данъчното третиране на доставки на редуцирани емисии по смисъла на ЗДДС

Изх. № 24-34-184
Дата: 29.08.2008 год.
ЗДДС, чл. 21;
ЗДДС, чл. 25;
ЗДДС, чл. 113.
Относно: данъчното третиране на доставки на редуцирани емисии по смисъла на ЗДДС
По повод Ваше запитване с Изх. № П-1924/ 11.07.2008 г., препратено по компетентност в ЦУ на НАП с вх. № 24-34-184/31.07.2008 г., относно прилагането на Закона за данък върху добавената стойност, изразявам следното становище:
I.В писмото си сте изложили следната фактическа обстановка:
Дружеството е сключило договор с „Международната банка за възстановяване и
развитие“ в качеството и на доверителен собственик на Прототипния въглероден фонд за продажба на намалени емисии. Съгласно договора дружеството изготвя годишен доклад за намалените емисии и се извършва верификация от независима организация на база на измерените и утвърдени емисии Прототипния карбонов фонд превежда суми по договорена цена.
II.Поставените въпроси по същество са свързани със следното :
•Какво е данъчното третиране на доставки на редуцирани емисии поЗДДС?
•Кога настъпва данъчното събитие при доставки на редуцирани емисии?
•Как се документират доставките на редуцирани емисии?
III.Нормативна уредба:
•Чл. 21 ЗДДС
•Чл. 25 ЗДДС
•Чл. 113 ЗДДС
IV.Становище на ЦУ на НАП:
1
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, на основание чл. 10, ал.1, т.10 от Закона за Националната агенция за приходите, по така поставените въпроси изразявам следното становище
•По отношение на данъчното третиране на доставки на редуцирани емисии
ПродажбатанаредуцираниемисиисъгласноПротоколаотКиотокъмРамковата
конвенция на Обединените нации по изменение на климата следва да се третира като
доставка на услуга, за която мястото на изпълнение се определя по реда на чл.21, ал.3,
т.1 и 2, буква „а“ от ЗДДС. Следва да се има предвид, че такова становище е изразено и
от Комитета поДДСкъмЕвропейската комисия,кактоиот Дирекция„Данъчна
политика“ при .
Предвид на това, когато получател по доставката е лице, установено извън Общността или данъчно задължено лице, установено в държава членка, то мястото на изпълнение на доставката ще е там, където е установен получателя. От писмото не става ясно къде е установен Карбоновия фонд – получател по доставката. Ако фонда е установен извън Общността или е данъчно задължено лице, установено в държава членка, то тази доставка ще е с място на изпълнение извън територията на страната, респективно за нея „…………………….“ АД не трябва да начислява данък. Във фактурата като основание за неначисляване на данък се вписва „ чл.21, ал.3, т.1 и 2, буква „а“ от ЗДДС“. Следва да се има предвид, че за целите на правото на приспадане на данъчен кредит, тази доставка, съгласно чл.69, ал.2, т.1 от ЗДДС е приравнена на облагаема.
•По отношение наданъчното събитие при доставки на редуцирани емисии
Данъчното събитие по смисъла на ЗДДС е доставката на стока или услуга,
извършена от данъчно задължено по този закон лице, извършването на вътрешнообщностно придобиване, както и вносът на стоки по чл. 16 от ЗДДС / чл. 25, ал. 1 от ЗДДС /. Данъчното събитие настъпва на датата, на която собствеността върху стоката е прехвърлена или услугата е извършена.
Разпоредбата на чл.25, ал.2 от ЗДДС регламентира, че данъчното събитие при доставка на услуга възниква, респ. данъкът става изискуем на датата, на която услугата е извършена. Изключение от това правило се съдържа в чл.25, ал.6 от ЗДДС, по силата на който, когато преди да е възникнало данъчно събитие се извърши цялостно или частично авансово плащане по доставката, данъкът става изискуем при получаване на плащането / за размера на плащането/, с изключение на получено плащане във връзка с вътреобщностна доставка.
При доставки с периодично, поетапно или непрекъснато изпълнение, всеки период или етап, за който е уговорено плащане, се смята за отделна доставка и данъчното събитие за нея възниква на датата, на която плащането е станало дължимо / чл. 25, ал. 4 от ЗДДС /.
Когато преди да е възникнало данъчното събитие се извърши плащане по доставката, данъкът става изискуем при получаване на плащането, с изключение на ВОД.
Предвид непредставянето на договор, сключен между Вас и с „Международната банка за възстановяване и развитие“ в качеството и на доверителен собственик на Прототипния въглероден фонд за продажба на намалени емисии, не е възможно да бъде определено в коя от хипотезите на разпоредбата на чл.25 от ЗДДС попадат извършените от Вашето дружество доставки на квотни емисии.Доколкото в запитването Ви е посочено, че Прототипния карбонов фонд превежда суми по договорена цена на база измерените и утвърдени емисии или извършва авансови плащания следва да се приеме, че данъчното събитие при доставката на услуга възниква, респ. данъкът става изискуем на датата, на която услугата е извършена, а в случаите преди да е възникнало данъчното събитие се извърши плащане по доставката, данъкът става изискуем при получаване на плащането.
Имайки предвид изложеното по горе, в случай, че извършваните от вас доставки са с място на изпълнение извън територията на страната, то не попадате под разпоредба-та на чл.37, ал.2 от ЗДДС, предвид обстоятелството, че тази разпоредба обхваща доку-ментите, с които се удостоверява наличието на облагаеми доставки с нулева ставка на данъка.

По отношение на документирането на доставки на редуцирани емисии
С чл.113, ал. 1 Закона за данъка върху добавената стойност предвижда всяко данъчно задължено лице – доставчик, да издава фактура за извършената от него доставка на стока или услуга или при получаване на плащане преди доставката – предварително, авансово плащане. Следва да се има предвид, че съгласно Закона за данъка върху добавената стойност изискванията към документите са приложими всички лица, които извършват независима икономическа дейност.
Доколкото не попадате в хипотезите, визирани с чл. 113, ал. 3, т. 7 от ЗДДС, при които издаването на фактура не е задължително, съгласно разпоредбата на чл. 113, ал.4 от ЗДДС, Вие като доставчик сте длъжен да издадете фактура в 5-дневен срок от датата на възникване на данъчното събитие за доставката .
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
//

Scroll to Top