правото на данъчен кредит за получени стоки и услуги във връзка с изпълнение на проект, финансиран по Оперативна програма Регионално развитие”

3_1128/12.03.2009 г.
ЗДДС, чл. 3, ал. 5, т. 2
ЗДДС, чл. 70, ал. 1, т. 2
ОТНОСНО: правото на данъчен кредит за получени стоки и услуги във връзка сизпълнение на проект, финансиран по Оперативна програма „Регионално развитие”
Според изложеното в запитването общината е бенефициент по договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Оперативна програма „Регионално развитие” (2007-2013), по Схема BG161РО001/4.1.-01./2007 „Подкрепа за осигуряване на подходяща и рентабилна образователна инфраструктура, допринасяща за устойчиво местно развитие”, с наименование на проекта „Модерно училище – качествено образование”, Операция 4.1 „Дребномащабни местни инвестиции”. Министерство на регионалното развитие и благоустройството е Управляващ орган на Оперативна програма „Регионално развитие” – Главна дирекция „Програмиране на регионалното развитие”.
Общината е регистрирана по ЗДДС. Основната й дейност е местно държавно управление. Като бенефициент по договора общината е определила данък върху добавената стойност като невъзстановим и допустим разход за финансиране по конкретния проект, тъй като счита, че изпълнението на дейностите се отнася за системата на образованието. Предвид горното е поставен въпроса относно правото на приспадане на данъчен кредит.
С оглед разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС, обн. ДВ бр.63 от 4 август 2006 г., посл. изм. ДВ бр.106 от 12 декември 2008 г./ и Правилника за приложението му /ППЗДДС, обн. ДВ, бр.76 от 15 септември 2006г., посл. изм. ДВ, бр.4 от 16.01.2009 г./ изразяваме следното становище:
Относно третирането на ДДСпри изпълнение на проекти по Оперативните програми е издадено Указание на Министерството на финансите№ 91-00-502/27.08.2007г. на основание §6 от ПЗР от Постановление № 62 наМС от 21.03.2007г., с което са приети правила за допустимост на разходите по оперативни програми, съфинансирани от Структурните фондове и Кохезионния фонд на ЕС.С § 1, т.1 от ДР на постановлението е въведено понятието „възстановим ДДС” – това е сумата на платения данък върху добавената стойност, която регистрираното по реда на ЗДДС лице има право да приспадне от задълженията си по този закон, включително когато, като е имало това право, не го е упражнило.
Съгласно т.12 от горецитираното указание невъзстановим данък (допустим разход за финансиране от Оперативните програми) е налице, когато стоките и услугите, финансирани по Оперативната програма са предназначени за извършване на освободени доставки по глава четвърта от ЗДДС, за безвъзмездни доставки или за дейности, различни от икономическата дейност на лицето.
Към всяка от изброените в указанието дейности, според конкретната фактическа обстановка са дадени разяснения за това възстановим ли е ДДС, в зависимост от това дали съответната дейност, извършвана от общината представлява независима икономическа дейност по смисъла на чл. 3, ал. 5 от ЗДДС или е извън рамките на икономическата й дейност, доколкото същата има задължение да извършва тези дейности.
В списъка за подкрепа по операция 4.1. Дребномащабни местни инвестиции е посочена като пример дейността обновяване/реконструкция и оборудване на образователна инфраструктура, като бенефициенти са общини, посочени в Приложение 4.
Съгласно чл. 3, ал. 5, т. 2 от ЗДДС не са данъчно задължени лица местните органи за всички извършвани от тях дейности или доставки и качеството им на орган на местна власт, включително в случаите, когато събират такси, вноски или възнаграждения за тези дейности или доставки, с изключение на доставки, извън тези по т. 1, които ще доведат до значително нарушаване на правилата за конкуренция.
На основание чл. 10, ал. 3 от Закона за народната просвета (ЗНП) общински са детските градини, училищата и обслужващите звена, които се финансират от общинските бюджети. Предоставените им за ползване имоти са публична общинска собственост. По силата на чл. 36, ал. 1, т. 3 от ЗНП общините осигуряват и контролират средства за издръжката, изграждането, обзавеждането и основния ремонт на училищата и детските градини и обслужващите звена. Също така съгласно чл. 44, ал. 1 от същия закон средствата за издръжка и развитие на материално-техническата база на детските градини, училищата и обслужващите звена се осигуряват от държавния бюджет, от бюджетите на общините, от източници, предвидени в други закони и актове на Министерския съвет, и от собствени приходи.
Доколкото общината има задължение да финансира подобни мероприятия, то тази й дейност се извършва в качеството й на орган на местна власт. Съгласно чл.70, ал. 1, т. 2 от ЗДДС правото на приспадане на данъчен кредит не е налице когато стоките и услугите са предназначени за извършване на доставки извън рамките на независимата икономическа дейност.
Предвид гореизложеното, за общината не възниква право на приспадане на данъчен кредит за получените доставки настоки и услуги въввръзка с изпълнението на проекта. В случая е налице „невъзстановим данък” по смисъла на т.12 от указаниe 91-00-502/27.08.2007г. на МФ.

Оценете статията

Вашият коментар