФЛ, чл. 26,28
ЗДДФЛ, чл. 29, т. 1, б. „б”
Наредба № Н-18/2006 г. на МФ, чл. 4, т. 3
Относно: данъчно третиране на придобити доходи от музикален концерт, организиран от физическо лице
Според изложеното в запитването физическо лице има намерение да организира музикален концерт с подкрепата на група негови колеги относно наемане на зала, реклама и т.н., както и да определи минимално заплащане на входа. В тази връзка са поставени следните въпроси:
1. Какъв е механизма, по който следва да се обложат тези доходи?
2. Как ще се отчитат постъпленията от таксата за вход – с билети, фактури или друг законов начин?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ, обн. ДВ, бр. 95 от 2006 г., посл. изм. ДВ, бр.16 от 2010 г.) и Наредба № Н-18/2006г. на МФ за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства (обн. ДВ, бр. 106/2006г., посл. изм. ДВ, бр. 77/2009 г.) изразяваме следното становище:
Лицето има регистрация в регистър БУЛСТАТ като упражняващ артистична и творческа дейност. От описаната в писменото запитване информация не става ясно дали същото ще участва като изпълнител в концерта, който ще организира. Поради това данъчното третиране наполучените приходи от концерта могат да бъдат обобщени в две основни хипотези:
1. В случай, че физическото лице се явява само организатор на концерта, без да взема участие като артист изпълнител:
Когато физическо лице организира концерт, от който ще реализира доход от таксата за вход, като съответно ще извърши определени разходи за наемане на зала, реклама и други, тази дейност по същността си има стопански характер.
За целите на облагането с данък върху общата годишна данъчна основа по реда на ЗДДФЛ, в сила от 01.01.2007 г., доходите от стопанска дейност са два вида: доходи от стопанска дейност като едноличен търговец и доходи от друга стопанска дейност. В обхвата на доходите от друга стопанска дейност попадат и доходите от упражняване на свободна професия, от упражняване на занаят и възнагражденията по извънтрудови правоотношения.
В ЗДДФЛ, в т. 28, т. 29 и т. 30 на § 1 от ДР се съдържат легалните дефиниции съответно на понятията „упражняване на занаят”, „лица, упражняващи свободна професия” и „извънтрудови правоотношения”. Предвид цитираните определения доходът от организиране на концерт не може да се причисли към доходите от друга стопанска дейност по смисъла на закона.
Следва да имате предвид, че съгласно чл. 1, ал. 1, т. 13 от Търговския закон (ТЗ) търговец по смисъла на този закон е всяко физическо или юридическо лице, което по занятие извършва импресарски услуги. На основание чл. 1, ал. 3 от ТЗ за търговец се смята и всяко лице, образувало предприятие, което по предмет и обем изисква неговите дела да се водят по търговски начин даже ако дейността му не е посочена в изброените в чл.1, ал.1 дейности.
В ал.1 на чл.1 от ТЗ акцентът е поставен върху това лицето по занятие да извършва такива сделки, т.е. това да е негова основна дейност и източник на доходи, а по ал.2 – да има предприятие, чийто предмет на дейност и обем на делата да изисква воденето на делата му по търговски начин. В този смисъл е и Решение № 8513 от 21.10.2004 г. на ВАС.
Предвид изложеното дефинирането на едно физическо лицекато търговецне следва да се обвързва единствено с наличието или липсата на регистрация по реда на ТЗ. Акофизическото лице осъществява търговски сделки, не е от значениедали то е манифестирало или не участието си в тях като едноличен търговец. Тази теза се съдържа и в данъчния закон предвид разпоредбата на чл. 26, ал. 7 от ЗДДФЛ.
На основание чл. 26, ал. 7 от ЗДДФЛ по реда за облагане на доходите от стопанска дейност като едноличен търговец се облагат и доходите от стопанска дейност на физическо лице, което е търговец по смисъла на Търговския закон, но не е регистрирано като едноличен търговец.
