данъчно третиране по ЗДДС па доставки към лица от други държави членки

Изх. №24-33-146
Дата:14.03.2008 год.
Относно: данъчно третиране по ЗДДС па доставки към лица от други държави членки
Но повод Ваше писмено запитване с вх.№ 24-33-146/ 08.03.20071:. по описа пана Националната агенция за приходите. Ви уведомявам следното:
I. Поотношение данъчното третиранедоставките настоки с получател
регистрирано за целите на ДДС лице в друга държава членка
В отговор на поставения от Вас въпрос, относно правната регламентация на вътреобщностните доставки, приложено изпращаме Ви задължително указание, изготвено на основание чл.10. ал.1. т.4 от Закона за националната агенция за приходите изх.№ 24-00-27/21.04.2007г.
II. По отношение данъчното третиранедоставките на стоки (различни от
акцизни стоки по смисъла на §1, т.39 от ДР на ЗДДС с получател лице от друга
държава членка, което не е регистрирано за целите на ДДС
Друг нов режим на облагане с данък върху добавената стойност, във връзка с търговията между държавите-членки е т.нар. “дистанционна продажба на стока“. За да бъде една доставка определена като дистанционна продажба на стока (чл.14 от ЗДДС). трябва да са налице едновременно следните условия:
1.стоките да се изпращат или транспортират от или за сметка на доставчика от
територията на държава-членка различна от тази, в която транспорта приключва.
2.доставчикът на стоките е регистриран за целите на ДДС в държава-членка.
различна от гази, в която транспорта приключва:
3. получател по доставката е лице, което не е задължено да начислява данък
добавена стойност при вътреобщностно придобиване на стоката в държавата-членка.
където транспорта приключва.
4. стоките:
-не са нови превозни средства;
-не се монтират и/или инсталират от или за сметка на доставчика;
-не са стоки втора употреба, произведения на изкуството, предмети за колекции и
антикварни предмети.
Важно за облагането с ДДС на доставките при условията на дистанционна продажба на стоки е определянето на мястото на изпълнение на доставката. В тази връзка в чл.20, ал.1 от ЗДДС се определя, че мястото на изпълнение на доставката е на територията на страната, когато:
1.доставчикът е регистрирано по ДДС лице на основание, различно от регистрация
за вътреобщностно придобиване и
2.извършените от доставчика дистанционни продажби за лица на територията на
друга държава-членка не надвишават определеният за държавата-членка праг.
От момента, в който лицето достигне прага в другата държава-членка и се регистрира за целите на ДДС в нея, мястото на изпълнение на тази доставка вече не е в България, респективно за тази доставка ще се начислява данък по ставката в тази друга държава членка.
Независимо, че не е изпълнено условието за достигане на необходимият праг за регистрация при дистанционни продажби за държавата членка, в която се осъществяват, мястото на изпълнение на тези продажби няма да е на територията на страната, ако са изпълнени следните две условия:
1.доставчикът е уведомил териториалната дирекция по месторегистрация, че желае
мястото на изпълнение да е на територията на другата държава членка, където приключва
транспортът и
2.доставчикът е регистриран за целите на данък добавена стойност в тази друга
държава членка.
До момента, до който мястото на изпълнение на дистанционните продажби е на територията на страната облагането се извършва чрез прилагане на данъчната ставка по чл.66, ал. 1 от ЗДДС – 20 на сто.
Декларирането и отчитането на доставките при условията на дистанционни продажби се извършва по общия ред на закона. Изисквания има само към съдържанието на фактурите, и то към лицето, което извършва дистанционна продажба на стоки, с място на изпълнение на доставката на територията на друга държава членка и е регистрирано за
тази цел в другата държава членка. Освен реквизитите по чл. 114. ал.1 от новия ЗДДС. във фактурата/известието се посочва задължително:
1. идентификационният номер на лицето за целите на ДДС, издаден от другата
държава членка;
2.ставката на данъка, приложима за доставката в другата държава членка;
3.размерът на данъка, дължим по доставката.
Съгласно разпоредбата на чл.79, ал.З от ППЗДДС, в случаите когато доставката на стоки при условията на дистанционна продажба е с място на изпълнение на територията на друга държава членка, във фактурата не се вписва основание за неначисляване на данъка.
III. По отношение редът за ползване на данъчен кредит за платен ДДС при сделки с място на изпълнение на територията на други държави членки
Предполага се, че въпросът се отнася до правото на приспадане на данъчен кредит по фактури, издадени от регистрирани за целите на ДДС лица в други държави членки. В този случай ЗДДС не предвижда възможност за приспадане на данъчен кредит по фактури, издадени от регистрирани по ДДС лица в други държави членки. Съгласно Осма директива е предвидена възможност за възстановяване на платения данък на данъчнозадължени лица, които не са установени на територията на държавата членка, от която са закупени стоки, получени услуги и осъществен внос, но са установени и регистрирани за целите на ДДС в друга държава членка. В този смисъл е необходимо да се запознаете със съответните разпоредби за възстановяване на платен ДДС на държавата членка, в която сте закупили стоки или получили услуги.
Приложение: съгласно текста
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
//’

Оценете статията

Вашият коментар