Данъчно третиране по ЗДДС на таксата за битови отпадъци при сключен договор за наем;

ОТНОСНО: Данъчно третиране по ЗДДС на таксата за битови отпадъци при сключен договор за наем;
Съгласно визираната фактическа обстановка в запитването, представляваното от Вас дружество е бюджетна организация, второстепенен разпоредител към Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията. Същото е регистрирано по ЗДДС лице.
Многопрофилна транспортна болница – ….. има сключени договори за отдаване под наем на собствени помещения. В част от договорите има включена клауза, с която наемателят се задължава да заплаща за собствена сметка полагащата му се част от таксата смет. Има и сключени договори, в които такава клауза няма.
Въпросът, който сте поставили е: следва ли върху издадената фактура за такса смет да бъде начислен данък върху добавената стойност?
Във връзка с изложената фактическата обстановка в запитването и съгласно действащата към настоящия момент нормативна уредба по Закона за данък върху добавената стойност и правилника за неговото прилагане, и предвид обстоятелството, че не са приложени копия на договорите за наем,изразяваме следното принципно становище.
Съгласно чл.26, ал.2 от Закона за данък върху добавената стойност, данъчната основа на доставката се определя на базата на всичко, което включва възнаграждението, получено или дължимо на доставчика във връзка с доставката, от получателя или от друго лице, определено в левове и стотинки, без данъка по същия закон. Съгласно ал.3, т.1 и т.3 от същия законов текст, данъчната основа по ал.2 на същата правна норма се увеличава с всички други данъци и такси, когато такива са дължими за доставката, както и със съпътстващите разходи, начислени от доставчика на получателя, които са пряко свързани с доставката.
По смисъла на чл.232, ал.2 от Закона за задълженията и договорите наемателят е длъжен да плаща наемната цена и разходите, свързани с ползването на вещта. В тази връзка, разходите като такса за електроенергия, например, както и за топлофикация, вода, телефон и други подобни са суми, които наемателят дължи на наемодателя във връзка с доставката по отдаване под наем на сграда или на част от нея, или са такива, попадащи в хипотезата на чл.26, ал.3, т.1 от материалния закон, поради което и в двата случая следва с техния размер да бъде увеличена данъчната основа на доставката по отдаване под наем на съответната сграда или част от нея.
Съгласно чл.64, ал.1 и във връзка с чл.11, ал.1 и ал.3 от Закона за местни данъци и такси, лицата, които следва да заплащат дължимата такса за битови отпадъци са лицата, които са собственици на облагаемите с данък недвижими имоти, или в случай на учредено вещно право на ползване – ползвателите на съответните такива.
В случай, че регистрираното по материалния закон лице – наемодател на сградата или част от нея, префактурира дължимата такса битови отпадъци на съответния наемател, същата следва да се включи в данъчната основа, съгласно чл.26, ал.2 от материалния закон, тъй като е дължима от наемателя на наемодателя по силата на наемния договор, независимо, че тежестта за заплащане на таксата за битови отпадъци е за съответния собственик или ползвател на имота.
Обръщаме внимание, че в сила от 01.01.2016 година е промяната на чл. 15 от Правилника за прилагане на закона за данък върху добавената стойност, съгласно която, данъчната основа по чл.26 и чл.27 от закона се увеличава с дължимите за доставката данъци и такси, когато са налице едновременно следните две условия: същите са платени от името и за сметка на доставчика; и са поискани от доставчика.
Когато в сключен от Вас договор за отдаване под наем на сграда или част от такава не е предвидено задължение за наемателя да поеме като задължение дължимата от Вас такса битови отпадъци в качеството Ви на собственик на съответния недвижим имот, то тогава същата не следва да бъде включена в данъчната основа на доставката по отдаване под наем.

Оценете статията

Вашият коментар