данъчно третиране по Закона за данъка върху добавената стойност (ЗДДС) на доставки на билети за вход за природна забележителност, извършвани от община

3_ 2359/13.10.2015 г.
ЗДДС, чл. 42, т. 1, б. „г”
Относно: данъчно третиране по Закона за данъка върху добавената стойност (ЗДДС) на доставки на билети за вход за природна забележителност, извършвани от община
Според изложеното в запитването, считано от 01.06.2015 г., община отчита приходи от продажба на билети за вход за пещера „В”. Стопанисването на пещерата е предоставено от Областна администрация. Пещерата е природна забележителност съгласно Закона за защита на природата (ЗЗП), обявена като такава със заповед на Министерство на горите и горската промишленост. Към 30.09.2015 г., заедно с останалите приходи от стопанска дейност, общината е достигнала оборот над 50 000 лв.
Във връзка с горното са поставени следните въпроси:
1.Освободена доставка ли са приходите от продажба на билети за вход и следва ли общината да подаде заявление за регистрация по ЗДДС?
2.Ако се квалифицира като освободена доставка какво е правното основание за това?
При така изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на ЗДДС (обн. ДВ, бр. 63 от 4 август 2006 г., посл. изм. ДВ, бр. 41 от 05.06.2015 г.) и Правилника за прилагане на ЗДДС (ППЗДДС, обн. ДВ, бр. 76 от 15.09.2006 г., посл. изм. ДВ, бр. 1 от 06.01.2015 г.) изразяваме следното принципно становище:
Съгласно чл. 12, ал. 1 от ЗДДС, облагаема доставка е всяка доставка на стока или услуга по смисъла на чл. 6 и 9, когато е извършена от данъчно задължено лице по този закон и е с място на изпълнение на територията на страната, както и доставката, облагаема с нулева ставка, извършена от данъчно задължено лице, освен в случаите, в които същия закон предвижда друго. Предвид цитираната норма, облагаема е всяка доставка, за която изрично не е посочено в ЗДДС, че има характер на освободена. Доставките, определени като освободени, са изчерпателно изброени в глава трета “Освободени доставки и придобивания“ от закона.
Освободена доставка по смисъла на чл. 42, т. 1, б. „г” от ЗДДС е продажбата на билети от културни организации и институти по Закона за закрила и развитие на културата (ЗЗРК) за архитектурни, исторически, археологически, етнографски и музейни резервати и комплекси.
Продажбата на билети за вход към пещера би могла да се квалифицира като освободена доставка, при кумулативното спазване на следните две условия:
– продажбата на билетите да се извършва от културни организации и институти по ЗЗРК;
– пещерата да се определя като архитектурен, исторически, археологически, етнографски или музеен резерват или комплекс.
Това означава, че при неизпълнение на едно от условията, доставката не може да се третира като освободена.
За природни забележителности съгласно чл. 23, ал. 1 от Закон за защитените територии (ЗЗТ) се обявяват характерни или забележителни обекти на неживата природа, като скални форми, скални разкрития с научна стойност, земни пирамиди, пещери, понори, водопади, находища на вкаменелости и минерали, пясъчни дюни и други, които са с изключителна стойност поради присъщата им рядкост, представителност, естетичност или които имат значение за науката и културата.
Разпоредбата на чл.14, ал.4 от ЗЗРК предвижда, че Министерството на културата създава и поддържа информационен регистър на културните организации и институти, които подават заявление за вписване в регистъра преди започване на дейността си. На основание чл. 4 от същия закон културни институти са държавни или общински културни организации, които се създават със специален закон или с акт на орган на изпълнителната или местната власт.
В информационния регистър на културните организации и институти липсва информация общината да е вписана като такава. Освен това не са налице данни относно определяне статута на пещерата като архитектурен, исторически, археологически, етнографски или музеен резерват или комплекс. Следователно доставката на билети за вход не може да се квалифицира като освободена по смисъла на чл. 42, т. 1, б. „г” от ЗДДС и същата участва при формиране на облагаем оборот за регистрация по ЗДДС. На основание чл. 96, ал. 1 от закона всяко данъчно задължено лице с облагаем оборот 50 000 лв. или повече за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец е длъжно в 14-дневен срок от изтичането на данъчния период, през който е достигнало този оборот, да подаде заявление за регистрация по този закон.

Оценете статията

Вашият коментар