данъчно третиране по реда на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) на покупка на оборска тор от регистрирани и нерегистрирани по ЗДДС лица

Изх. № 24-34-138
Дата:01.12.2014 год.
ЗДДС, чл. 113;
ЗДДС, чл. 117, ал. 2;
ЗДДС, чл. 117, ал. 3;
ЗДДС, чл. 163;
ДР на ЗДДС, § 1, т. 74.
Относно: данъчно третиране по реда на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) на покупка на оборска тор от регистрирани и нерегистрирани по ЗДДС лица
Във Ваше запитване, препратено по компетентност в ЦУ на НАП с вх. № 24-34-138/12.11.2014 г., е изложено следното:
Дружеството е земеделски производител и е юридическо лице, регистрирано по реда на ЗДДС. Във връзка с дейността си – отглеждане на етерично-маслени култури, се налага закупуването на оборска тор. Ползването на оборската тор е за направата на компост, както и се внася директно за обогатяване на почвата.
Доставчици по доставката на оборска тор са:
-юридическо лице, нерегистрирано по ЗДДС;
-юридическо лице, регистрирано по ЗДДС (кравеферма).
Въпросът, поставен в запитването, е следният:
Прилага ли се механизмът за обратно начисляване по Глава деветнадесета “а“ от ЗДДС за доставките на оборска тор и следва ли получателят по доставката да начисли ДДС с протокол по чл. 117 от ЗДДС или е приложим общият ред за облагане по реда на ЗДДС?
Предвид изложената фактическа обстановка, съобразявайки относимата нормативна уредба и на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите, изразявам следното становище:
Глава деветнадесета “а“ от ЗДДС урежда режим на „обратно начисляване” на данък върху добавената стойност (ДДС) при доставка на стоки и услуги по приложение № 2 от същия закон с място на изпълнение на територията на страната. При този режим ДДС се начислява от получателя, когато е регистрирано по ЗДДС лице, независимо дали доставчикът е данъчно задължено или данъчно незадължено лице. Когато получателят по горепосочените доставки не е регистрирано по ЗДДС лице, данъкът е изискуем от доставчика – регистрирано по ЗДДС лице.
На основание т. 2 на част първа от приложение № 2 към Глава деветнадесета „а” от ЗДДС режимът на обратно начисляване се прилага и за доставки на производствени отпадъци. Съгласно т. 74 от § 1 на ДР на ЗДДС (в сила от 01.01.2014 г.) “Производствени отпадъци“ са отпадъците, образувани в резултат на производствената дейност на физическите и юридическите лица.
По отношение приложимостта на Глава деветнадесета “а“ от ЗДДС за доставки на стоки следва да се извърши преценка от гледна точка на спецификата на производствения процес и от гледна точка на това, дали полученото в резултат на производствения процес, според предназначението му за доставчика, представлява производствен отпадък по смисъла на § 1, т. 74 от ДР на ЗДДС.
В този смисъл по отношение на извършените доставки на стоки (оборска тор), в случай че полученото в резултат на производствения процес, според предназначението му за доставчика, представлява производствен отпадък по смисъла на § 1, т. 74 от ДР на ЗДДС, приложение ще намери Глава деветнадесета “а“ от ЗДДС, т. е. ДДС би бил изискуем от получателя по доставката, когато той е регистрирано по закона лице. В този случай получателят по доставката следва да начисли ДДС, като на основание чл. 163б от ЗДДС начисляването на данъка се извършва с издаване на протокол по чл. 117, ал. 2 в срока по чл. 117, ал. 3 – когато доставчикът е данъчно задължено лице. Когато доставчикът е данъчно задължено лице, по силата на чл. 163в от ЗДДС, същият следва да документира тези доставки с издаване на фактура, в която като основание за неначисляване на данък се посочва “чл. 163а, ал. 2“.
В случай обаче, че полученото в резултат от производствения процес се използва като изходна суровина в друго производство и от гледна точка на предназначението му за доставчика не представлява производствен отпадък по смисъла на § 1, т. 74 от ДР на ЗДДС, по отношение на извършените доставки на стоки (оборска тор) приложим би бил общият ред на облагане с ДДС, при който данъкът за доставката е изискуем от доставчика. В този случай доставчикът следва да документира тези доставки с издаване на фактурапо реда на чл. 113 от ЗДДС. Фактурата се издава задължително не по-късно от 5 дни от датата на възникване на данъчното събитие за доставката, а в случаите на авансово плащане не по-късно от 5 дни от датата на получаване на плащането.
ЗАМ. ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР
НА НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ
/ГАЛЯ ДИМИТРОВА/’

Оценете статията

Вашият коментар