данъчно третиране по Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) на доставки на сондажни услуги, извършвани чрез мултифункционален плавателен съд в изключителната икономическа зона на Република Б

Изх. № 26-Т-184
Дата:04.05.2016 год.
ЗДДС, чл. 21, ал. 4, т. 1, буква „б“;
ЗДДС, чл. 69, ал. 1, т. 1.
ОТНОСНО: данъчно третиране по Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) на доставки на сондажни услуги, извършвани чрез мултифункционален плавателен съд в изключителната икономическа зона на Република България в Черно море
Във Ваше писмо, постъпило в ЦУ на НАП с вх. № 26-Т-184/31.03.2016 г. е изложена следната фактическа обстановка:
Клон на чуждестранно дружество, който е регистриран по ЗДДС, е получил разрешение за търсене и проучване на нефт и газ в Черно море, а именно в територията на изключителната икономическа зона на Република България в Черно море. В тази връзка същият е възложил на друг клон на чуждестранно дружество, който също е регистриран по ЗДДС, извършването на сондажни услуги чрез мултифункционален плавателен съд в изключителната икономическа зона на Република България в Черно море.
В тази връзка въпросите Ви по същество са:
1.Какво е данъчното третиране на доставката на сондажни услуги, извършвани чрез мултифункционален плавателен съд в изключителната икономическа зона на Република България в Черно море?
2.Налице ли е право на приспадане на данъчен кредит за начисления данък върху добавената стойност за получените от клона на чуждестранното дружество доставки на сондажни услуги, извършвани чрез мултифункционален плавателен съд в изключителната икономическа зона на Република България в Черно море?
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите, изразявам следното становище:
Относно доставката на сондажни услуги
На основание чл. 12, ал. 1 от ЗДДС облагаема доставка е всяка доставка на услуга по смисъла на чл. 9, когато е извършена от данъчно задължено лице по този закон и е с място на изпълнение на територията на страната, освен в случаите, в които този закон предвижда друго. Общото правило за определяне мястото на изпълнение на доставка на услуга, когато получател по същата е данъчно задължено лице, се съдържа в разпоредбата на чл. 21, ал. 2 от ЗДДС и това е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност. Изключение от общото правило е разпоредбата на чл. 21, ал. 4, т. 1, б. “б” от ЗДДС, съгласно която мястото на изпълнение при доставка на услуга, свързана с недвижим имот е мястото, където се намира този имот, включително при услуги по подготовка и координация на строителните работи, свързани с недвижимия имот, като архитектурни, инженерни, надзорни и други.
Доставката на сондажни услуги, извършвани чрез мултифункционален плавателен съд в изключителната икономическа зона на Република България в Черно море, е свързана с недвижим имот и в този случай мястото на изпълнение на доставката е където се намира недвижимия имот. Доколкото сондажните услуги се извършват в изключителната икономическа зона на Република България в Черно море, която по смисъла на т. 1 от § 1 от ДР на ЗДДС е територия на страната, е приложима разпоредбата на чл. 21, ал. 4, т. 1, б. “б” от ЗДДС, т.е. доставката е с място на изпълнение на територията на страната. В този смисъл е и изложеното в становище на Зам. Изпълнителния директор на НАП с Изх. № 24-39-151/18.01.2016 г. по отношение на определяне мястото на изпълнение на доставка на сондажни услуги, независимо от посоченото в същото правно основание за определянето му. В случая данъкът е изискуем от клона на чуждестранното дружество, на който е възложено извършването на сондажните услуги, и който в качеството си на доставчик по облагаема доставка, е платец на данъка на основание чл. 82, ал. 1 от ЗДДС.
Относно правото на приспадане на данъчен кредит
На основание чл. 69, ал. 1 от ЗДДС, регистрираното лице има право да приспадне начисления данък за стоките или услугите, които доставчикът – регистрирано по този закон лице, му е доставил или предстои да му достави, когато стоките и услугите се използват за целите на извършваните от него облагаеми доставки. Правото на приспадане на данъчен кредит не е налице, независимо че са изпълнени условията на чл. 69 или 74, когато стоките или услугите са предназначени за извършване на освободени доставки по глава четвърта или безвъзмездни доставки или за дейности, различни от икономическата дейност на лицето, по силата на чл. 70, ал. 1, т. 1 и 2 от ЗДДС.
С оглед на гореизложеното, правото на приспадане на данъчен кредит е в пряка зависимост от извършваните от лицето доставки, за които се използват получените стоки и услуги. На основание чл. 69, ал. 1, т. 1 от ЗДДС, при отсъствие на ограниченията на чл. 70 и при условията на чл. 71 от същия закон, право на приспадане на данъчен кредит ще е налице по отношение на стоките и услугите, предназначени за облагаемата дейност на клона на чуждестранното дружество. В този смисъл по отношение на начисления данък върху добавената стойност за получените от клона на чуждестранното дружество доставки на сондажни услуги, извършвани чрез мултифункционален плавателен съд в изключителната икономическа зона на Република България в Черно море ще е налице право на приспадане на данъчен кредит, доколкото същите са предназначени за облагаемата дейност на клона.
ЗАМ.
/ГАЛЯ ДИМИТРОВА/

Оценете статията

Вашият коментар