данъчно третиране по Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) на доставки на услуги по отдаване под наем на част от сграда, собственост на английско дружество и упражняване право на възстановя

Изх. № М-24-31-41
Дата, 12.11.2012 г.
ЗДДС, чл. 12, ал. 1;
ЗДДС, чл. 21, ал. 4, т. 1, буква „а”;
ЗДДС, чл. 45, ал. 4;
ЗДДС, чл. 82, ал. 2, т. 3;
ЗДДС, чл. 95, ал. 2;
ЗДДС, чл. 133, ал. 1;
ДР на ЗДДС, § 1, т. 10;
ДР на ЗДДС, § 1, т. 11;
Наредба № Н-9 от 16 декември 2009 год.
Относно: данъчно третиране по Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) на доставки на услуги по отдаване под наем на част от сграда, собственост на английско дружество и упражняване право на възстановяване на данък върху добавената стойност за придобиване на част от сградата на територията на страната
Във Ваше писмо, постъпило в ЦУ на НАП с вх. № ………………г. е изложена следната фактическа обстановка:
Английско дружество е регистрирано за целите на данък върху добавената стойност във Великобритания. Икономическата дейност на дружеството във Великобритания е данъчно консултиране и възстановяване на данъци на британски граждани от различни професионални браншове. Посочено е, че дружеството не извършва освободени доставки и има право на приспадане на данъчен кредит за направените разходи във Великобритания. В края на 2011 г. дружеството е сключило предварителен договор с българско дружество, регистрирано по ЗДДС за покупко-продажба на част от строяща се сграда. Съгласно договора цената ще се заплаща на месечни вноски за период от две години, като прехвърлянето на правото на собственост върху част от сграда ще се извърши след пълното заплащане на договорената цена. Дружеството е направило четири авансови вноски, за които са издадени фактури с начислен данък върху добавената стойност.
В запитването е посочено още, че след придобиване на частта от сградата дружеството възнамерява да премести част от дейността си, като възложи чрез аутсорсинг на външен изпълнител част от дейността си по набиране на клиенти и обработване на информацията за тях. Българското дружество – изпълнител ще осигури персонал, определен съобразно нуждите на английското дружество. Дейността ще се осъществява в офис – собствен или нает от английското дружество в България, който ще бъде отдаден под наем на българското дружество – изпълнител на услугата, възложена чрез аутсорсинг.
Във връзка с изпратено уведомление до английското дружество е постъпила допълнителна информация, с която се уточнява, че българското дружество ще предостави услуга, свързана с обработка на информация и база данни, включваща обработване на постъпваща на сайта и електронната поща на английското дружество информация от клиенти – англичани, желаещи да ползват услугите на английското дружество, осъществяване на контакт с клиентите чрез телефон или по електронен път, обработване и обобщаване на информацията и изпращането й към възложителя за окончателна обработка и подаванепред компетентната английска данъчна служба.
Посочено е, че дейността може да се извършва от повече от едно място в България от наети и собствени обекти на дружеството, както и че дружеството има намерение да отдава под наем свободната част от сграда, която ще придобие.
Въпросите Ви са:
1. Може ли да се приеме, че английското дружество ще има постоянен обект на територията на страната (наети или придобити части от сграда) и следва ли доброволно да се регистрира по чл. 133, ал. 1 от ЗДДС и какъв е редът за този вид регистрация?
2. Предвид разпоредбата на чл. 133, ал. 6 от ЗДДС съществуват ли правни инструменти за взаимопомощ между България и Великобритания и ако да, това означава ли, че акредитиран представител не е необходимо да бъде посочен и регистрацията по ЗДДС трябва да се направи по местонахождение на наетия обект, респективно на притежаваната част от сграда?
3. Във връзка с т. 1 и т. 2, трябва ли английското дружество да получава фактурите за авансови вноски по предварителния договор за покупко-продажбата на частта от сграда на българския си ДДС номер, за да ползва право на приспадане на данъчен кредит за тях или за СД по ЗДДС, които ще подава всеки месец не е от значение дали ДДС номерът е българския или английския?
4. Възможно ли е английското дружество да ползва право на приспадане на данъчен кредит за всички направени от него авансови вноски за частта от сградата, включително и тези, за които вече са издадени фактури на английския ДДС номер, преди регистрацията му по ЗДДС? Има ли основание тези фактури да бъдат включени в описа по чл. 74 от ЗДДС?
5. Ако наетият офис е собственост на българско юридическо лице и английското дружество се регистрира по чл. 133, ал. 1 от ЗДДС, собственикът кой ДДС номер ще посочва във фактурата за наем – българският или английският ДДС номер?
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите изразявам следното становище:
Съгласно чл. 21, ал. 4, т. 1, б. “а” от ЗДДС мястото на изпълнение при доставка на услуга е мястото, където се намира недвижимият имот, когато услугата е свързана с недвижим имот, включително при предоставянето на право на ползване. Предвид горното, мястото на изпълнение на доставката на услугата по отдаване под наем на помещението е на територията на страната, тъй като сградата, част от която ще придобие английското дружество е на територията на страната.
