данъчно третиране в аспект на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) на трансгранична доставка на машина

Изх. № 12-00-861
Дата 25. 11. 2011 г.
ЗДДС, чл. 11, ал. 1;
ЗДДС, чл. 13, ал. 1;
ЗДДС, чл. 13, ал. 3;
ЗДДС, чл. 13, ал. 6;
ЗДДС, чл. 16, ал. 1.
Относно: данъчно третиране в аспект на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) на трансгранична доставка на машина
Във Ваше писмо, постъпило в ЦУ на НАП с вх. № 12-00-861/26.10.2011 г. е изложена следната фактическа обстановка:
Изпълнителна агенция ………………., изпълнява функции на междинно звено по Оперативна програма “Развитие на конкурентоспособността на българската икономика” 2007-2013 г., финансирана със средства от Европейския фонд за регионално развитие и националния бюджет.
ИА….. е сключила договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ с българско дружество, в качеството му на бенефициент на безвъзмездната финансова помощ, съгласно който същото следва да закупи и въведе в експлоатация машина за плоскощанцови опаковки от велпапе.
Българското дружество е провело процедура за избор на изпълнител по Постановление № 55 на Министерски съвет и е избрало за доставчик на машината швейцарско дружество.
В тази връзка, въпросът Ви е дали е възможно да бъдат приложени разпоредбите за вътреобщностно придобиване в случай, че швейцарското дружество използва свое фискално представителство, регистрирано в държава членка на ЕС като самостоятелно юридическо лице, притежавано на сто процента от швейцарското дружество.
Доколкото от изложеното в запитването не става ясно, кое е лицето доставчик и от къде се изпраща или превозва машината, съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададения от Вас въпрос, на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите, изразявам следното принципно становище:
Доставчик по смисъла на чл. 11, ал. 1 от ЗДДС е лицето, което извършва доставката на стока и поначало той е този, който следва да издаде фактура, с която да документира извършената от него доставка на стока.
За да е налице вътреобщностно придобиване по смисъла на чл. 13, ал. 1 от ЗДДС, е необходимо да се изпраща или транспортира стока (независимо дали транспортът се осъществява от или за сметка на доставчика или същият е от или за сметка на получателя) от територията на друга държава членка до територията на България при следните хипотези:
– да се придобива правото на собственост върху нея и доставчикът да е данъчно задължено лице, регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка;
– фактически да се получава стоката и доставчикът да е данъчно задължено лице, регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка в случаите по чл. 6, ал. 2 от ЗДДС (при фактическо предоставяне на стока по договор, в който е предвидено прехвърляне на правото на собственост върху стоката под отлагателно условие или срок; при фактическо предоставяне на стока по договор за лизинг, в който изрично е предвидено прехвърляне на правото на собственост върху стоката; при фактическото предоставяне на стока на лице, което действа от свое име и за чужда сметка).
В случай, че швейцарското дружество е доставчик на машината и е лице,регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка, и същото изпраща или превозва машината от територията на държава членка до територията на страната ще е налице вътреобщностно придобиване.
В случай, че машината е внесена на територията на държава членка от или за сметка на българското дружество и същото не е регистрирано за целите на ДДС в тази държава членка, откъдето започва изпращането или транспортирането й до територията на страната, е налице възмездно вътреобщностно придобиване на основание чл. 13, ал. 6, във връзка с ал. 3 от ЗДДС.
Ако швейцарското дружество е доставчик на машината и я изпраща или превозва от територията на Швейцария до територията на страната, за българското дружество ще е налице внос, по смисъла на чл. 16, ал. 1 от ЗДДС, съгласно който въвеждането на необщностни стоки на територията на страната представлява внос.
По отношение на въпроса, свързан с признаването на разходите за закупеното оборудване, следва да се имат предвид разпоредбите на Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО) и по-конкретно тези, свързани с данъчните амортизируеми активи (глава десета), както и с изискванията за документална обоснованост (чл. 10).
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/

Оценете статията

Вашият коментар