данъчно третиране по ЗДДС на получена транспортна услуга.

2_3376/05.09.2007г.
ЗДДС – чл.82, ал.2, т.3
ОТНОСНО: данъчно третиране по ЗДДС на получена транспортна услуга.
Във Ваше писмено запитване, заведено по регистъра на Дирекция „ОУИ” – гр.Варна с вх.№ ………………. се съдържа следната фактическа обстановка. регистрираното лице осъществява вътреобщностно придобиване на стоки от доставчик, регистриран за целите на ЗДДС в Словения. Транспортът на стоката е за сметка на регистрираното лице. Същото за целта наема превозвач – турска фирма, която не е регистрирана по ДДС в Словения. Превозвача издава фактура без начислен ДДС за транспортната услуга от Словения до България.
Поставен е въпроса дължи ли българското регистрирано лице ДДС като получател на транспортната услуга? С какъв документ да го начисли и има ли и други задължения по ЗДДС и правилника за приложението му относно получената от турския превозвач транспортна услуга?
Предвид разпоредбите на ЗДДС и ППЗДДС, изразяваме следното становище:
Съгласно чл.82, ал.2, т.3 от ЗДДС данъкът е изискуем от регистрирано по ЗДДС лице – получател на транспортни услуги, когато доставчикът отговаря на следните условия:
– не е регистриран по ЗДДС
и
– е лице, установено в друга държава членка /без значение дали е регистрирано или не за целите на ДДС в тази друга държава членка/; по смисъла на §1, т.11 от ДР на ЗДДС лице, установено на територията на общността” е лице, което е със седалище и адрес на управление на територията на Общността или има постоянен обект на територията на Общността.
Ако доставчикът на транспортната услуга – турска фирма, не отговаря на горепосочените условия, тогава разпоредбата на чл.82, ал.2, т.3 от ЗДДС не се прилага, т.е. данъкът не е изискуем от регистрираното лице – получател.
Във връзка с поставените от Вас въпроси приложено изпращаме Ви Становище на МФ изх.№ 93-04-44/08.03.2007г. относно практическо приложение на чл.22, чл.29 и чл.30 от ЗДДС.

Оценете статията

Вашият коментар