данъчно третиране по Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) на получена стипендия и задължението за подаване на годишна данъчна декларация.

3_ 1375/30.05.2014 г.

ЗДДФЛ, чл. 13, ал. 1, т. 18
ЗДДФЛ, чл. 52, т. 2
ЗДДФЛ, чл. 50
ЗДДФЛ, чл. 73, ал. 1
Относно: данъчно третиране по Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) на получена стипендия и задължението за подаване на годишна данъчна декларация.
Според изложеното в запитването физическо лице в качеството на стипендиант е сключило договор за участие в програма млад банкер, организирана от банка. Съгласно приложения към запитването договор банката предлага, а стипендиантът се съгласява да вземе участие в програма млад банкер като целта на програмата е да даде знания за същността на банковата дейност и запознаване с процесите на работа в клоновете и обслужващите офиси на банката. Срокът на програмата е 6 месеца в периода 25.02-30.08.2013 г. За получената сума през периода на обучението е издадена служебна бележка по чл. 45, ал. 7 от ЗДДФЛ. За периода на програма млад банкер лицето не е било страна по трудовоправни отношения, няма сключени граждански договори и не е получавало други доходи. Във връзка с изложеното поставя въпроса следва ли да се подаде годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за получената стипендия?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите наЗДДФЛ(ДВ бр. 95/2006 г., посл. изм. ДВ бр. 1/2014 г.)изразяваме следнотостановище:
Следва да се отбележи, че от запитването не става ясно как е учредена предоставената стипендия, както и не е приложена програмата за обучение на банката, поради което настоящото становище има принципен характер.
Стипендията за обучение има характер на парично подпомагане при определени условия. В ЗДДФЛ липсва специално определение на понятието стипендия. Предвид разпоредбата на чл. 46, ал. 2 от Закона за нормативните актове, когато нормативен акт е непълен, за неуредените от него случаи се прилагат разпоредбите, които се отнасят до подобни случаи, ако това отговаря на целта на акта. Общите правила, касаещи учредяването и предоставянето, съответно получаването на стипендии са уредени в Закона за висшето образование, Закона за народната просвета и нормативните актове по прилагането им. Съгласно съдебната практика стипендията трябва да е насочена към неограничен, макар и определяем кръг лица.
В конкретния случай от договора, приложен към писменото запитване, може да се направи извод, че банката ежемесечно е изплащала на лицето в качеството на обучаем суми в предварително определен размер. При положение, че тези суми не са обвързани с полагането на труд и/или постигането на определен резултат от страна на лицето през съответния месец от обучението имат характеристиките на стипендия за обучение.В тази връзка следва да се има предвид разпоредбата на чл.13, ал. 1, т. 18 от ЗДДФЛ, според която не са облагаеми стипендиите, получени от физически лица за обучението им в страната и в чужбина. По аргумент от чл.52, т. 2 от ЗДДФЛ, тези необлагаеми доходи не подлежат на деклариране в годишната данъчна декларация по чл. 50 от същия закон. В тези случаи задължението на платеца, ако той е предприятие или самоосигуряващо се лице, се свежда до подаване на информация за изплатените през годината доходи в справката по чл. 73, ал.1 от ЗДДФЛ.’

Оценете статията

Вашият коментар