. 92-00-842
Дата:28.01.2011 год.
ЗДДС, чл. 70, ал. 1, т. 2;
ЗКПО, чл. 248.
Относно: данъчно третиране по Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) и по Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО) и документиране на доставките, по които доставчици са одобрени заявители – еднолични търговци или юридически лица и получатели са съответните учебни заведения или общини
Във връзка с необходимостта, констатирана на проведената на 13.01.2011 г. среща в ДФ „…………..“ от допълнителни разяснения относно данъчното третиране и документиране на доставките, по които доставчици са одобрени заявители – еднолични търговци или юридически лица, а получатели са учебни заведения или общини при реализиране на схемата „…………………“ и в допълнение на т. 1 от становище с Изх. № 92-00-842/23.12.2010 г. на Изпълнителния директор на НАП Ви уведомявам, че освен посочените в чл. 114, ал. 1 от ЗДДС изисквания към съдържанието на издадените от посочените доставчици фактури е допустимо те да съдържат допълнителна информация относно това, че сумата по фактурата ще се плати от Разплащателна агенция ДФ „…………..“.
Относно данъчното третиране на посочените доставки при получателите – учебни заведения или общини, е в сила посоченото в т. 2 от становището, т.е. получените плодове и зеленчуци се предоставят на децата и учениците безвъзмездно и за начисления им данък върху добавената стойност по тези фактури, дори да са регистрирани по ЗДДС лица, не възниква право на приспадане на данъчен кредит, тъй като плодовете и зеленчуците са предназначени за дейност извън обхвата на независимата икономическа дейност (чл. 70, ал. 1,т.2отЗДДС).
Във връзка с прилагането на ЗКПО е необходимо да се има предвид, че за бюджетните предприятия, участници в схемата „……………“ не възниква основание за облагане по реда на чл. 248 и следващите от глава тридесет и трета на ЗКПО.
Обекти на облагане по смисъла на чл. 1, т. 7 от ЗКПО представляват приходите на бюджетните предприятия от сделки по чл.1 от Търговския закон (ТЗ), както и от отдаване под наем на движимо и недвижимо имущество. Ето защо за определянето на бюджетните предприятия като данъчно задължени лица за целите на облагането с алтернативен данък по реда на ЗКПО, е необходима преценка налице ли е извършване на сделки по чл.1 от ТЗ и/или отдаване под наем на движимо или недвижимо имущество. Следва да се има предвид, че ТЗ не абсолютизира изискването да се извършва дейност в разновидностите, посочени в чл.1 , ал.1 от закона, тъй като изброяването на търговските сделки и дейности в нормата не е изчерпателно.
В този смисъл, за да се определи една дейност, осъществявана от бюджетното предприятие, като търговска, тази дейност трябва да отговаря на следните критерии:
1. да се извършва по занятие, да е източник на постоянен, регулярен доход и
да се осъществява с цел печалба (като не е необходимо печалбата да е
фактически реализирана) или да се осъществява в частен интерес на
бюджетното предприятие;
2. цените на предоставените услуги или стоки да се формират на пазарен
принцип.
От гореизложеното се налага извода, че бюджетните предприятия – участници в
схемата „………..“, не са страни по търговски сделки като това се отнася както за
взаимоотношенията им с доставчиците на плодовете и зеленчуците (одобрени заявители –
еднолични търговци или юридически лица), така и с учениците, на които плодовете и
зеленчуците се предоставят безвъзмездно. На практика като участници в схемата
„……………“ бюджетните предприятия единствено опосредстват процеса по
безвъзмездно предоставяне на плодове и зеленчуци на учениците като не получават
възнаграждение за това.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/’