прилагане на ЗДДС.

В Дирекция ”ОДОП” – ……………. постъпи писмено запитване с вх. № …………./23.10.2014 г., относно прилагане на ЗДДС.
В запитването е изложена следната фактическа обстановка: МЦ е с предмет на дейност – извънболнична медицинска помощ. Дружеството е 100 % общинска собственост. Принципал на дружеството е Общински съвет – Община С. На свое заседание Общински съвет взема решение за актуализация на бюджета на Община С за 2014 г. В решението се утвърждават 9500 лв. разчет за други субсидии и плащания по параграф 4390 в дейност 469 Други дейности по здравеопазване за текущо поддържане на сградния фонд на МЦ 1 С. За същата сума е издадена фактура, като текста в нея по искане на общината е „Субсидия по решение № 75, взето с протокол № 11/29.09.2014 г. на Общински съвет – Община С.“.
В запитването са зададени следните въпроси:
1. Тези средства представляват ли облагаем оборот за целите на ЗДДС?
2. При издаване на фактура от МЦ към общината какво следва да се пише като основание за неначисляване на ДДС ако безвъзмездно предоставената субсидия не представлява обект на облагане с ДДС?
3. Къде /в коя клетка/ ще се отрази в дневника за продажби по чл. 124, ал. 2 от ЗДДС издадената фактура?
4. Ако неправилно е издадена фактура и същата е отразена в отчетните регистри за м.октомври 2014 г. следва ли да се приложат разпоредбите на чл. 116 от ЗДДС?
Съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададения от Вас въпрос, изразявам следното становище:
Първи, втори и трети въпрос: Съгласно разпоредбата на чл. 96, ал. 1 от ЗДДС, всяко данъчно задължено лице с облагаем оборот 50000 лв. или повече за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец е длъжно в 14-дневен срок от изтичането на данъчния период, през който е достигнало този оборот, да подаде заявление за регистрация по този закон.
В ал. 2 от същата разпоредба е регламентирано, че облагаемият оборот е сумата от данъчните основи на извършените от лицето:
1. облагаеми доставки, включително облагаемите с нулева ставка;
2. доставки на финансови услуги по чл. 46;
3. доставки на застрахователни услуги по чл. 47.
Облагаема доставка съгласно чл. 12, ал. 1 от ЗДДС е всяка доставка на стока или услуга по смисъла на чл. 6 и 9, когато е извършена от данъчно задължено лице по този закон и е с място на изпълнение на територията на страната, както и доставката, облагаема с нулева ставка, извършена от данъчно задължено лице, освен в случаите, в които този закон предвижда друго.
В съответствие с разпоредбата на чл. 26, ал. 3, т. 2 от ЗДДС, в случай, че субсидиите и финансиранията са пряко свързани с доставката, с тях се увеличава данъчната основа на доставката.
Дефиниция на понятието “субсидии и финансирания, пряко свързани с доставка“ е дадена в § 1, т. 15 от ДР на ЗДДС. В нея е посочено, че субсидии и финансирания, пряко свързани с доставка са субсидиите и финансиранията, чието отпускане е пряко обвързано с цената на предоставяни стоки или услуги. Не са субсидии и финансирания, пряко свързани с доставка, субсидиите и финансиранията, предназначени единствено за:
а) покриване на загуби;
б) финансиране на разходи, включително за придобиване или ликвидация на активи.
От приложените към запитването заявления за подпомагане не става ясно дали получените по тези заявления субсидии са пряко обвързано с цената на предоставяни стоки или услуги или са предназначени единствено за:
а) покриване на загуби;
б) финансиране на разходи, включително за придобиване или ликвидация на активи.
Предвид гореизложеното, в случай, че получените от Вас средства не са пряко обвързани с цената на предоставяни стоки или услуги, то същите не се включват в данъчната основа по смисъла на чл. 26, ал. 3, т. 2 от закона. Следователно същите няма да участват при формиране на облагаем оборот по смисъла на чл. 96, ал. 1 и ал. 2 от ЗДДС.
При условие, че получените от Вас субсидии са пряко обвързани с цената на предоставяни стоки или услуги, със същите се увеличава данъчната основа съгласно чл. 26, ал. 3, т. 2 от ЗДДС и участват при формиране на облагаем оборот по смисъла на чл. 96, ал. 1 и ал. 2 от ЗДДС.
От изложената в запитването фактическа обстановка и приложеното решение на Общински съвет – Община Стамболийски е видно, че предоставените субсидии са за текущо поддържане на сградния фонд на МЦ, т.е. не са пряко обвързани с цената на предоставяните стоки или услуги. Следователно същите няма да участват при формиране на облагаем оборот по смисъла на чл. 96, ал. 1 и ал. 2 от ЗДДС.
В конкретният случай, средствата, които получавате са предназначени за покриване на разходи, свързани със сградата и не попадат в хипотезата на чл. 26, ал. 3, т. 2 от ЗДДС. Предвид цитираната правна норма и обстоятелството, че липсва доставка между Вас и Общината следва, че за получаваната бюджетна субсидия дружеството не е задължено да издава фактура.
Получаването на паричните средства следва да се документира с първичен счетоводен документ, съдържащ реквизитите по чл. 7, ал. 1 от Закона за счетоводството.
В допълнение, следва да имате предвид, че това финансиране участва при формиране на коефициента – чл. 73, ал. 4, т. 6 от ЗДДС.
Четвърти въпрос: В изречение второ на чл. 116, ал. 1 от ЗДДС е предвидено, че погрешно съставени или поправени документи се анулират и се издават нови.
Редът за анулирането на тези фактури, отразени в отчетните регистри на доставчика и получателя, е регламентиран с чл. 116, ал. 4 от ЗДДС. Тази норма предвижда съставяне на протокол – за всяка от страните, който съдържа определени реквизити, а именно:
1. основанието за анулирането;
2. номера и датата на документа, който се анулира;
3. номера и датата на издадения нов документ;
4. подпис на лицата, съставили протокола за всяка от страните.
Когато се анулира документ /фактура или известие към фактура/ след периода, в който е издаден, той се включва във файла “PRODAGBI.TXT“ на издателя, като в полетата, описващи стойности, се попълват стойности, равни по размер на съдържанието на съответните полета от оригиналния запис в дневника, но с противоположен знак. Протоколът по чл. 116, ал. 4 от ЗДДС не се отразява в отчетните регистри по ЗДДС на доставчика.

Оценете статията

Вашият коментар