датата на възникване на данъчното събитие и момента, в който следва да бъде фактурирано полагащото се възнаграждение по договора за посредничество.

Изх.№ 05_ 23-22-1171/ 19.01.2010г.
ЗДДС, чл.25
В запитването е посочено, че предстои подписването на договор, в който дружеството в качеството му на изпълнител се ангажира да предоставя услуги по маркетинг, консултиране и посредничество при отдаване под наем на обособени обекти в търговски център.Договорът ще има срок от датата на подписването му до една година от датата на издаване на разрешението за ползване на проекта.
За извършваните услуги дружеството ще получава възнаграждение както следва:
1. Месечна такса, която покрива консултантските услуги, свързана с концепцията,маркетинговата стратегия и други. Авансовото възнаграждение се дълживсеки месец от датата на подписване на договора до получаването от Изпълнителя на първото възнаграждение за договор за наем. 100% от това авансово възнаграждение ще бъде приспаднато от основното възнаграждение чрез прихващане на 30% от всяка дължима сума по т.2
2. В зависимост от продължителността на срока, за който е подписан договор за наем Възложителят се задължава да изплаща определен процент от средния едногодишен наем, изчислен за целия срок на съответния договор за наем
3. Възнагражденията по т.2 са дължими както следва:
– 25% от възнагражденията – 7 работни дни от подписване на окончателния договор за наем
– 50% от възнагражденията – 7 работни дни след представянето на банкова гаранция/ депозит от Наемателя
– 25% от възнагражденията – 7 работни дни след официалното откриване на проекта.
При така описаната фактическа обстановка е зададен въпрос относно датата на възникване на данъчното събитие и момента, в който следва да бъде фактурирано полагащото се възнаграждение по договора за посредничество.
Предвид зададените въпроси и относимата към тях нормативна уредба Ви уведомявам следното:
От изложеното в запитването е видно, че дружеството е доставчик по доставка имаща за предмет посредническа услуга по отдаване под наем на недвижими имот. В изложената в запитването фактическа обстановка, както и в приложения към него договор няма клауза предвиждащауслугата да бъде изпълнявана на отделни етапи, които да се приемат от получателя по услугата, както и няма клауза, съгласно която за отделен период да е уговорено плащане.Предвид това, че размерът на възнаграждението се определя за всеки договор поотделно в зависимост от срока, за който е сключен договор за наем, то считам, че предоставянатауслуга няма характер на услуга с поетапно, периодично или непрекъснато изпълнение, поради което е приложима общата разпоредба на чл.25, ал.2 от ЗДДС за определяне датата на възникване на данъчното събитие при извършване на услуги.
Съгласно чл.25, ал.2 от ЗДДС данъчното събитие възниква на датата, на която услугата е извършена, като услугата се счита за извършена на датата, на която възникнат условията да бъде признат приходът от нея съгласно Закона за счетоводството и приложимите счетоводни стандарти. Предвид изложеното, ако към датата на сключване на всеки един договор за наем са налице условия за признаване на приход, независимо, че е уговорено разсрочено плащане ще е налице данъчно събитиеи данъкът ще е изискуем за цялата данъчна основа на доставката, а не само до размера на плащането.
На основание чл. 113, ал. 1 от ЗДДС всяко данъчно задължено лице – доставчик, е длъжно да издаде фактура за извършената от него доставка на стока или услуга или при получаване на авансово плащане преди това освен в случаите, когато доставката се документира с протокол по чл. 117 от същия закон. Фактурата се издава задължително не по-късно от 5 дни от датата на възникване на данъчното събитие за доставката, а в случаите на авансово плащане – не по-късно от 5 дни от датата на получаване на плащането (чл. 113, ал, 4 от ЗДДС).

Оценете статията

Вашият коментар