данъчно третиране по реда на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) и Закона за корпоративно подоходно облагане (ЗКПО) на извършвани дейности по Закона за уреждане правата на граждани с мног

Изх. №24-33-64
Дата:20.09.2013 год.
ЗДДС, чл. 3, ал. 1;
ЗДДС, чл. 3, ал. 5;
ЗДДС, чл. 12, ал. 1;
ДР на ЗДДС, § 1, т. 7;
ЗКПО, чл. 1, т. 7;
ЗКПО, чл. 248;
ТЗ, чл. 1.
Относно: данъчно третиране по реда на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) и Закона за корпоративно подоходно облагане (ЗКПО) на извършвани дейности по Закона за уреждане правата на граждани с многогодишни жилищноспестовни влогове (ЗУПГМЖСВ) и правилника за прилагането му
Във Ваше писмо, постъпило в ЦУ на НАП с вх. № …………….. г., е изложена следната фактическа обстановка:
Местна комисия по чл. 8, ал. 2 от ЗУПГМЖСВ извършва дейност съгласно закона и правилника за прилагането му. Същата е вписана в регистър БУЛСТАТ като поделение на Национален компенсационен жилищен фонд.
На основание § 17, ал. 1 от правилника за прилагане на ЗУПГМЖСВ за извършваните от местната комисия дейности, правоимащите по смисъла на закона граждани заплащат режийни вноски в размер, определен от общинския съвет. Набраните режийни вноски се разпределят и разходват целево за дейностите на местните комисии, в т.ч. стопански разходи, разходи за услуги по граждански договори и материално стимулиране на членовете на комисиите.
С писма ДДС 10/25.09.2012 г. и ДДС 13/21.12.2012 г. на Дирекция “Държавно съкровище” приса дадени указания режийните вноски да постъпват по определена бюджетната банкова сметка на съответната община. С решениена Общински съвет – …………. местната комисия е включена в списъка на второстепенните разпоредители с бюджетни кредити по бюджета на Община …….. за 2013 г. Комисията е открила бюджетна банкова сметка, по която правоимащите по смисъла на ЗУПГМЖСВ граждани внасят режийните си вноски. Събраните суми от тези вноски периодично се внасят по бюджетна сметка на общината. По същата сметка се получават от общината и сумите за издръжка на дейността на комисията.
Въпросите Ви по същество са:
1. Данъчно задължено лице по смисъла на ЗДДС ли е местната комисия като поделение на Национален компенсационен жилищен фонд за извършваната от същата дейност по ЗУПГМЖСВ, за която правоимащите граждани заплащат режийни вноски?
2. Приходите от режийните вноски, събрани за извършваните дейности по ЗУПГМЖСВ, попадат ли в обхвата на облагаемите приходи по реда на чл. 248 от ЗКПО?
3. Какъв документ, кога и от кого (местна комисия или община или Национален компенсационен жилищен фонд) следва да се издава на правоимащите граждани за платените от тях суми – режийни вноски?
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба по зададените от Вас въпроси на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите изразявам следното становище:
Съгласно чл. 5 от ЗУПГМЖСВ е създаден Национален компенсационен жилищен фонд (НКЖФ) при Министерския съвет. Същият има за цел да организира набирането, управлението и използването на имущество по фонда. Съгласно чл. 8, ал. 2 от ЗУПГМЖСВ се създават местни комисии към общините от представители на общинските съвети и организациите, представляващи гражданите с жилищни нужди. Във връзка с извършваната дейност на местните комисии за финансово компенсиране на гражданите за притежаваните от тях жилищно-спестовни влогове с § 17, ал. 1 от ПЗР на правилника към закона е предвидено правоимащите да заплащат режийни вноски в размер, определен от общинския съвет. Съгласно ал. 2 и 3 на § 17 така набраните средства се разходват целево за дейностите на местните комисии, в т.ч. стопански разходи, разходи за услуги по граждански договори и материално стимулиране на членовете на комисиите като разпределянето на средствата става от общинските съвети по предложение на местните комисии.
1.Относно прилагането на ЗДДС:
На основание чл. 12, ал. 1 от ЗДДС облагаема доставка е всяка доставка на стока или услуга по смисъла на чл. 6 и 9, когато е извършена от данъчно задължено лице по този закон и е с място на изпълнение на територията на страната, както и доставката, облагаема с нулева ставка, извършена от данъчно задължено лице, освен в случаите, в които този закон предвижда друго.  
Съгласно чл. 3, ал. 1 от ЗДДС данъчно задължено лице е всяко лице, което извършва независима икономическа дейност, без значение от целите и резултатите от нея. С ал. 5 на чл. 3 от закона е регламентирано, че не са данъчно задължени лица държавата, държавните и местните органи за всички извършвани от тях дейности или доставки, в качеството им на орган на държавна или местна власт, включително в случаите, когато събират такси, вноски или възнаграждения за тези дейности или доставки, с изключение на конкретно изброените в същия законов текст.
