Данъчно третиране на възнаграждения по договори за управление и контрол. Начин на осигуряване на членовете на управителния и контролния съвет на кооперациите.

3_6150/23.12.2008 г.
ЗДДФЛ, § 1, т. 26, б. „з” от ДР;
КСО, чл. 4, ал. 1, т. 5;
ЗЗО, чл. 40, ал. 1, т. 1
Относно: Данъчно третиране на възнаграждения по договори за управление и контрол. Начин на осигуряване на членовете на управителния и контролния съвет на кооперациите.
Постъпило е писмено запитване относно приложението на разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ), в редакцията му през 2008 г. и Кодекса за социално осигуряване (КСО).
Според изложеното в запитването кооперация „…” трябва да изплати хонорар на членовете на управителния и контролния съвет. Седем от членовете на съвета са пенсионери. Заседанията на управителния и контролния съвет се провеждат един път месечно и имат продължителност до два часа. Във връзка с промените на Закона за данъците върху доходите на физическите лица от 01.01.2008 г. (§1, т. 26, б. „з” от ДР) и прилагането на разпоредбата на чл. 4, ал. 1, т. 7 от Кодекса за социално осигуряване се поставят следните въпроси:
1.Как следва да бъдат изплащани хонорарите за управление и контрол, по граждански договор или по трудови договори?
2.Ако е с трудов договор, по кой член от Кодекса на труда следва да бъдат назначени?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на ЗДДФЛ (обн. ДВ. бр.95 от 24 Ноември 2006г., в редакцията му, действаща за 2008г.), КСО (обн. ДВ бр.110/1999 г., посл. изм. ДВ бр. 102/2008 г.) и Закона за здравното осигуряване (ЗЗО, обн. ДВ бр. 70/1998 г., посл. зм. ДВ бр.71/2008 г.) изразяваме следното становище:
По първия поставен въпрос:
Доходите за възнаграждения по договори за управление и контрол, включително с членове на управителни и контролни органи на предприятия, в редакцията на ЗДДФЛ, действаща до 31.12.2007 г., се третират като доходи от друга стопанска дейност, за които облагаемият доход се формира след приспадане на 10 на сто нормативно признати разходи. Съгласно измененията и допълненията, направени в ЗДДФЛ (ДВ, бр. 113/2007г.), в сила от 1 януари 2008 г., възнагражденията, изплащани по договори за управление и контрол, включително и на членове на управителни и контролни органи на предприятия се считат за доходи от трудови правоотношения по смисъла на §1, т. 26, буква „з“ от допълнителните разпоредби на закона.
Предвид тази промяна в данъчното третиране на този вид доходи, същите не са доходи от стопанска дейност по чл.29 от ЗДДФЛ, съответно при придобиването им не следва да се удържа/внася авансов данък по реда на чл. 43 от ЗДДФЛ.
Изхождайки от новия характер на доходите от възнаграждения, изплащани по договори за управление и контрол, включително и на членове на управителни и контролни органи на предприятия, считано от 01.01.2008 г. механизмът им на авансово облагане е аналогичен на този на лицата, назначени по трудово правоотношение. Авансовият данък за начислените за съответните месеци на 2008 г. доходи се определя, удържа и внася от работодателя / възложителя по реда на чл. 42 от ЗДДФЛ.
Горните норми не се прилагат единствено спрямо доходите, начислени за 2007 г., но изплатени след 1 януари 2008 г., тъй като към момента на полагането на труда същите не са попадали в обхвата на трудовите правоотношения по смисъла на § 1, т. 26 от допълнителните разпоредби на закона. Нормата на чл.42 от ЗДДФЛ следва да се прилага по отношение на доходите от този вид, получени за месеците на отчетната 2008 г. (за януари, февруари и т.н.).
От представената фактическа обстановка и начина на поставяне на въпросите става ясно, че според кооперацията по отношение общественото осигуряване на членовете на управителния и контролния съвет е приложима разпоредбата на чл. 4, ал. 1, т. 7 от КСО. Във връзка с това следва да се има предвид следното:
Разпоредбата на чл. 4, ал. 1, т. 7 от Кодекса за социално осигуряване гласи:
„Задължително осигурени за всички осигурени социални рискове по този кодекс са изпълнителите по договор за управление и контрол на търговски дружества, едноличните търговци, неперсонифицираните дружества, както и синдиците и ликвидаторите.”
