прилагане на чл. 189б, ал. 2, т. 1 от Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО)

Изх. № М-24-37-62
Дата:09.11.2015 год.
ЗКПО, чл. 189б, ал. 2, т. 1
Относно: прилагане на чл. 189б, ал. 2, т. 1 от Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО)
Внае постъпило Ваше писмено запитване, препратено по компетентност и заведено с вх. № М-24-37-62 от 09.10.2015 г., в което е изложена следната фактическа обстановка:
„……….“ ЕООД е регистриран земеделски производител с основна дейност „растениевъдство” и ползва преотстъпване на корпоративен данък по реда на чл. 189б от ЗКПО.
Дружеството притежава зърнобаза и изгражда трафопост, който ще захранва същата. Трафопостът представлява бетонова сграда и електрически съоръжения, намиращи се в нея, за които има одобрен технически проект.
Въпросът, който поставяте, е дали изграденият трафопост ще бъде признат като инвестиция по чл. 189б, ал. 2, т. 1 от ЗКПО.
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относиматанормативна уредба, на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите (ЗНАП), изразявам следното становище:
Съгласно чл. 189б, ал. 2, т. 1 от ЗКПОпреотстъпеният данък се инвестира в нови сгради и нова земеделска техника, необходими за извършване на дейността по производство на непреработена растителна и животинска продукция и придобити в срок до края на годината, следваща годината, за която се ползва преотстъпването.
За отговора на поставения от Вас въпрос са налице две отправни точки, а именно:
1.Дали след изграждането му трафопостът ще остане собственост на дружеството или съгласно Закона за енергетиката собствеността върху него ще бъде придобита от електроразпределителното предприятие.
В случай че трафопостът става собственост на електроразпределителното предприятие, няма да е налице изпълнение на условията на чл. 182, ал. 2, т. 1 от ЗКПО. Това е така, защото тази разпоредба изисква новите сгради и земеделска техника да са придобити от данъчно задълженото лице, което означава, че то следва да придобие и съответно да притежава право на собственост върху тях.
2.В случай че дружеството ще придобие собствеността върху трафопоста, следва да се анализира дали последният може да се квалифицира като сграда и/или земеделска техника.
Тук няма да бъде разглеждано изискването активите да бъдат нови, доколкото това не е предмет на запитването, а и след като трафопостът е в процес на изграждане, той очевидно ще удовлетвори изискването за нов актив, освен ако не се използват употребявани елементи.
Съгласно § 1, т. 60 от ДР на ЗКПО „земеделска техника” за целите на чл. 189б са самоходните, несамоходните и стационарните машини, съоръженията, инсталациите и апаратите, използвани в земеделието.
В чл. 1132 от Наредба № 3 от 09.06.2004 г. за устройството на електрическите уредби и електропроводните линии е определено, че трансформаторен пост (ТП) е съвкупност от електрически съоръжения за получаване, трансформиране и разпределение на електрическата енергия от средно напрежение на ниско напрежение. Трансформаторните постове се изпълняват като:
1. отделно стоящи;
2. вградени в сграда (подземни и надземни);
3. пристроени.
От цитираната разпоредба е видно, че ТП е определен като съвкупност от електрически съоръжения и може да бъде вграден в сграда.
Следователно в описания случай за целите на чл. 189б, ал. 2, т. 1 от ЗКПО придобиването на ТП може да изпълни изискването за инвестиране на преотстъпения данък в нови сгради (бетонова сграда) и нова земеделска техника (съвкупност от електрически съоръжения) при условие, че същият ще се използва изцяло за дейността по производство на непреработена растителна и животинска продукция.
