Данъчно третиране по реда на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) на изплатени доходи по трудови и извънтрудови правоотношения за работа по проекти на програма Еразъм +“.<

Изх.№ 24-38-11
Дата: 23.03.2016 год.
ЗДДФЛ, чл. 13, ал. 1, т. 28;
ЗДДФЛ, чл. 24;
ЗДДФЛ, чл. 29.
ОТНОСНО: Данъчно третиране по реда на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) на изплатени доходи по трудови и извънтрудови правоотношения за работа по проекти на програма „Еразъм +“.
По повод Ваше писмено запитване, заведено в ЦУ на НАП с вх. № 24-38-11 от 22.02.2016 г., изразявам следното становище:
От Вашето запитване и от допълнителната информация към него става ясно, че „…………………“ ЕООД е бенефициент по няколко проекта по програма „Еразъм +“. За изпълнението на задачите по проектите е нает персонал, който работи единствено и само по проектите на тази програма. Част от персонала е нает по силата на сключени трудови договори, а друга част по силата на граждански договори, за което им се изплаща съответното възнаграждение. Възнагражденията на наетите от дружеството лица се изплащат от средствата, отпуснати за заплати на персонал по договорите по програма „Еразъм +“ на Европейския съюз. В тази връзка, поставеният от Вас въпрос е свързан с това дали изплатените доходи по трудови и извънтрудови правоотношения за работата по проектите на програма „Еразъм +“ подлежат на облагане или за тях може да се приложи разпоредбата на чл. 13, ал. 1, т. 28 от ЗДДФЛ.
Предвид така изложената фактическа обстановка и с оглед действащата нормативна уредба изразявам следното становище:
В Регламент (ЕС) № 1288/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2013 г. за създаване на програма “Еразъм +“ – програма на Съюза в областта на образованието, обучението, младежта и спорта, е указано че в съответствие с общата цел на програмата, установена в член 4 от Регламента, както и в подкрепа на устойчивото развитие на държави партньори в областта на висшето образование, една от специфичните цели на програмата е да се подобри равнището на ключовите компетентности и умения, особено по отношение на тяхната адекватност на пазара на труда и приноса им за сплотено общество, по-специално чрез по-големи възможности за образователна мобилност, както и чрез засилено сътрудничество между сектора на образованието и обучението и пазара на труда. Следователно, образователната мобилност на гражданите е ключова дейност по програмата. Под „образователната мобилност” следва да се разбира физическо преместване в държава, различна от държавата на пребиваване, с цел учебна дейност, обучение или неформално или самостоятелно учене; тя може да бъде под формата на стажове, младежки обмен, доброволчество, преподаване или участие в дейност за професионално развитие и може да включва подготвителни дейности, като курс за обучение по езика на приемащата държава, както и дейности по изпращане и приемане и последващи дейности (чл. 2, ал. 7 от Регламента).
В цитирания Регламент е посочено още, че с цел насърчаване на достъпа до програмата, безвъзмездните средства, предоставяни в подкрепа на мобилността на физически лица, следва да бъдат съобразени с издръжката за живот в приемащата държава. В съответствие с националното право държавите членки следва също така да бъдат насърчавани да освобождават тези средства от всякакви данъци и социални плащания. В тази връзка е и приетата разпоредба на чл. 13, ал.1, т. 28 от ЗДДФЛ по силата на която в сила от 01.01.2016 г. средствата, получени по програма “Еразъм +“ на Европейския съюз в областта на образованието, обучението, младежта и спорта не са облагаем доход.
Следователно, предвид осигуряването на адекватни условия за академична мобилност, в обхвата на разпоредбата на чл. 13, ал. 1, т. 28 от ЗДДФЛ попадат средствата, получени за подпомагане на студентската, преподавателската и административната мобилност, а не за възнаграждения за положен труд по трудови или извънтрудови правоотношения на физически лица, свързани с изпълнението на дейностите по програмата.
Съгласно разпоредбата на чл. 24, ал. 1 от ЗДДФЛ, облагаемият доход от трудови правоотношения е трудовото възнаграждение и всички други плащания в пари и/или натура от работодателя или за сметка на работодателя, с изключение на необлагаемите доходи, посочени в ал. 2 на същия член. Тъй като доходите, изплатени под формата на трудово възнаграждение по програма „Еразъм+”, не попадат в изключенията по чл. 24, ал. 2 от ЗДДФЛ, същите представляват облагаем доход от трудово правоотношение за съответните лица.
В разпоредбата на чл. 29, ал. 1 на ЗДДФЛ са регламентирани облагаемите доходи от стопанска дейност на физическите лица, които не са търговци по смисъла на Търговския закон, като съгласно т. 3 от посочената разпоредба придобитият доход от упражняване на свободна професия или възнаграждения по извънтрудови правоотношения се намалява с разходи за дейността в размер на 25 на сто.
Следователно, доколкото изплащането на посочените в запитването доходи не е свързано с подпомагане на образователната мобилност, същите не могат да попадат в обхвата на освобождаването, визирано в чл. 13, ал. 1, т. 28 от ЗДДФЛ.
ЗАМ.
/ ГАЛЯ ДИМИТРОВА /’

Оценете статията

Вашият коментар