ЗДДФЛ, чл.44, aл. 4,ЗДДФЛ, чл.18

Изх. № 12-00-621
Дата:05.12.2012 год.
ЗДДФЛ, чл. 18;
ЗДДФЛ, чл. 44, ал. 4.
ОТНОСНО: Прилагането на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) за доходи от наем.
По повод Ваше писмено запитване, препратено по компетентност вна Националната агенция за приходите и заведено с вх. № 12-00-621 от 15.11.2012 г., Ви уведомявам следното:
Според изложеното в запитването Ви „……………… напомещение, което е съпружеска имуществена общност. И двамата съпрузи са инвалидии освен доходите от наем нямат други доходи. Поставения въпрос е дали и двамата съпрузи – собственици на помещението имат право да ползват данъчно облекчение по чл. 18 от ЗДДФЛ при авансовото облагане на дохода от наем.
Съгласно чл. 44, ал. 4 от ЗДДФЛ, когато платецът на дохода от наем или друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество е предприятие или самоосигуряващо се лице, размерът на данъка се определя и данъкът се удържа от платеца на дохода при изплащането му, т.е. задължението за облагане с авансов данък възниква при придобиването на дохода от наем от физическото лице.
В случаите по чл. 44, ал. 2 от ЗДДФЛ, в които получатели на доходи от наем са лица с 50 и над 50 на сто намалена работоспособност, същите подлежат на облагане с авансов данък, когато облагаемият им доход от всички източници на доход, придобит от началото на данъчната година и подлежащ на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа, намален с удържаните или внесените за тяхна сметка задължителни осигурителни вноски, превиши 7920 лв. В тези случаи, съгласно чл. 44, ал. 5 от ЗДДФЛ лицето, придобиващо дохода, удостоверява степента на намалена работоспособност с валидно към датата/датите на изплащане на дохода експертно решение на ТЕЛК/НЕЛК, копие от което се представя еднократно пред платеца на дохода, когато той е задължен да удържа и внася данъка.
В конкретният случай и двете физически лица – собственици на наетото от Вас помещение са данъчно задължени лица за придобитите от тях доходи от наем на притежаваното от тях недвижимо имущество. Следователно, ако и двете лица са с 50 и с над 50 на сто намалена работоспособност, определена с влязло в сила решение на компетентен орган и са Ви предоставили копие на валидно към датата/датите на изплащане на дохода експертно решение на ТЕЛК/НЕЛК, за тях разпоредбите на чл. 44, ал. 2 от ЗДДФЛ могат да намерят приложение.
ЗАМ. ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА
ПРИХОДИТЕ:
/С.МАРКОВ/

Оценете статията

Вашият коментар