данъчно третиране при получаване на ликвидационен дял

Изх. № 26-E-30
Дата: 24.02.10 год.
ДР на ЗКПО, § 1, т. 6
Относно: данъчно третиране при получаване на ликвидационен дял
В ЦУ на НАП е постъпило Ваше запитване с вх. №. 26-Е-30/09.02.2010 г., в което са описани следните обстоятелства:
Вашето дружество е притежавало дялово участие в друго дружество с ограничена отговорност в размер на 2500 лв., но е взето решение за прекратяване на членството. Тъй като не са разпределяни дивиденти, е налице неразпределена печалба. Поради липса на парични средства дружественият дял в размер на 168 х.лв. е получен под формата на недвижими имоти, собственост на дружеството, което сте напуснали. Посочвате, че отчетната стойност на имуществото е 161 х.лв. като в нотариалния акт за прехвърлянето е вписана същата стойност.
С оглед на това поставяте въпрос, свързан с данъчното третиране във Вашето дружество на разликата между стойността на инвестицията 2500 лв. и получените в замяна недвижими имоти на стойност 161 х.лв. и по-конкретно дали тази разлика подлежи на облагане с корпоративен данък.
Въз основа на така изложената фактическа обстановка нашето разбиране е, че не се касае за изкупуване на дружествения Ви дял от останалите съдружници, а за случай, при който в резултат на напускането на съдружник и изплащане на дружествения му дял се намалява капиталът.
Разпоредбата на чл. 129, ал. 1 от Търговския закон (ТЗ) предвижда, че дружественият дял може да се прехвърля. Прехвърлянето на дружествения дял от един съдружник на друг се извършва свободно, а на трети лица – при спазване на изискванията за приемане на нов съдружник.
В случай, че е налице разпореждане с дружествен дял, което не попада в хипотезата на чл. 44 от ЗКПО, данъчното третиране не се различава от счетоводното. Това означава, че отчетената счетоводна печалба/загуба от разпореждането е призната за данъчни цели, т.е. участва при определянето на данъчния финансов резултат.
В разпоредбата на чл. 125, ал. 2 от Търговския закон (ТЗ) е предвидено, че съдружникът може да прекрати участието си в дружеството с писмено предизвестие, направено най-малко 3 месеца преди датата на прекратяването, а ал. 3 постановява, че имуществените последици се уреждат въз основа на счетоводен баланс към края на месеца, през който е настъпило прекратяването. В тази връзка чл. 149, ал. 1 и ал. 3, т. 2 от ТЗ регламентират, че капиталът може да бъде намален до установения в закон минимум с решение за изменение на дружествения договор като намаляването може да се извърши чрез връщане на дела от капитала на прекратилия участието си съдружник.
При условие, че е налице прекратяване на членството на съдружник и неговият дял не е изкупен от друг съдружник, то за данъчни цели е налице разпределение на ликвидационен дял по смисъла на § 1, т. 6 от ДР на ЗКПО. Съгласно посочената разпоредба “ликвидационен дял“ е разпределението на дял от имуществото от едно лице при прекратяването му в полза на друго лице или при прекратяване на членството на това друго лице.
В ЗКПО не се съдържат разпоредби, които да регламентират данъчно третиране, различно от счетоводното, при получаване на ликвидационен дял. Следователно отчетената счетоводна печалба/загуба във връзка с получения ликвидационен дял е призната за данъчни/цели, т.е.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/

Оценете статията

Вашият коментар