Данъчно третиране на внос на стоки по реда на ЗДДС.

ОТНОСНО: Данъчно третиране на внос на стоки по реда на ЗДДС.
В запитването е изложена следната фактическа обстановка: Дружеството има търговски взаимоотношения с италианска фирма, от която получава дървен материал. Италианската фирма закупува и изпраща материала от Босна, като дружеството го внася с митническа декларация. Фактурата за дървения материал е издадена от италианския доставчик. На него се извършва плащането по доставката.
Зададени са следните въпроси:
1. Следва ли да се начисли ДДС като ВОП на фактурата от Италия при условие, че стоката пристига от Босна с митническа декларация, по която се внася ДДС?
2. Трябва ли в посочения случай дружеството да подава интрастат декларация за този материал?
В отговор на поставените от Вас въпроси изразяваме принципно становище:
Първи въпрос: За да е налице вътреобщностно придобиване по смисъла на чл. 13, ал. 1 от ЗДДС е необходимо да се изпраща или транспортира стока от територията на друга държава членка до територията на България при следните хипотези:
-да се придобива правото на собственост върху нея и доставчикът да е данъчно задължено лице, регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка;
-фактически да се получава стоката и доставчикът да е данъчно задължено лице, регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка в случаите по чл. 6, ал. 2 от ЗДДС (при фактическо предоставяне на стока по договор, в който е предвидено прехвърляне на правото на собственост върху стоката под отлагателно условие или срок; при фактическо предоставяне на стока по договор за лизинг, в който изричное предвидено прехвърляне на правото насобственост върхустоката; при фактическото предоставяне на стока на лице, което действа от свое име и за чужда сметка).
Предвид гореизложеното за дружеството не е налице ВОП по смисъла на чл. 13, ал. 1 от ЗДДС, тъй като не са изпълнени кумулативно условията посочени в разпоредбата – стоката да се транспортира от територията на друга държава членка до територията на България.
Внос на стоки по смисъла на чл. 16 от ЗДДС е:
– въвеждането на необщностни стоки на територията на страната (необщностни са стоките, за които не са заплатени мита в рамките на Общността);
– поставянето на стоки под режим свободно обращение след режим пасивно усъвършенстване;
– въвеждането на общностни стоки на територията на страната от трети страни или територии, които са част от митническата територия на Общността (има разлика между митническата и данъчната територия на Общността. Поради това за митнически цели стоката е общностна, но за данъчни цели тя се въвежда в България от трета страна или територия);
– всяко друго събитие, в резултат на което възниква митническо задължение (случаите на отклонение от митническия режим, при които възниква митническо задължение).
Независимо от изброените хипотези, когато при въвеждане на територията на страната стоките са получили статут на временно складирани стоки или са поставени в свободна зона или свободен склад, или под митнически режими – митническо складиране, активно усъвършенстване, временен внос с пълно освобождаване от митни сборове, външен транзит, вносът се смята за осъществен, когато стоките престанат да бъдат под съответния режим на територията на страната.
Предвид гореизложеното, за Вас е налице внос на стоки, поради което не възниква задължение за самоначисляване на данък на основание чл. 84 от ЗДДС. Начисляването на данъка при внос по чл. 16 се извършва от митническите органи, като размерът на данъка се взема под отчет по реда, определен за митническото задължение, съгласно разпоредбата на чл. 56 от ЗДДС.
Втори въпрос: Запитването, в частта относно подаване на Интрастат декларация е препратено по компетентност до Дирекция „Интрастат” при ЦУ на НАП – гр.София.

Оценете статията

Вашият коментар