данъчно третиране по ЗДДС при покупко-продажба на инвестиционно злато.

В Дирекция ”ОДОП” – ……………. постъпи писмено запитване с вх. № …………./13.06.2013 г., относно данъчно третиране по ЗДДС при покупко-продажба на инвестиционно злато.
В запитването е изложена следната фактическа обстановка: Дружеството се занимава с покупко-продажба на сребро, но е закупило и инвестиционно злато, което ще бъде продадени. Чл. 161, ал. 1 от ЗДДС гласи, че начисляването на данъка се извършва от получателя на сделката, като чл. 161, ал. 2 уточнява, че данъка се начислява с издаването на протокол. Според чл. 162, ал. 1 от ЗДДС, независимо от това, че последващата доставка, свързана с инвестиционно злато е освободена и регистрираните лица имат право на данъчен кредит за начисления от тях данък по реда на чл. 161. От цитираните членове следва, че издадения от дружеството получател протокол с начисленото ДДС се отразява в дневника за покупки. При последваща продажба дружеството издава фактура, като основание за неначисляване на ДДС се вписва чл. 161, ал. 1.
Зададен е следния въпрос: Правилни ли са разсъжденията изложени във фактическата обстановка?
В отговор на поставените от Вас въпроси, изразяваме следното становище:
В глава деветнадесета на ЗДДС е разписан специалният ред на облагане на доставките на инвестиционно злато.
Съгласно чл. 160, ал. 2 от ЗДДС, данъчно задължени лица, които произвеждат инвестиционно злато или преработват злато в инвестиционно злато, както и данъчно задължени лица, които обикновено доставят злато за промишлени цели, могат да изберат доставките по ал. 1, т. 1 да бъдат облагаеми. Данъчно задължените лица, които извършват посреднически услуги по доставки на инвестиционно злато, могат да изберат доставките по ал. 1, т. 2 да бъдат облагаеми, когато доставката, във връзка с която е оказана посредническата услуга, е облагаема.
В случаите, когато доставчикът желае да упражни правото си по чл. 160, ал. 2 от закона, той посочва това, като включи в издадения данъчен документ за доставката текста “За тази доставка се прилага чл. 160, ал. 2 от закона и съгласно чл. 161, ал. 1, т. 2 ЗДДС данъкът ще бъде начислен от получателя в размер … (посочва се размерът на ДДС).“ /чл. 98, ал. 1 от ППЗДДС/.
Данъкът за доставката на златни материали или полуготови продукти с чистота 325 хилядни или повече също се начислява от получателя, предвид текста на чл. 99, ал. 1 от ППЗДДС. Доставчикът следва да посочи в издадения данъчен документ за доставката текста: “За тази доставка на основание чл. 161, ал. 1, т. 1 ЗДДС получателят следва да начисли ДДС в размер …(посочва се размерът на ДДС).“ / чл. 99, ал. 2 от ППЗДДС/.
В чл. 161, ал. 1 от ЗДДС, е посочено, че начисляването на данъка се извършва от получателя – регистрирано по този закон лице, при:
1. доставки на златни материали или полуготови продукти с чистота 325 хилядни или повече;
2. доставки, свързани с инвестиционно злато, за които е упражнено правото по чл. 160, и във фактурата, издадена от доставчика, е посочено, че данъкът ще бъде начислен от получателя.
В тези случаи, данъкът се начислява от получателя по доставката /регистрирано по закона лице/ чрез издаване на протокол по чл. 117, ал. 2 от ЗДДС. Протоколът се издава в 15-дневен срок, считано от датата, на която данъкът за доставката е станал изискуем предвид чл. 100, ал. 2 от ППЗДДС. Същият на основание ал. 4 от цитираната правна норма, следва да намери отражение в дневника за продажбите за съответния данъчен период.
Правото на данъчен кредит на доставчиците на „инвестиционно злато” е регламентирано в чл. 162 от ЗДДС. Съгласно ал. 1 на цитираната правна норма, регистрираните лица имат право на данъчен кредит за:
1. начисления от тях данък по реда на чл. 161 от същия закон;
2. получената доставка, вътреобщностното придобиване или вноса на злато, различно от инвестиционно злато, което после е преработено от лицето или за негова сметка в инвестиционно злато;
3. получените услуги, водещи до промяна на формата, теглото или чистотата на златото, включително на инвестиционно злато, независимо че последващата доставка, свързана с инвестиционно злато, е освободена.
От посочената разпоредба е видно, че правото на приспадане на данъчен кредит по чл. 162, ал. 1 от ЗДДС възниква, когато получателят е начислил данък по реда на чл. 161 от ЗДДС.
От изложената в запитването фактическа обстановка е видно, че дружеството извършва търговия с инвестиционно злато. Доколкото, извършените от дружеството доставки не попадат в хипотезата на чл. 160, ал. 2 от ЗДДС /не произвежда инвестиционно злато или преработва злато в инвестиционно злато, не доставя злато за промишлени цели, както и не извършва посреднически услуги по доставки на инвестиционно злато/, за същото няма да възникне правото на избор, които му е предоставен с цитираната норма, за да третира доставката за облагаема.
Предвид гореизложеното, доставката на инвестиционно злато които извършвате попадат в кръга на освободените доставки по чл. 160, ал. 1, т. 1 от ЗДДС, а не в чл. 160, ал. 2 от с.з.

Оценете статията

Вашият коментар