С оглед на предназначението на зърнобазата следва да се анализира дали тя обслужва дейността по производство на непреработена растителна продукция. Съгласно § 1, т. 27от ДР на ЗКПО “непреработена растителна и животинска продукция“ е всеки първичен продукт, получен от растенията и животните, който не е подлаган на никаква технологична обработка или преработка, в резултат на която да са настъпили физико-химични изменения в състава, и е посочен в Приложение I на Договора за функционирането на Европейския съюз. В Регламент (ЕС) №702/2014 на Комисията от 25 юни 2014 година относно деклариране на някои категории помощи в секторите на селското и горското стопанство и в селските райони за съвместими с вътрешния пазар в приложение на членове 107 и 108 от Договора за функционирането на Европейския съюз и за отмяна на Регламент (ЕС) № 1857/2006 на Комисията тази дейност е „наречена първично селскостопанско производство“ и е определена като производството на растителните и животински продукти, изброени в приложение I към Договора, без да се извършват никакви по-нататъшни операции, с които се променя естеството на такива продукти (параграф 5 на чл. 2 от Регламент (ЕС) №702/2014). В параграфи 6 и 7 на чл. 5 от регламента са дефинирани и понятията „преработка на селскостопански продукти“ и „търговия със селскостопански продукти“, както следва:
?„Преработка на селскостопански продукти“ означава всяко обработване на селскостопански продукт, в резултат на което се получава продукт, който също е селскостопански продукт, с изключение на дейностите, извършвани в стопанството, нужни за приготвяне на животински или растителен продукт за първа продажба;
?„Търговия със селскостопански продукти“ означава притежаването или излагането с цел продажба, предлагането за продажба, доставка или всеки друг начин за пускане на пазара, с изключение на първата продажба от първичен производител на прекупвачи или преработватели, както и всяка дейност по подготвяне на продукта за тази първа продажба; продажбата от първичен производител на крайни потребители се счита за търговия със селскостопански продукти, ако се осъществява в самостоятелни помещения, предвидени за тази цел.
Доколкото операциите, извършвани в зърнобазата, не могат да се квалифицират като „преработка на селскостопански продукти“ и „търговия със селскостопански продукти“, то инвестирането на преотстъпения данък в придобиването на ТП, ще е в съответствие с изискването на чл. 189б, ал. 2, т. 1 от ЗКПО данъкът да се инвестира в нови сгради и нова земеделска техника, предназначени за извършването на дейността по производство на непреработена растителна и животинска продукция (първично селскостопанско производство).
Извън гореизложеното, за целите на начисляване на данъчни амортизации на ТП следва да се има предвид, че съгласно чл. 55, ал. 1 от ЗКПО за данъчни цели амортизируемите активи са разпределени в седем категории. Данъчното законодателство не регламентира правила, по които даден актив да бъде разпределен към една или друга категория или група данъчни амотизируеми активи. С оглед на това при определяне на категорията по чл. 55, ал. 1 от ЗКПО, към която да се разпредели данъчен амортизируем актив, следва да се вземе предвид видът, техническите характеристики и предназначението на актива при осъществяване на дейността на данъчно задълженото лице и определените от компетентен орган вид, технически характеристики и предназначение на съответния актив.
Освен изложеното следва да се има предвид и разпоредбата на т. 3.2. от Счетоводен стандарт 16 „Дълготрайни материални активи“, според коятодълготрайните материални активи, които се състоят от разграничими съставни части, отговарящи поотделно на критериите за дълготраен материален актив, могат да бъдат разделени на своите съставни части и всяка част да се третира като самостоятелен актив. Това е необходимо, когато съставните части имат различни полезни срокове на годност или по различен начин осигуряват икономическа изгода за предприятието, което налага де се използват различни методи и норми за амортизация.
С оглед на това за целите на начисляването на данъчни амортизации е възможно съвкупността от електрически съоръжения да бъде разделена на съставни части като всяка част да се третира като самостоятелен амортизируем актив. При това положение е възможно някои от тези части да носят белезите на активи, попадащи в категории от II до VII по чл. 53, ал. 1 от ЗКПО, т.е. да представляват например машини, оборудване, апаратура и т.н., а не съоръжения.
ЗАМ. ИЗПЪЛНИТЕЛЕНДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА
ПРИХОДИТЕ:
/ГАЛЯ ДИМИТРОВА/

Оценете статията

Вашият коментар