За да се определи данъчното третиране по ЗДДС на доставките на услуги, свързани с извършваната дейност на местните комисии за финансово компенсиране на гражданите за притежаваните от тях жилищно-спестовните влогове, за които се заплащат такси, трябва да се преценява с оглед приложимостта на разпоредбата на чл. 3, ал. 5 от ЗДДС, регламентираща дейността на публичноправните субекти по отношение задължението за облагане с данък върху добавената стойност. Следва да се изясни, дали в случая местната комисия като поделение на НКЖФ извършва услугите в качеството си на орган на държавната власт.
Съгласно § 1, т. 7 от ДР на ЗДДС “Дейности или доставки, извършвани от държавата, държавните и местните органи в качеството им на орган на държавната или местната власт” са дейностите или доставките, извършени от лице, създадено със закон, когато:  
а) се извършват в изпълнение на правомощията му, произтичащи от нормативен акт, и не могат да се извършват от търговец, освен ако това му е възложено със закон; б) е установена такса с нормативен акт.
Видно от ЗУПГМЖСВ и правилника за прилагането му, следва да се приеме, че дейностите на местните комисии за финансово компенсиране на гражданите за притежаваните от тях жилищно-спестовни влогове са дейности, регламентирани с нормативен акт и не могат да се извършват от търговец и режийните вноски са установени с правилника за прилагането на ЗУПГМЖСВ. Предвид това, че са налице кумулативно изискваните условия на § 1, т. 7 от ДР на ЗДДС, за дейността, свързана с финансово компенсиране на гражданите за притежаваните от тях жилищно-спестовни влогове, НКЖФ, чието поделение е местната комисия, не е данъчно задължено лице по ЗДДС. В тази връзка местната комисия като поделение на НКЖФ извършва дейността, свързана с финансово компенсиране на гражданите за притежаваните от тях жилищно-спестовни влогове в качеството си на орган на държавната власт.
2.Относно прилагането на ЗКПО:
Съгласно чл. 1, т. 7 във връзка с чл. 248 от ЗКПО като обект на облагане по реда на този закон се посочени приходите от сделки по чл. 1 от Търговския закон (ТЗ), както и от отдаване под наем на движимо и недвижимо имущество на бюджетните предприятия.
Най-общо преценката дали даден приход подлежи или не на облагане по реда на чл. 248 от ЗКПО може да се базира на следния критерий:
Приходите не подлежат на облагане, когато са налице едновременно следните условия:
-приходите се реализират в резултат на действия от страна на бюджетното предприятие, които то е задължено да извърши по силата на нормативен акт и
– цената е определена в нормативен акт или в нормативен акт е заложено ограничение на цената до размера на извършените разходи.
Дейността на местните комисии се извършва по силата на нормативен акт (ЗУПГМЖСВ и правилника да неговото прилагане). Събирането на режийни вноски отново се извършва въз основа на нормативна разпоредба (§ 17 от ПЗР на ППЗУПГМЖСВ), където е предвидено, че разходването на същите е строго целево: за стопански разходи, разходи за услуги по граждански договори и материално стимулиране на членовете на комисиите т.е. единствено и само във връзка с извършваната дейност от местните комисии.
Размерът на режийните вноски също се определя по силата на нормативен акт (ППЗУПГМЖСВ) с решение на общинския съвет. Събраните суми за режийни вноскиобщината не може да използва за други дейности и по този начин да реализира икономическа изгода за други цели, свързани с други видове дейности. Използването на същите е строго целево – те са предназначени за покриване на извършените разходи.
Следва да се отбележи, че самото понятие „режийни разходи” в икономическата теория е известно като фиксирани разходи, предназначени главно за заплащането на администрацията в дадена организация. В този смисъл, макар, че в § 17 от ПЗР на правилника за прилагане на закона не е пряко формулирано ограничение на сумите, дължими от правоимащите лица, до размера на извършените от местните комисии разходи, такова ограничение фактически е заложено в нормативен акт (ППЗУПГМЖСВ) чрез наименованието на вноските като е използвано понятието „режийни вноски”.
Предвид гореизложеното изразявам становище, че приходите на местните комисии, реализирани от режийни вноски по § 17 от ПЗР на ППЗУПГМЖСВ, не подлежат на облагане с данък върху приходите по реда на чл. 248 от ЗКПО.
По отношение на въпроса относно издаването на документ на правоимащите граждани за платените от тях суми – режийни вноски е отправено запитване за изразяване на становище по компетентност от дирекция “Данъчна политика” накато ще бъдете уведомени своевременно за изразеното от компетентния орган становище.
ЗАМЕСТНИК ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА
ПРИХОДИТЕ:
/СТОЯН МАРКОВ/

Оценете статията

Вашият коментар