Съгласно чл. 12, ал. 1 от ЗДДС, облагаема доставка е всяка доставка на стока или услуга по смисъла на чл. 6 и 9, когато е извършена от данъчно задължено лице по този закон и е с място на изпълнение на територията на страната, както и доставката, облагаема с нулева ставка, извършена от данъчно задължено лице, освен в случаите, в които този закон предвижда друго. Предвид цитираната норма, облагаема е всяка доставка, свързана със земя и сгради, за която изрично не е посочено в ЗДДС, че има характер на освободена. Доставките, определени като освободени, са изчерпателно изброени в Глава четвърта “Освободени доставки и придобивания” от ЗДДС. Като освободена доставка в ЗДДС е посочена доставката на услуга по отдаване под наем на сграда или на част от нея за жилище на физическо лице, което не е търговец (чл.45, ал.4 от ЗДДС). В случая наемателят – българско дружество, е търговец, предвид което доставката не попада в предвиденото изключение по чл. 45, ал. 4 от ЗДДС и е облагаема.
Съгласно чл. 82, ал. 2, т. 3 от ЗДДС, данъкът е изискуем от получателя по доставката при доставка на услуги, когато са налице едновременно следните условия:
– доставката е с място на изпълнение на територията на страната и е облагаема;
– доставчикът е данъчно задължено лице, което не е установено на територията на страната и
– получателят е данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6 от закона.
В тази връзка, за да се определи дали тази разпоредба е приложима в конкретния случай, следва да се установи дали доставчикът (английското дружество), регистриран за целите на ДДС във Великобритания, е установен на територията на страната.
В § 1, т. 11 от ДР на ЗДДС е дадено определение на понятието “лице, установено на територията на страната” и това е лице, което е със седалище или адрес на управление на територията на страната или има постоянен обект на територията на страната. “Постоянен обект” по смисъла на § 1, т. 10 от ДР на ЗДДС е търговско представителство, клон, офис, ателие, завод, работилница (фабрика), магазин, склад за търговия, сервиз, монтажен обект, строителна площадка, мина, кариера, сонда, петролен или газов кладенец, извор или други подобни, целящи извличане наприродни ресурси, определено помещение (собствено, наето или ползвано на друго основание) или друго място, чрез което едно лице извършва цялостно или частично икономическа дейност на територията на една страна.
За дефинирането на понятието “постоянен обект” следва да се имат предвид конкретните факти за всеки отделен случай, както и практиката на Съда на Европейския съюз (С 168/84; С 190/95; С 231/94; С 260/95) съгласно която под “постоянен обект” следва да се разбира “дейност, която притежава известни характеристики на дълготрайност и структура, която е адекватна по отношение на човешките и техническите ресурси за целите на независимо предоставяне на съответните услуги”. Т.е. за да бъде определен като постоянен, конкретен обект следва да отговаря на определени изисквания за минимална степен на постоянност, минимален размер и постоянна наличност на човешки и технически ресурси, необходими за целите на извършваните доставки.
В случая преценката дали това е така следва да бъде направена въз основа на фактите и обстоятелствата, свързани с конкретния казус, с оглед закона и установената практика на СЕС.
В хипотезата, изложена в писмото Ви, с оглед преценката дали доставчикът е установен на територията на страната, следва да се прецени дали същият има постоянен обект на територията на страната. Частта от сграда, която ще се отдава под наем е на територията на страната, т.е. налице е необходимият технически ресурс, но по отношение на човешкия ресурс, необходим за целите на независимо предоставяне на съответните услуги, няма данни за наличие на такъв на територията на страната. Следователно в случая следва да се приеме, че доставчикът (английското дружество) не е установен на територията на страната чрез постоянен обект.
Предвид гореизложеното е приложима разпоредбата на чл. 82, ал. 2, т. 3 от ЗДДС и данъкът е изискуем от получателя по доставката. Т.е. за българското дружество – получател по доставката е налице задължение за начисляване на данъка, когато данъкът за доставката стане изискуем.
Тъй като английското дружество не е установено на територията на страната и извършва облагаеми доставки на услуги, по които данъкът е изискуем от получателя съгласно чл. 95, ал. 2 от ЗДДС същото не подлежи на регистрация по този закон.
По отношение на въпроса относно начисленият Ви данък върху добавената стойност от доставчик, регистрирано по ЗДДС лице по доставката на част от сградата, която възнамерявате да отдавате под наем са приложими реда и условията на Наредба№ Н-9 от 16 декември 2009 г. за възстановяване на данък върху добавената стойност на данъчно задължени лица, неустановени в държавата членка по възстановяване, но установени в друга държава членка на Общността.
ЗАМЕСТНИК ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА
ПРИХОДИТЕ
/СТОЯН МАРКОВ/

Оценете статията

Вашият коментар