Данъчно третиране по ЗДДС на получени плащания от ветеринарен лекар;

ОТНОСНО: Данъчно третиране по ЗДДС на получени плащания от ветеринарен лекар;
Съгласно визираната фактическа обстановка в запитването, представлявания от Вас Едноличен търговец, който е регистриран по ЗДДС, има сключен договор за отпускане на субсидия от ДФ “Земеделие”. Субсидията се изплаща по програма за подпомагане на частните земеделски стопани. В приложения към запитването договор (копие) е посочено, че превежданите суми са за покриване на разходите по услуги, които сте извършили към частните земеделски стопани.
В тази връзка сте поставили следните въпроси:
Получената сума от ДФ „Земеделие“ за месец декември (примерно в размер на 15 000 лева) следва да се отразят като приход в дневника по ЗДДС. Как трябва да бъде начислен данъка за целите на ЗДДС: получената сума включва ли 20% данък, или върху същата се дължи данъка върху добавената стойност?
Във връзка с изложената фактическа обстановка в запитването и поставените въпроси, и съгласно действащата към настоящия момент нормативна уредба по Закона за данък върху добавената стойност и Правилника за неговото прилагане, изразявам следното принципно становище:
Данъчното третиране по Закона за данък върху добавената стойност на субсидиите, получавани от земеделските стопани е свързано с това дали тяхното използване в дейността на съответното данъчно задължено лице е във връзка с извършването на сделки или доставки, при които средствата от субсидията представляват пряко доплащане или плащане до себестойността на доставяните стоки или услуги в полза на трети лица.
Ето защо, получаваната сума като плащане за извършваната от Вас доставка на услуга към земеделските стопани (съгласно приложеното копие на договора), се явява възнаграждение по облагаема доставка на услуга в размер, определен по реда и условията на цитирания по-горе договор.
По смисъла на чл.67, ал.2 от материалния закон, когато при договаряне на доставката не е изрично посочено, че данъкът се дължи отделно, се приема, че той е включен в договорената цена.
Ето защо, в случая на запитването, във връзка с изложената конкретна фактическа обстановка и съгласно приложеното копие на договор за плащане за извършвана от представляваното от Вас лице доставка на услуга към земеделските стопани, считам, че върху получената сума (посочена от Вас примерно в размер на 15 хил. лева), не следва да се начислява данък върху добавената стойност, тъй като същата включва дължимия такъв.
Във връзка с възникване на данъчното събитие по повод на извършваната от Вас доставка на услуга към съответните земеделски стопани, обръщам внимание, че за дата на данъчно събитие в случая на основание чл.26, ал.2 се приема датата на извършване на услугата, а не датата на получаване на плащането (което не е авансово плащане) по договор.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не можете да се позовавате на разпоредбата на чл.17, ал.3 от същия.
http://ro16ciela/Dispatcher.aspx?Destination=RefDocs&Method=RefsFromActs&DocId=2135514513&ItemGroup=11&IdType=1&No=11&SubNo=0&IdItem=15&DocTitle=%D0%94%D0%90%D0%9D%D0%AA%D0%A7%D0%9D%D0%9E-%D0%9E%D0%A1%D0%98%D0%93%D0%A3%D0%A0%D0%98%D0%A2%D0%95%D0%9B%D0%95%D0%9D%20%D0%9F%D0%A0%D0%9E%D0%A6%D0%95%D0%A1%D0%A3%D0%90%D0%9B%D0%95%D0%9D%20%D0%9A%D0%9E%D0%94%D0%95%D0%9A%D0%A1&lang=bg-BG

Оценете статията

Вашият коментар