От гореизложения текст е видно, че тази разпоредба не касае членовете на управителния и контролния съвет на кооперациите. По смисъла на КСО за целите на общественото осигуряване същите попадат в разпоредбата на чл. 4, ал. 1, т. 5, а именно:
„Задължително осигурени за всички осигурени социални рискове са членовете на кооперациите, упражняващи трудова дейност и получаващи възнаграждение в кооперацията; членовете на кооперации, работещи без трудови правоотношения в кооперацията, не се осигуряват за безработица.”
Следователно членовете на кооперации, които извършват трудова дейност в кооперацията, за което получават възнаграждение подлежат на задължително държавно обществено осигуряване. Задължението за осигуряване възниква от деня, в който лицата започват да упражняват трудова дейност в кооперацията и продължава до прекратяването на дейността. Осигуряването се провежда в зависимост от начина, по който получават възнагражденията.
Осигуряването на членовете на кооперации, които работят в кооперацията без трудови правоотношения (граждански договори) се извършва по реда, определен в специалната разпоредба на чл. 4, ал. 1, т. 5 от КСО, независимо дали работата се извършва по сключени договори за възлагане или по възлагателни протоколи на общото събрание или на други органи на кооперацията съобразно устава и приетите правила за работа. Тези лица подлежат на осигуряване за всички осигурени социални рискове без риска “Безработица“. Месечният осигурителен доход на тях е полученото брутно възнаграждение, независимо от размера му без да се приспадат нормативно признати разходи, но не повече от максималния размер на осигурителния доход, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване. За тях не се определят минимални месечни осигурителни доходи по основната икономическа дейност на кооперацията.
Пенсионерите, членове на кооперации подлежат на задължително осигуряване за всички осигурени социални рискове без безработица, когато работят без трудово правоотношение в кооперацията. Основание за това е разпоредбата на чл. 4, ал. 6 от КСО, според която лицата, на които е отпусната пенсия се осигуряват по свое желание само, когато са лица, регистрирани като упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност, упражняват трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества, земеделски производители, или полагат труд без трудови правоотношение по чл. 4, ал. 3, т. 5 от КСО.
Кооперацията се управлява от председател на кооперацията, управителен и контролен съвет. Членовете на управителния и контролния съвет се избират измежду членовете на кооперацията за срок от 4 години (чл. 20, ал. 1, чл. 26, ал. 1 и чл. 27, ал. 1 от Закона за кооперациите). Членовете на кооперации, на които са възложени функции по управление и контрол на кооперацията също подлежат на осигуряване за всички осигурени социални рискове без фонд “Безработица“ по реда на чл. 4, ал. 1, т. 5 от КСО. За тяхданните за осигуряването се подават с попълнен код 09 в т. 12 “Вид осигурен“ на декларация обрИзх. № 1 (чл. 2, ал. 1 от Наредба № н-8). Когато членовете на управителния и контролния съвет на кооперацията получават възнаграждения само за дните, през които са участвали в заседания подлежат на осигуряване в това си качество само за тези дни. При попълване на декларация обрИзх. № 1 в този случай задължително се попълват точки 14 “Ден от който осигуряването е започнало“ и т. 15 “Ден от който осигуряването е прекратено“. В точка 14 се попълва първият ден в осигуряване от месеца. В точка 15 се попълва последния ден в осигуряване. Попълнените данни в тези точки трябва да съответстват на броя на дните в осигуряване, попълнени в позиция 2 и 3 на точка 16 “Дни в осигуряване – общо“.
Следва да се има предвид, че членовете на управителния и контролния съвет на кооперациите са задължително здравно осигурени по реда на чл. 40, ал. 1, т. 1 от Закона за здравното осигуряване върху дохода, върху който се внасят вноски за държавно обществено осигуряване, определен съгласно Кодекса за социално осигуряване.
По втория поставен въпрос:
По отношение въпроса как следва да се уредят трудовоправните отношения на кооперацията с членовете на управителния и контролния съвет Националната агенция за приходите не е компетентна да изрази становище с оглед правомощията на последната, разписани в чл. 3 от Закона за Националната агенция за приходите.

Scroll to Top