ЗМДТ, чл.4, aл. 2

2_33/07.01.2009г.
ЗМДТ – чл.4, ал.2
В запитването си описвате следната фактическа обстановка: Лице е придобило недвижим имот през м.май 2006г. Лицето подава декларация за новопридобит имот през м.ноември 2008г.
Въпросът, които поставяте е коя следва да бъде първоначалната и коя крайната дата за начисляването на лихви за невнесения в законоустановения срок данък върху недвижимите имоти?
С оглед сега действащата нормативна база, изразявам следното становище:
Съгласно чл.4, ал.2 от Закона за местните данъци и такси /ЗМДТ/ невнесените в срок данъци по този закон се събират заедно с лихвите по Закона за лихвите върху данъци, такси и други подобни държавни вземания / ЗЛВДТДПДВ / по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/.
В чл.1 от ЗЛВДТДПДВ е указано, че неплатените в сроковете за доброволно плащане, неудържаните или удържани, но невнесени в срок данъци, се събират със законната лихва.
На основание чл.175, ал.1 от ДОПК за неплатените в законоустановените срокове публични задължения се дължи лихва в размер, определен в съответния закон.
Законосутановеният срок за плащане на данъка върху недвижимите имоти е указан в чл.28 от ЗМДТ. Той се плаща на четири равни вноски в следните срокове: от 1 февруари до 31 март, до 30 юни, до 30 септември и до 30 ноември на годината, за която е дължим. При прехвърляне на имот приобретателят дължи данъка от началото на месеца, следващ месеца, през който е настъпила промяната в собствеността или ползването, освен ако данъкът е платен от прехвърлителя /чл.15, ал.2 от ЗМДТ/.
В конкретно поставеният казус имотът е придобит през м.май 2006г. Приобретателят дължи данък от началото на месец юни 2006г., освен ако данъкът е платен от прехвърлителя. Срокът, в който следва да бъде внесен данъка за 2-рото тримесечие /в случая само за м.юни/е до 30 юни 2006г. При условие, че до 30 юни данъкът за 2-рото тримесечие не е внесен, от 1 юли на приобретателят следва да бъде начислявана законна лихва. Аналогична ще бъде ситуацията и при изтичането на законоустановения срок за плащането на следващите вноски за ДНИ.
Публичните вземания какъвто е и данъкът върху недвижимите имоти предвид чл.162, ал.2, т.1 от ДОПК се погасяват в следната последователност: главница, лихви, разноски /чл.169, ал.1 от ДОПК/. Следователно с погасяването на главницата следва да бъде прекратено начисляването на лихва.
За задълженията визирани в нормативните актове заинтересованите лица не се уведомяват индивидуално, а чрез обнародване на актовете или разгласяването им по предвидения в закона ред. Законите и измененията им се обнародват в Държавен вестник /чл.37, ал. 1 ЗНА/. Следователно неподаването в законоустановения в ЗМДТ срок на декларация за новопридобит имот от лицето е ирелевантно обстоятелство по отношение дължимостта на лихви поради невнесен в законоустановения срок данък върху недвижимите имоти, тъй като задължението за заплащането на ДНИ както и начисляването на лихви е установено със закон и лицето се счита за уведомено за тях.

Оценете статията

Вашият коментар