данъчно третиране на вътреобщностно придобиване по реда на на ЗДДС в сила от 01. 01. 2007 г.

Изх. № 24-34-22
Дата: 25.02.2008 г.
ОТНОСНО: данъчно третиране на вътреобщностно придобиване по реда на на ЗДДС в сила от 01. 01. 2007 г.
Във връзка с Ваше писмено запитване до Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението“ – гр………… , препратено по компетентност в ЦУ на НАП с вх.№ 24-34-298 от 02. 04. 2007 г., и на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите, Ви уведомявам следното:
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
Фирмата е закупила материали от Гърция, като с фактурата е заплатен и ДДС.
Доколкото изложената в запитването фактическа обстановка не е изчерпателна, изразявам принципно становище, относно данъчното третиране на вътреобщностното придобиване по реда на ЗДДС:
По смисъла на чл. 2, т. 2 от Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС/ с данък върху добавената стойност се облага всяко възмездно вътреобщностно придобиване с място на изпълнение на територията на страната, извършено от регистрирано по този закон лице или от лице, за което е възникнало задължение за регистрация. Мястото на изпълнение на вътреобщностното придобиване е на територията на страната
Съгласно чл. 63, ал. 1 от ЗДДС, данъчното събитие при вътреобщностно придобиване възниква на датата, на която би възникнало данъчно събитие при доставка на територията на страната по реда на чл. 25 от ЗДДС. Данъкът е изискуем от лицето, което извършва придобиването, на основание чл. 84 от ЗДДС. Изискуемостта на данъка настъпва:
-на 15-ия ден на месеца, следващ месеца, през който е възникнало данъчното
събитие или
-на датата на издаване на фактурата, когато тази фактура е издадена преди 15-ия
ден на месеца, следващ месеца, през който е настъпило данъчното събитие. Това
правило не се прилага, когато фактурата е издадена във връзка с направено плащане
преди датата на възникване на данъчното събитие.
1
В този смисъл, българската фирма, получател по доставката следва да издаде протокол с реквизитите, посочени в чл. 117, ал. 2 от ЗДДС, в срок до 5 дни /съгласно редакцията на чл. 117, ал. З, в сила до 19. 12. 2007 г./ от датата, на която данъкът е станал изискуем. Протоколът се включва в дневника за продажби за периода, през който е издаден.
При условие, че българското лице, което е извършило придобиване е заплатило ДДС в другата държава-членка, необходимо е да удостовери пред доставчика регистрацията по ЗДДС, в резултат на което да бъде извършена необходимата корекция.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
//’

Оценете статията

Вашият коментар