данъчно третиране по Закона за данък върху добавената стойност в сила до 31.12.2010 г. (ЗДДС) на доставки на услуги, свързани с обучение за придобиване на езиково умение по английски език и на компютъ

.№24-31-134
Дата: 16.03.2011 год.
ЗДДС, чл. 9;
ЗДДС, чл. 12, ал. 1;
ЗДДС, чл. 69.
Относно: данъчно третиране по Закона за данък върху добавената стойност в сила до 31.12.2010 г. (ЗДДС) на доставки на услуги, свързани с обучение за придобиване на езиково умение по английски език и на компютърни умения и право на приспадане на данъчен кредит за получени доставки на стоки и услуги във връзка с тези доставки
I. Във Ваше писмо, постъпило в ЦУ на НАП с вх. № 24-31-134/14.12.2010 г. сте изложили следната фактическа обстановка:
В запитването е посочено, че дружеството Ви е сключило договор в изпълнение на оперативна програма “Развитие на човешките ресурси”, схема за безвъзмездна финансова помощ BG051PO001-2.1.02 “Квалификационни услуги и обучения за заети лица” фаза-2. По този договор същото се е задължило да извърши обучение на лица за придобиване на езиково умение по английски език и обучение за придобиване на компютърни умения. Във връзка с изпълнението по договора дружеството е закупило материали, ползвало е услуги в процеса на обучението, за което е заплатило данък върху добавената стойност на доставчиците. Дружеството е регистрирано по ЗДДС лице.
На дружеството е издадена лицензия за център за професионално обучение № 200812685, на основание чл.42, т.2 от ЗПОО.
ІІ. Поставеният въпрос по същество е свързан със следното:
Налице ли е право на приспадане на данъчен кредит за получените доставки на стоки и услуги във връзка с извършваните доставки, свързани с обучението?
ІІІ. Становище на ЦУ на НАП:
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба по зададения от Вас въпрос, на основание чл.10, ал.1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите изразявам следното становище:
Съгласно представения договор по оперативна програма “Развитие на човешките ресурси”, схема за безвъзмездна финансова помощ “Квалификационни услуги и обучения за заети лица” Агенция по заетостта, в качеството си на Междинно звено по тази програма и договарящ орган предоставя безвъзмездна финансова помощ за изпълнение на проект “Повишаване на професионалната и трудова квалификация, предвид новите технологични изисквания за работа в „………………АД”, а дружеството ви се задължава да изпълни проекта.
Видно от изложеното в запитването в изпълнение на горепосочения договор дружеството е извършило доставки на услуги, свързани с обучение за придобиване на езиково умение по английски език и на компютърни умения. Получатели по тези доставки са обучаваните лица, придобили езиковите и компютърни умения. От проведени телефонни разговори с представител на дружеството е пояснено, че курсовете по английски език са възложени на подизпълнител, а компютърното обучение е извършено от дружеството.
В член 3.3. от договора е посочено, че предоставяната от договарящия орган безвъзмездна финансова помощ е в размер на 68.87% от общо допустимите разходи, посочени в чл.3.1. от договора. От запитването и документите към същото не става ясно кой ще покрие останалите 31,13% от общите разходи. Според устни твърдения на представител на дружеството при проведени телефонни разговори, тези 31,13% от общите разходи ще бъдат поети от дружеството ви.
Условията и редът за упражняване правото на приспадане на данъчен кредит са уредени в разпоредбите на чл.68 – чл.72 от ЗДДС. Съгласно чл.70, ал. 1, т. 2 от ЗДДС правото на приспадане на данъчен кредит не е налице когато стоките и услугите са предназначени за безвъзмездни доставки или за дейности, различни от икономическата дейност на лицето.
От значение в случая е обстоятелството дали предоставянето на услугата по обучение е възмездно, т.е. дали има договорено възнаграждение между дружеството и получателите на услугата. В тази връзка е без значение дали плащането се извършва от самите получатели по доставките или от трето лице. В случай, че няма договорено заплащане е налице безвъзмездна доставка на услуга и предвид ограничението на чл.70, ал.1, т.2 на ЗДДС, за дружеството няма да възникне право на приспадане на данъчен кредит за получени от него доставки на стоки и услуги във връзка с извършваните доставки, свързани с обучението.
Облагаема доставка е всяка доставка на стока или услуга по смисъла на чл.6 и 9 от ЗДДС, когато е извършена от данъчно задължено лице по този закон и е с място на изпълнение на територията на страната, както и доставката, облагаема с нулева ставка, извършена от данъчно задължено лице, освен в случаите, в които този закон предвижда друго (чл.12, ал.1 от ЗДДС). Изключенията са посочени в Глава четвърта – “Освободени доставки и придобивания” от ЗДДС. Предвид разпоредбата на чл. 41 от ЗДДС доставката се счита за освободена, когато е извършена от институция в системата на професионалното образование и обучение по Закона за професионалното образование и обучение и е свързана с осъществяване на професионално образование и обучение (ЗПОО).
В конкретния случай считаме, че извършваните услуги за придобиване на езикови умения по английски език и компютърни умения нямат характер на професионално образование и обучение, преквалификация и повишаване на квалификацията по ЗПОО. Считаме, че същите представляват “ключови компетентности” по смисъла на т. 30 на § 1 от ДР на Закона за насърчаване на заетостта, съгласно която “ключови компетентности” са знания и умения за работа с информационни и комуникационни технологии, ползване на чужд език, бизнес умения и предприемачество, работа в екип и др.
В този смисъл при разглеждане на доставките към физическите лица като възмездни доставки, свързани с предоставяне на т. н. “ключови компетентности”, същите не са сред освободените доставки по действащия ЗДДС и следва да се считат за облагаеми
доставки. В тази хипотеза за получените от дружеството доставки на стоки и услуги във връзка с извършваните доставки, свързани с обучението правото на приспадане на данъчен кредит може да се упражни от дружеството по общия ред на ЗДДС.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕНДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА
ПРИХОДИТЕ
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/’

Оценете статията

Вашият коментар