Данъчно третиране на такса по Закона за енергетиката, в сила от 24.07.2015 г.

2 _ 903/14.08.2015 г.
ЗКПО – чл.10;
ЗКПО – чл.11;
ЗСч – чл.7;
ЗЕ – чл.36д, ал.1, т.1;
ЗЕ – чл.36е, ал.1, т.1 и ал.3;
Относно: Данъчно третиране на такса по Закона за енергетиката, в сила от 24.07.2015 г.
Произвеждате електроенергия от възобновяеми източници /зелена енергия/. Според получена от Вас информация, считано от 24.07.2015 г., за произведената от „Солар-КР“ ЕООД електроенергия, последното следва да прави вноска в размер на 5% към националната агенция за приходите /НАП/.
Във връзка с горното поставяте въпроси:
1. По коя банкова сметка и параграф следва да превеждате дължимите суми?
2. С каква декларация следва да се обяви пред НАП дължимата вноска?
3. Внесените от дружеството суми ще представляват ли разход за него?
4. Къде може да получите повече информация по този въпрос?
Във връзка с изложеното и предвид действащото към настоящия момент данъчно-осигурително законодателство, изказваме следното становище:
Съгласно приети промени в Закона за енергетиката /ЗЕ/, обнародвани в ДВ, бр.56 от 2015 г., в сила от 24.07.2015 г., за управление на средствата за покриване на разходите, извършени от обществения доставчик, произтичащи от задълженията му по чл.93а от закона, определени с решение на комисията, включително за минали регулаторни периоди, се създава Фонд “Сигурност на електроенергийната система“,уредено в чл.36б от същия закон.
Съгласно чл.36д, ал.1, т.1 от ЗЕ /нов – ДВ, бр. 56 от 2015 г., в сила от 24.07.2015 г./ средствата на фонда се набират отвноските по чл.36е.
Текстът на чл.36е, ал.1, т.1 /нов – ДВ, бр. 56 от 2015 г., в сила от 24.07.2015 г.) от ЗЕуказва на производителите на електроенергия, че следва ежемесечно да правят вноски във фонда в размер 5 на сто от приходите от продадената електрическа енергия без ДДС.
В изпълнение на разпоредбите на Закона за енергетиката, от Министерството на енергетиката е открита временна банкова сметка за чужди средства, по която да се събират вноски по Фонд “Сигурност на електроенергийната система“.
Откритата банкова сметка в левове е на името на Министерството на енергетиката, както следва:
IBAN: BG05 BNBG 9661 3300 1421 02
Банковият идентификационен код (BIC) на БНБ е BNBGBGSD.
Съгласно чл.36е, ал.3 от Закона за енергетиката, вноските във фонда се внасят до 15-о число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят, и се признават за текущи разходи за дейността за целите на данъчното облагане.
Следва да имате предвид, че вноските към фонда са публични държавни вземания, и като такива само в случай на просрочие /невнесени в сроквноски/, те се установяват и събират по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/ от органите на Националната агенция за приходите. НАП не събира доброволни плащания, определени със закона за енергетиката.
По-подробна информация относно фонд „Сигурност на електроенергийната система“ и Вашите задължения в тази връзка може да намерите на интернет-страницата на Министерството на енергетиката, както и на долния линк:
http://www.me.government.bg/bg/theme-news/informaciya-vav-vrazka-s-fond-sigurnost-na-elektroenergiinata-sistema-2081-m0-a0-1.html
Заплащането на таксата, т.е. излизането на финансови средства от патримониума на предприятието, е стопанска операция, която следва да намери отражение в счетоводните регистри на дружеството. Съгласно чл.4, ал.3 от Закона за счетоводството /ЗСч/, предприятията осъществяват счетоводството на основата на документалната обоснованост на стопанските операции и факти, като спазват изискванията за съставянето на документите съгласно действащото законодателство. В чл.7 от ЗСч са указани реквизитите, които следва да съдържа документа, доказващ съответната стопанска операция.
А съгласно чл.7, ал.7 от Закона за счетоводството, /в сила от 01.01.2007г./ при стопански операции, отнасящи се до задължения към бюджетни предприятия, възникнали на основание и по реда на нормативен акт, първичният счетоводен документ по ал.1 е съответният платежен документ за извършено плащане.
Таксата, която следва да внасяте към фонд „Сигурност наелектроенергийната система“ е определена по силата на разпоредба в Закона за енергетиката. Съгласно чл.11 от Закона за корпоративното походно облагане /ЗКПО/ разходите, определени като задължителни с нормативенакт, се признават за данъчни цели и не се облагат с данък върху разходите.
Независимо от горното, за да бъде признат един счетоводен разход за данъчни цели, ЗКПО поставя също изисквания за документална обоснованост на разхода, уредено в чл.10 от закона, който препраща към разпоредбата на чл.7 от Закона за счетоводството.
Уведомяваме Ви, че на основание т.4.3. от Процедура ДОМ-1 „Изготвяне на отговори на запитвания, одобрена със заповед № ЗЦУ-520/15.05.2015г. на Зам.изпълнителния директор на НАП отговор не се предоставя, когато се поставя въпрос, който не е от компетентността на НАП. НАП е компетентна да отговаря само на запитвания, съдържащи въпроси относно прилагането на данъчно-осигурителното законодателство.

Scroll to Top