данъчно третиране по Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) при продажба на заложена вещ от заложен кредитор по реда на Закона за особените залози

3_1872/05.07.2013 г.
ЗДДС, чл. 7, ал. 1;
ЗДДС, чл. 131, ал. 1;
ППЗДДС, чл. 83
Относно: данъчно третиране по Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) при продажба на заложена вещ от заложен кредитор по реда на Закона за особените залози
Според изложеното в запитването с договор за цесия от ………2013 г. между „МКБ Юнионбанк” АД – цедент и „A” ООД – цесионер, сключен на основание чл. 99 и чл. 100 от Закона за задълженията и договорите, „A” ООД се явява заложен кредитор на „В” АД. Съгласно потвърждение за вписване от …….2013 г. ипотекираното имущество е вписано в Централния регистър на особените залози. С договор от ……2013 г. сключен между „А” ООД-заложен кредитор и М.Б., на последната е възложено да изпълнява функциите на депозитар по смисъла на чл. 38 и следващите от Закона за особените залози /ЗОЗ/ по събиране на вземанията по договор за кредит № …../……..2010 г., изменен и допълнен с Анекси с №№ 1, 2, 3, 4 и 5 и Договор за цесия от ……2013 г., чрез изпълнение върху заложеното в полза на цесионера имущество по реда на ЗОЗ. Открита е специална сметка на депозитаря – М.Б., по която постъпват плащания от купувачите, спечелили търга. В изпълнение на възложеното депозитарят организира и провежда търг за продажба на вещи от заложеното имущество. Купувачите, спечелили търга, плащат сумата за вещите по специалната сметка на депозитаря. От специалната сметка, след извършено разпределение, депозитарят превежда постъпилите суми от продажбата на вещите от търга по сметката на заложния кредитор „А” ООД, който е регистрирано по ЗДДС лице.
Във връзка с изложеното са поставени следните въпроси:
1.Извършените продажби попадат ли в приложното поле на чл. 131, ал. 1 от ЗДДС?
2. Ако попадат, кой следва да издаде протокол по чл. 83 от ППЗДДС, във връзка с чл.131, ал. 1, т. 2 от ЗДДС?
3. Кой следва да подаде уведомление за извършената продажба по чл. 131 от ЗДДС?
4. След реализираните продажби кой следва да внесе дължимото ДДС по сметка на НАП по смисъла на чл. 131 от ЗДДС – депозитарят, заложният кредитор или собственикът на вещите-длъжникът? На платежното нареждане за внасяне на ДДС от продажбите, кой следва да се впише като данъчно задължено лице?
5. Когато има извършена продажба на чуждестранно юридическо лице от Германия, регистрирано по ДДС, приложим ли е режимът на вътреобщностна доставка /ВОД/?
При така изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на ЗДДС (обн. ДВ, бр. 63 от 4 август 2006 г., посл. изм. ДВ, бр. 30 от 26.03.2013 г.) и Правилника за прилагане на ЗДДС (ППЗДДС, обн. ДВ, бр. 76 от 15.09.2006 г., посл. изм. ДВ, бр. 20 от 28.02.2013 г.) изразяваме следното становище:
В ЗДДС режимът на облагане на доставка на стоки или услуги по реда на ЗОЗ е регламентиран в Глава четиринадесета “Специфични случаи на доставки“.
Съгласно чл. 131, ал. 1 от ЗДДС в случаите при продажба по реда на ЗОЗ и когато собственикът на вещта (длъжникът, залогодателят, съответно собственикът на ипотекирания имот) е регистрирано по този закон лице, заложният кредитор е длъжен в срок 5 дни от получаване на пълната цена по продажбата:
1. да преведе дължимия данък по продажбата по банкова сметка на териториалната дирекция на Националната агенция за приходите, която се явява компетентна за заложния кредитор;
2.да състави документ за продажбата, определен с правилника за прилагане на закона, в три екземпляра – за заложния кредитор, за собственика на вещта и за получателя (купувача);
3.да предостави документа по т. 2 на собственика на вещта и на получателя в срок три дни от издаването му;
4. да уведоми компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите, в която собственикът на вещта е регистриран по този закон, за издадения документ по т. 2 по ред, определен с правилника за прилагане на закона.
Следователно специалният ред на облагане с ДДС по чл. 131, ал. 1 от закона е приложим при наличието на две кумулативно изискуеми условия:
-продажбата да е по ЗОЗ и
– собственикът на вещта (длъжникът, залогодателят, съответно собственикът на ипотекирания имот) да е регистрирано по ЗДДС лице.
В тези случаи данъкът за доставката се начислява и превежда от заложния кредитор по банкова сметка на териториалната дирекция на Националната агенция за приходите, която се явява компетентна за заложния кредитор, т.е. налице е изключение от общите правила за изискуемост на данъка, документирането на доставката, отчитането й и внасянето на данъка.
От своя страна чл. 37, ал. 2 от ЗОЗ предвижда, че продажбата се извършва само срещу заплащане на пълния размер на цената на депозитаря, който я превежда на заложния кредитор едва след извършване на разпределение съобразно чл. 41 от ЗОЗ.