Годишната данъчна основа за доходите от стопанска дейност като едноличен търговец се определя по реда на чл. 28 от ЗДДФЛ. Търговците по смисъла на ТЗ са предприятияпо смисъла на чл. 1, ал. 2 от Закона засчетоводството. За целите на облаганетоопределянето на данъчна основа по чл. 26 от ЗДДФЛ е обвързано с определяне наданъчен финансов резултат, получен чрез преобразуване на счетоводния финансов резултат за данъчни цели по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО). От изложеното следва, че лицата извършващи дейност като търговци следва да водят счетоводство спазвайки изискванията на Закона за счетоводството и приложимитесчетоводни стандарти.
2. В случай, че физическото лице организира концерт, в който ще участва в качеството на артист-изпълнител:
Съгласно разпоредбатаначл. 29, т. 1, буква „б” от ЗДДФЛ облагаемият доход от стопанска дейност на физическите лица, които не са търговци по смисъла на Търговския закон, се определя, като придобитият доход се намалява с 40 на сто разходиза дейността за авторски и лицензионни възнаграждения, включително за доходи от продажба на изобретения, произведения на науката, културата и изкуството от техните автори, както и за възнаграждения за изпълнение на артист-изпълнители. Годишната данъчна основа се формира по реда на чл. 30 от същия закон.
По отношение отчитането на придобитите доходи е необходимо да се има предвид следното: На основание чл. 9, ал. 1 от ЗДДФЛ данъчно задължените по този закон лица са длъжни да регистрират и отчитат извършените продажби на стоки и услуги чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство по ред, определен с наредба на министъра на финансите, освен когато заплащането се извършва по банков път или чрез прихващане. Същото задължение е регламентирано и с разпоредбата на чл. 118, ал. 1 от ЗДДС, според която всяко регистрирано и нерегистрирано по този закон лице е длъжно да регистрира и отчита извършените от него доставки/продажби в търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство, независимо дали е поискан друг данъчен документ. Фискалната касова бележка (фискалният бон) е хартиен документ, регистриращ продажба/доставка на стока или услуга в търговски обект, по която се плаща в брой, с чек, с ваучер, с банкова кредитна или дебитна карта или с други заместващи парите платежни средства, издаден от въведено в експлоатация фискално устройство от одобрен тип, за което е заверено свидетелство за регистрация.
Редът и начина на издаване на фискални касови бележки се определят с Наредба № Н-18 наот 13 декември 2006 г. Съгласно разпоредбата на чл.3 от цитираната наредба всяко лице е длъжно да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство (ФУ), освен когато плащането се извършва по банков път. Изключение от задължението за използване на ФУ за регистриране на продажби на стоки и услуги е допустимо за лицата, респективно дейностите, изброени в чл. 4 и 5 от цитираната наредба.
Съгласно чл. 4, т. 3 от Наредба Н-18/2006 г. на МФ не е задължено да регистрира извършваните от него продажби в търговски обект чрез ФУ лице, което извършва продажби на билети или други удостоверителни знаци за услуги (квитанция, талон и др.), които съдържат трайно вписана при отпечатването номинална стойност и най-малко два защитни елемента върху хартията и/или при печата, и са отпечатани по реда на Наредбата за условията и реда за отпечатване и контрол върху ценни книжа, приета с Постановление № 289 на Министерския съвет от 1994 г. (обн., ДВ, бр. 101 от 1994г.; посл. изм. бр. 54 от 2008г.).
В случай, че за концерта, който ще организира лицето, се снабди с билети за вход, които отговарят едновременно на изброените в чл. 4, т. 3 от Наредба № Н-18/2006 г. на МФ изисквания, за него не възниква задължение да издава фискална касова бележка от ФУ за платената сума с посочената номинална цена за извършваната услуга.

Оценете статията

Вашият коментар