данъчно третиране по Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) при придобиване на стока от регистрирано по ЗДДС лице, което извършва доставка със стоката с получател данъчно незадължено лице, к

.:№ 24-32-25
Дата:21.06.2013 год.
ЗДДС, чл. 14, ал. 1, т. 1-4;
ЗДДС, чл. 20;
ЗДДС, чл. 62, ал. 1-3;
ЗДДС, чл. 69.
Относно: данъчно третиране по Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) при придобиване на стока от регистрирано по ЗДДС лице, което извършва доставка със стоката с получател данъчно незадължено лице, като стоката се транспортира от територията на държава членка до територията на държавата членка, в която е установен получателят
Във Ваше писмо, постъпило в ЦУ на НАП с вх. № 24-32-25/24.04.2013 г. е изложена следната фактическа обстановка:
Дружество, регистрирано по ЗДДС, придобива стока (резервни части за автомобили) от дружество, регистрирано за целите на ДДС в Англия, за което е издадена фактура. Стоката не пристига на територията на страната, а директно се доставя на физическо лице от Румъния чрез куриер. Транспортът за доставката на стоката от Англия до Румъния е за сметка на българското дружество като последното издава фактура за доставка на стоката на румънското физическо лице.
Въпросът Ви е какво е данъчното третиране на горепосочените доставки.
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите изразявам следното становище:
От изложеното в запитването Ви е видно, че са налице следните договорни взаимоотношения:
1. доставка на стоки от данъчно задължено лице, регистрирано за целите на ДДС в Англия на данъчно задължено лице, регистрирано по ЗДДС в България, като стоките се транспортират от Англия до Румъния – доставка с характер на ВОД/ВОП;
2. доставка на стоки от регистрираното по ЗДДС лице на данъчно незадълженото лице, установено на територията на друга държава членка (Румъния) – доставка с характер на дистанционна продажба.
Налице са две последователни доставки на стока и само едно движение на същата от Англия до Румъния.
1. Относно вътреобщностното придобиване:
Съгласно чл. 62, ал. 1-3 от ЗДДС: “(1) Мястото на изпълнение на вътреобщностното придобиване е на територията на страната, когато стоките пристигат и превозът им завършва на територията на страната. (2) Независимо от ал. 1, мястото на изпълнение на вътреобщностното придобиване е на територията на страната, когато лицето, което придобива стоките, е регистрирано по този закон и е осъществило придобиването им под идентификационен номер, издаден в страната. (3) Алинея 2 не се прилага, когато лицето разполага с доказателства, че вътреобщностното придобиване на стоките е обложено в държавата членка, където стоките са пристигнали или е завършил превозът им.”
В случай, че сте придобили стоката под идентификационния си номер по ЗДДС и не представите доказателства, че придобиването е обложено в Румъния, ВОП е с място на изпълнение на територията на страната и данък върху добавената стойност е изискуем от дружеството Ви на основание чл. 84 от закона. Начисляването на изискуемия за вътреобщностното придобиване данък се извършва с протокол съгласно чл. 117, ал. 1, т. 1 от закона.
2. Относно дистанционната доставка:
Съгласно чл. 14, ал.1, т. 1-3 от ЗДДС дистанционна продажба е доставката на стоки, за която са налице едновременно следните условия:
-стоките се изпращат или транспортират от или за сметка на доставчика от територията на държава членка, различна от тази, в която транспортът приключва;
-доставчикът на стоките е регистриран за целите на ДДС в държава членка, различна от тази, в която транспортът приключва;
-получател по доставката е лице, което не е задължено да начисли ДДС при вътреобщностно придобиване на стоката в държавата членка, където транспортът приключва.
Видно от изложеното доставката между дружеството Ви и физическото лице – получател, установено в Румъния, отговаря на цитираните условия, а предметът на доставката не попада сред визираните в чл. 14, ал.1, т. 4 от ЗДДС изключения.
Мястото на изпълнение на доставката при условията на дистанционна продажба се определя от разпоредбите на чл. 20 от ЗДДС.
Съгласно чл. 20, ал. 1 от ЗДДС мястото на изпълнение на доставка на стоки при условията на дистанционна продажба е на територията на държавата членка, където транспортът приключва, когато са налице едновременно следните условия:
1. доставчикът е регистрирано по този закон лице на основание, различно от това за регистрация за вътреобщностно придобиване;
2. извършените от лицето по т. 1 доставки при условията на дистанционна продажба за държава членка надвишават за текущата календарна година или са надвишили за предходната календарна година сумата, определена в законодателството на тази държава членка.
Съгласно чл. 20, ал. 5 от ЗДДС когато не са налице условията на ал. 1, т. 2, мястото на изпълнение е на територията на страната, с изключение на случаите, когато доставчикът е уведомил териториалната дирекция по месторегистрация, че желае мястото на изпълнение да е на територията на друга държава членка, където приключва транспортът, и е регистриран за целите на ДДС в тази друга държава членка.
Предвид изложеното, мястото на изпълнение на доставката на стоките е на територията на страната, в случай че:
-извършените от дружеството Ви доставки при условията на дистанционна продажба за Румъния не надвишават за текущата година или не са надвишили за предходната календарна година сумата, определена в законодателството на Румъния и
-не сте уведомили териториалната дирекция по месторегистрация, че желаете мястото на изпълнение да е на територията на Румъния, ако дружеството Ви е регистрирано за целите на ДДС в Румъния.
По отношение на правото на приспадане на данъчен кредит следва да се имат предвид разпоредбите на Глава седма от ЗДДС “Данъчен кредит”. На основание чл. 69,ал. 1 от ЗДДС, регистрираното лице има право да приспадне начисления данък за стоките или услугите, които доставчикът – регистрирано по този закон лице, му е доставил или предстои да му достави, когато стоките и услугите се използват за целите на извършваните от него облагаеми доставки.
Предвид това, по отношение на начисления данък върху добавената стойност за получените доставки на стоки и услуги, които се използват за целите на извършваната от българското дружество облагаема доставка на стоки при условията на дистанционна продажба ще е налице право на приспадане на данъчен кредит при ограниченията на
чл. 70, и при условията на чл. 71 от ЗДДС.
ЗАМ. ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА
ПРИХОДИТЕ:
/СТОЯН МАРКОВ/

Оценете статията

Вашият коментар