Вземайки предвид обстоятелството, че съгласно чл. 37, ал. 1 от ЗОЗ продажбата се извършва от името на заложния кредитор, то и продажната цена се дължи именно на него. В резултат от това, плащането на сумата по сметка на депозитаря следва да се счита като плащане, извършено към заложния кредитор. Поради това следва да се приеме, че срокът по чл. 131, ал. 1 от ЗДДС започва да тече от датата на постъпване на продажната цена по сметка на депозитаря.
Когато продажбата е извършена на регистрирано по ДДС лице в друга държава членка е необходимо да се има предвид следното:
Съгласно чл. 7, ал. 1 от ЗДДС вътреобщностна доставка на стоки е доставката на стоки, транспортирани от или за сметка на доставчика – регистрирано по този закон лице, или на получателя от територията на страната до територията на друга държава членка, когато получателят е данъчно задължено лице или данъчно незадължено юридическо лице, регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка. Видно от цитирания законов текст, за да е налице ВОД с място на изпълнение на територията на страната, доставчикът следва да е регистриран по ЗДДС.
Съгласно чл. 32, ал. 1 и ал. 4 от ЗОЗ в случай на неизпълнение на обезпеченото със залог по този закон задължение заложният кредитор може да пристъпи към изпълнение върху заложеното имущество. С вписването на пристъпване към изпълнение в Централния регистър на особените залози заложеното имущество преминава в разпореждане на заложния кредитор. Той има право да вземе мерки за запазването му и да го продаде. Съгласно чл. 37, ал.1 от ЗОЗ заложният кредитор има право да продаде от свое име и за сметка на залогодателя заложеното имущество след изтичането на две седмици от вписването, че е пристъпил към изпълнение.
Предвид цитираните норми от ЗОЗ, продавач/доставчик в тези случаи е не длъжникът- залогодател, а заложният кредитор, който предвид неизпълнението на обезпеченото със залог обезпечение от страна на залогодателя има право да продаде от свое име и за сметка на залогодателя заложеното имущество. Тоест, страна по продажбата/доставката, извършена по реда на ЗОЗ е заложният кредитор, а не длъжникът залогодател. Поради това, че доставчикът-заложният кредитор е регистрирано по ЗДДС лице, то режимът на чл. 131 от ЗДДС е приложим, независимо от това, че купувачът е лице, регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка. В тези случаи, доставката би покривала хипотезите и на двете правни норми – чл. 7, ал. 1 от ЗДДС и чл. 131 от ЗДДС. Това е обусловено от факта, че режимът на продажбите на стоки и услуги, регламентиран в чл. 131 от ЗДДС и чл. 83 от ППЗДДС е специален. Това е видно както от заглавието на главата, в която е регламентиран -„Специфични случаи на доставки”, така и от по-тесния кръг обществени отношения, които урежда. Същият въвежда изключение от общите правила за документиране и отчитане на доставките и внасяне на данъка. Нормата на чл. 131, като специална норма, дерогира общите, които й противоречат. Поради това, режимът на вътреобщностните доставки, съответно нормата на чл. 7, ал. 1 от ЗДДС, като такива от по – общ порядък спрямо тази на чл. 131 от закона, не следва в случая да намери приложение.
Предвид гореизложеното, по отношение на продажби, извършени по реда на ЗОЗ, следва да се приложи чл. 131 от ЗДДС, независимо от това, че в определени случаи продавачът е регистрирано по ЗДДС лице, а купувачът – лице, регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка и стоката ще се транспортира от територията на страната до територията на другадържава членка, т.е., и в случаите, когато са изпълнени условията на чл. 7, ал. 1 от ЗДДС по отношение изискванията за вътреобщностна доставка. Следва по реда и на основание чл. 131, ал. 1, т. 1 от закона данъкът, дължим по доставката, да се преведе от заложния кредитор по банковата сметка на компетентната за него териториална дирекция на НАП. В случай, че получателят по доставката – купувач на вещта, продадена по реда на ЗОЗ, отговаря на условията, посочени в Наредба № H-9 от 16 декември 2009г., издадена от министъра на финансите, за възстановяването на данъка върху добавената стойност на данъчно задължени лица, неустановени в държавата членка по възстановяване, но установени в друга държава – членка на Общността, то на основание чл. 81, ал. 1, т. 1 от ЗДДС и по реда, предвиден в Наредбата, начисленият по доставката данък може да му бъде възстановен.
В заключение може да се обобщи, че съгласно чл. 131, ал. 1 във връзка с чл. 86, ал. 4 от ЗДДС, задължението за начисляване и внасяне на ДДС, както за документиранеи отчитане на доставката в случаите на продажби, извършени по реда на ЗОЗ не е на регистрираното лице – собственик на вещта, а на заложния кредитор, независимо дали същият е регистрирано по ЗДДС лице или няма такъв статус. Поради това при продажбата на заложената вещ – собственост на длъжника-залогодател, който е регистрирано по ЗДДС лице, заложният кредитор, извършващ продажбата, е този, който е отговорен за начисляване и внасяне на данъка и документиране на доставката по реда на чл. 131 от ЗДДС и чл. 83 от ППЗДДС.

Оценете статията

Вашият коментар