данъчно третиране по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО) на договор за консултантски услуги, сключен между ….. холдинг“ ЕАД (Х) и Международната банка за възстановяване и разви

Изх. № 92-00-37
Дата: 08.02.2016 год.
ЗКПО, чл. 12, ал. 5, т. 4;
ЗКПО, чл. 13;
ЗКПО, чл. 195.
Относно: данъчно третиране по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО) на договор за консултантски услуги, сключен между „….. холдинг“ ЕАД (Х) и Международната банка за възстановяване и развитие (МБВР)
Вна Националната агенция за приходите е постъпило Ваше писмо с вх. № 92-00-37/14.01.2016 г., в което е описана следната фактическа обстановка:
Между Х и МБВР (част от групата на Световната банка) е сключен договор за консултантски услуги. Предметът на договора е консултантски услуги за изготвянето на обективен анализ на електроенергийния сектор в България, като банката ще предостави възможни варианти и ключови решения, които да бъдат ползвани от Министерство на енергетиката и Х при определянето на стратегия за финансово стабилизиране на групата Х и либерализация на енергийния пазар.
В параграф 11 от договора се посочва изрично, че Световната банка има данъчен имунитет и е освободена от всякакви данъци за своите доходи.
Република България е подписала Учредителен договор на МБВР. Договорът е ратифициран със закон и обнародван в „Държавен вестник“ (ДВ бр. 82 и 90/2009 г., бр. 51/2012 г.).
Съгласно Член VII „Статут, имунитет и привилегии“, Раздел 9 „Имунитет срещу данъчно облагане“, буква (а) от Учредителния договор на МБВР банката, нейните активи, имущество, доходи и разрешените от този договор дейности и транзакции се ползват с имунитет срещу облагане с всякакви данъци и мита. Банката също така се ползва с имунитет срещу задължението за събиране или плащане на какъвто и да е данък или мито.
Във връзка с гореизложеното е поставен следният въпрос:
Приложим ли е имунитетът от данъчно облагане на МБВР, регламентиран в горецитираната разпоредба от Учредителния договор, по отношение на данък при източника за услугите по консултантския договор с Х?
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата  нормативна уредба, на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите (ЗНАП), изразявам следното становище:   
Съгласно чл. 12, ал. 5, т. 4 от ЗКПО начислените от местни юридически лица в полза на чуждестранни юридически лица възнаграждения за технически услуги (каквито представляват услугите от консултантско естество според § 1, т. 9 от ДР на ЗКПО), са доходи от източник в страната. МБВР е чуждестранно юридическо лице, получател на доход, с платец местно юридическо лице, поради което МБВР се явява данъчно задължено лице за целите на ЗКПО (чл. 2, ал. 1, т. 2и чл. 4 от ЗКПО).
В част трета на ЗКПО (чл. 194 – чл. 203), озаглавена „Данък, удържан при източника”, са регламентирани подлежащите на облагане обекти, начинът на формиране на данъчната основа, размерите на данъчните ставки, редът, условията и сроковете за удържане, деклариране и внасяне на дължимия данък при източника от задължените лица и отговорността при неговото неудържане и невнасяне.
Разпоредбата на чл. 13 от ЗКПО предвижда предимство при прилагане на международен договор, когато последният съдържа разпоредби, различни от тези на данъчния закон. За да е налице предимство на международния договор пред вътрешното ни законодателство, посочената разпоредба поставя изискване същият да е ратифициран от Република България, обнародван и влязъл в сила. Така съответният международен договор става част от вътрешното законодателство на страната и нормите му са с предимство пред тези на вътрешното законодателство, които им противоречат. Текстът на чл. 13 от ЗКПО е идентичен с този на чл. 5,ал. 4 от Конституцията на Република България.
Учредителният договор на МБВР е ратифициран със закон и е обнародван в „Държавен вестник“ (ДВ бр. 82 и 90/2009 г., бр. 51/2012 г.). Следователно същият има предимство пред нормите на вътрешното законодателство, които му противоречат.
От Член VII „Статут, имунитет и привилегии“, Раздел 9 „Имунитет срещу данъчно облагане“, буква (а) от Учредителния договор на МБВР е видно, че банката, нейните активи, имущество, доходи и разрешените от този договор дейности и транзакции се ползват с имунитет срещу облагане с всякакви данъци и мита.
С оглед на гореизложеното изразявам становище, че доходите от консултантски услуги, реализирани от МБВР по договора с Х, не подлежат на облагане с данък, удържан при източника.
/ГАЛЯ ДИМИТРОВА/

1.1/5

Вашият коментар