данъчно третиране по реда на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) на доставки на отсевки и отвевки, получени при почистването на земеделска продукция от пшеница, рапица и слънчоглед <br

Изх. № М-24-36-63
Дата: 27.08.2015 год.
ЗДДС, Глава деветнадесета “а“;
ДР на ЗДДС, § 1, т. 74.
Относно: данъчно третиране по реда на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) на доставки на отсевки и отвевки, получени при почистването на земеделска продукция от пшеница, рапица и слънчоглед
Във Ваше запитване, препратено по компетентност в ЦУ на НАП с вх. № …………….. г., е изложено следното:
Дружеството е с основна дейност зърнопроизводство – отглежда основно пшеница, рапица и слънчоглед и е регистрирано по реда на ЗДДС. При почистването на добитата продукция се отделят отсевки и отвевки. Първоначално продукцията се почиства грубо чрез използване на машина за барабанно-ситово пресяване, въздушен сепаратор и инерционен сепаратор, при което се отделят отвевки. Отвевките съдържат основно сламки от стъблата на растенията, класни обвивки от зърната, начупени, спаружени и недоразвити зърна и много плевелни семена, които могат да се използват като добавка към груб фураж за изхранване единствено на преживни животни. В процентно отношение същите се състоят от 10 % счупени зърна, 7% спаружени зърна, 5% дребни зърна и 78 % чужди примеси. Посочено е, че отсевките се получават след заготовка на непреработена продукция за семена, при която е необходимо много добро почистване и калибриране на семената чрез използване на ситово-въздушни сепаратори, триори и др. Полученият продукт – отсевки, се състои от дребни, счупени, спаружени и недоразвити зърна и по-малко сламки, класни обвивки и плевелни зърна. В процентно отношение отсевките съдържат: 20 % счупени зърна, 24 % спаружени зърна, 25% дребни зърна и 31% чужди примеси. Те имат голяма хранителна стойност и могат да се използват, както като добавка към фуражи за животни, така и да се използват самостоятелно.
В тази връзка въпросите Ви са:
1.Попадат ли отсевките и отвевките на пшеница, рапица и слънчоглед в обхвата на част втора на Приложение № 2 към Глава деветнадесета „а“ от ЗДДС и ако да по кой тарифен код от Комбинираната номенклатура следва да се класират?
2. При доставка на отсевки или отвевки с място на изпълнение на територията на страната с получател регистрирано по ЗДДС лице, следва ли да се прилага механизмът за обратно начисляване по чл. 163а, ал. 2 от ЗДДС или е приложим общият ред за облагане по реда на ЗДДС или дружеството, като доставчик следва да начисли данъка на основание чл. 86, ал. 1 от ЗДДС?
Предвид изложената фактическа обстановка, съобразявайки относимата нормативна уредба и на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите, изразявам следното становище:
Глава деветнадесета “а“ от ЗДДС урежда механизма на обратното начисляване на данък върху добавената стойност при доставка на стоки и услуги по Приложение № 2 от същия закон с място на изпълнение на територията на страната. При този режим данък върху добавената стойност се начислява от получателя, когато е регистрирано по ЗДДС лице, независимо дали доставчикът е данъчно задължено или данъчно незадължено лице. Когато получателят по горепосочените доставки не е регистрирано по ЗДДС лице, данъкът е изискуем от доставчика – регистрирано по ЗДДС лице.
За да се приложи механизма на обратното начисляване, регламентиран в Глава деветнадесета “а” от ЗДДС при доставка на стоки с място на изпълнение на територията на страната едно от условията е стоките, предмет на доставката, да са изрично посочени в част първа или част втора от Приложение № 2 от ЗДДС, а когато попадат в част втора –да са със съответният тарифен код от Комбинираната номенклатура, установена с Приложение I към Регламент (ЕИО) № 2658/87 на Съвета от 23 юли 1987 г. относно тарифната и статистическа номенклатура и Общата митническа тарифа.
Отсевките и отвевките от пшеница, рапица и слънчоглед не попадат в част втора на Приложение № 2 от ЗДДС.
Механизмът на обратното начисляване се прилага и за доставки на производствени отпадъци, посочени в т. 2 на част първа от приложение № 2 от ЗДДС. Съгласно т. 74 от § 1 на ДР на ЗДДС (в сила от 01.01.2014 г.) “производствени отпадъци“ са отпадъците, образувани в резултат на производствената дейност на физическите и юридическите лица.
По отношение приложимостта на Глава деветнадесета “а“ от ЗДДС за доставки на отсевки и отвевки следва да се извърши преценка от гледна точка на спецификата на производствения процес и от гледна точка на това, дали полученото в резултат на производствения процес, според предназначението му за доставчика, представлява производствен отпадък по смисъла на § 1, т. 74 от ДР на ЗДДС. В този смисъл по отношение на извършените доставки на отсевки и отвевки, в случай че полученото в резултат на производствения процес, според предназначението му за доставчика, представлява производствен отпадък по смисъла на § 1, т. 74 от ДР на ЗДДС, приложение ще намери Глава деветнадесета “а“ от ЗДДС, т.е. данъкът върху добавената стойност би бил изискуем от получателя по доставката, когато същият е регистрирано по закона лице.
ЗАМ. ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР
НА НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ
/ГАЛЯ ДИМИТРОВА/

Оценете статията

Вашият коментар