Данъчно третиране по ЗДДФЛ и ЗКПО на изплатени парични награди от томбола във връзка с организираната промоционална кампания по срочни депозити за физически лица.

Изх. № 24-34-217
Дата:01.03.2011 год.
ЗДДФЛ, чл. 13, ал. 1, т. 21;
ЗДДФЛ, чл. 37;
ЗДДФЛ, чл. 73, ал. 1;
ЗДДФЛ, чл. 73, ал. 2;
ЗКПО, чл. 25, т. 7;
ЗКПО, чл. 31;
ДР на ЗКПО, § 1, т. 33.
ОТНОСНО: Данъчно третиране по ЗДДФЛ и ЗКПО на изплатени парични награди от томбола във връзка с организираната промоционална кампания по срочни депозити за физически лица.
По повод Ваше писмено запитване до Дирекция „ОУИ” – гр. …., препратено по компетентност и постъпило вна Националната агенция за приходите с вх. № 24-34-217 от 27.12.2010 г., изразявам следното становище:
Според описаната в запитването фактическа ситуация, във връзка с промоционална кампания по срочни депозити Банката дава възможност на клиенти, открили срочен депозит над определена минимална сума, да участват в теглене на томбола с парични награди. Наградата е предварително фиксирана парична сума за целия период на промоцията. Посочили сте, че тегленето на имената на печелившите клиенти се осъществява от служител на банката в присъствието на нотариус, чрез използването на софтуер, в който е заредена актуална справка за всички клиенти с новооткрити депозити. Клиентите, които не желаят да участват в томболата, въпреки, че отговарят на условията й, удостоверяват това свое нежелание писмено в искането или в договора за откриване на депозит.
Във връзка с описаната фактическа обстановка, поставяте следните въпроси:
1.Как следва да се третира получената от физическите лица парична награда?
2.Следва ли паричните награди да се включват в справката по чл. 73 от ЗДДФЛ и с какъв код?
3.Следва ли начислените суми за изплатени награди да се считат за разход, свързан с дейността?
Предвид изложените факти и поставените въпроси, изразявам следното становище:
1. По прилагането на ЗДДФЛ
На основание чл. 13, ал. 1, т. 21 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ), не са облагаеми паричните и предметните печалби, получени от участие в игри, които не са хазартни по смисъла на Закона за хазарта, но при които печалбата се определя на случаен принцип. В конкретния случай, размерът на наградата е предварително обявен, но получаването й не е обвързано с проявени знания или умения от участващите в играта Ваши клиенти, като имената на печелившите също се определят на случаен принцип (чрез софтуер). Предвид на това, считам, че е налице основание за прилагането на чл. 13, ал. 1, т. 21 от ЗДДФЛ. Обстоятелството, че част от клиентите Ви са чуждестранни физически лица не променя това данъчно третиране. Разпоредбите на чл. 13 от ЗДДФЛ не се прилагат спрямо чуждестранните физически лица само, когато доходите подлежат на облагане с окончателен данък по реда на чл. 37от закона. В случая обаче не става въпрос за такъв доход, поради което няма разлика между данъчното третиране на придобитите доходи от местни и от чуждестранни физически лица.
Доходите, освободени от облагане на основание чл. 13, ал. 1, т. 21 от ЗДДФЛ не се включват в годишната данъчна декларация по чл. 50 от закона. Същите, обаче, не са сред изключените в чл. 73, ал. 2 от ЗДДФЛ (доходи от трудови правоотношения, от задължително социално осигуряване и доходи, подлежащи на деклариране по реда на чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ). Следователно, банката, в качеството си на предприятие – платец на доходи на физически лица, различен от визираните в чл. 73, ал. 2 на ЗДДФЛ е задължена да ги включи в Справката за изплатени доходи на физически лица през съответната данъчна година на основание чл. 73, ал. 1 от закона. В съответствие с утвърдения образец на справка по чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ (Обн., ДВ, бр. 1/04.01.2011г.), въпросните доходи следва да се посочат с код 27 „Други доходи извън посочените в предходните кодове”.
2. По прилагането на ЗКПО
Описаните в запитването разходи не могат да бъдат разглеждани нито като разходи за реклама по смисъла на § 1, т. 33 от ДР на ЗКПО, нито като разходи за дарения, чието данъчно третиране е регламентирано в чл. 26, т. 7 и чл. 31 от същия закон. По-скоро естеството на наградите в томболата се свежда до евентуален бонус, който цели допълнително да стимулира клиента (освен предлаганите лихвени проценти и други условия по договорите за срочни депозити) да поднови изтеклия договор, съответно да подпише нов договор за депозит, разчитайки на възможността да спечели оповестената награда.
Следователно предвид това, че все пак се касае за разходи, които са свързани с дейността на банката, доколкото тези разходи са документално обосновани съгласно изискванията на чл. 10 от ЗКПО и при условие, че се извършват в рамките на обичайните за този вид дейност размери, същите следва да бъдат признати за данъчни цели.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕНДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА
ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/’

Оценете статията

Вашият коментар