данъчното третиране на доставки по ремонт на товарни автомобили и платени консумативи в държави членки на ЕС

2_628/10.05.2013 г.
ЗДДС чл.17, ал.1
ЗДДС чл.128
ЗДДС чл.21, ал.2
ЗДДС чл.82, ал.2, т.3
ЗДДС чл. 117, ал.1, т.1
ОТНОСНО: данъчното третиране на доставки по ремонт на товарни автомобилии платени консумативи в държави членки на ЕС
Постъпило е писмено запитване, в което е изложена следната фактическа обстановка:
Дружеството има основна икономическа дейност международен автомобилен превоз на товари. Дружеството има сключен договор с датска спедиционна фирма за превоз на товари. Притежаванитеот дружеството Ви 11 товарни автомобила се движат от момента на придобиването им и до сега, непрекъснато в страните от Европейския съюз, без да се връщат на територията на страната ни.
В тази връзка са поставени следните въпроси:
1. Има ли осъществен ВОП при закупуването на масла и консумативи за горепосочените товарни автомобили?
2. Може ли да си самоначислите ДДС с един общ протокол по чл.117 от ДОПК с основание чл.82, ал.2 от ЗДДС, въпреки че в издадената фактура за ремонт на автомобилите има и начислени суми за резервни части и консумативи? Следва ли за тези доставки да ползвате право на приспадане на данъчен кредит, като отразите протоколите по чл.117 от ЗДДС и в регистъра за покупките?
При така изложената фактическа обстановка,предвид действащите разпоредби на Закона за данъка върху добавената стойност /ЗДДС/ и Правилника за прилагане на Закона за данъка върху добавената стойност /ППЗДДС/, изразявам следното принципно становище:
По първи въпрос:
Съгласно разпоредбите на ЗДДС, за да се определи начина на облагане на доставките трябва правилно да се определи мястото на изпълнение на съответната доставка.
По силата на чл.17, ал.1 от ЗДДС мястото на изпълнение при доставка на стока, която не се изпраща или превозва, е мястото, където стоката се намира при прехвърляне на собствеността или при фактическото предоставяне на стоката по чл. 6, ал. 2. от с.з.
При закупуване на масла и консумативи на територията на друга държава членка, които се потребяват извън територията на страната, мястото на изпълнение на доставката е извън територията на страната и не е налице ВОП по смисъла на чл.13 от ЗДДС. По отношение на облагането се прилага относимата разпоредба от законодателството на съответната държава членка.
За получените фактури за масла и консумативи от доставчици от държави членки на ЕС за Вас не възниква задължение да ги отразите в дневника за покупки, респективно в СД, тъй като фактурите не са издадени по реда на ЗДДС и съответно не са данъчни документи по смисъла на чл.112 от ЗДДС
Следва да имате предвид, че с Наредба №Н-9 от 16 декември 2009 г. за възстановяване на данъка върху добавената стойност на данъчно задължени лица, неустановени в държавата членка по възстановяване, но установени в друга държава членкана общността се определят условията и редът за подаване на искане за възстановяване на ДДС на данъчно задължени лица, установени в страната и регистрирани по ЗДДС, за закупени от тях стоки, получени услуги или осъществен внос на територията на друга държава – членка на общността.Искането за възстановяване, подписано с квалифициран електронен подпис, се подава до компетентен орган за възстановяване в държавата членка по възстановяване, посредством създадено за целтаWEB- базирано приложение на страницата на НАП. Повече информация можете да намерите на интернет страницата на НАП.
По втори въпрос:
По силата начл.21, ал.2 от ЗДДС мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност. Когато тези услуги се предоставят на постоянен обект, който се намира на място, различно от мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност, то мястото на изпълнение е мястото, където се намира този обект. Когато няма място на установяване на независима икономическа дейност или постоянен обект, мястото на изпълнение на доставката е мястото на постоянния адрес или обичайното пребиваване на получателя.
От друга страна съгласно чл.128 от ЗДДС, когато основната доставка се съпътства от друга доставка и плащането е определено общо, приема се, че е налице една основна доставка. Вида на основната доставка е в зависимост от договорката между страните. В конкретния случай, ако предмет на договора е доставка с услуга по ремонт на товарен автомобил, която се съпътства от доставка със стоки /резервни части и консумативи/и плащането е определено общо, на основание чл.128 от ЗДДС може да се приеме, че е налице доставка с услуга, която се съпътства от доставка със стока.По правилата на чл.21, ал.2 от ЗДДС мястото на изпълнение на тази услуга ще е на територията на страната, ако доставчикът е данъчно задължено лице.
Когато за доставката на стоката има отделно договорена цена от доставката на услугата, са налице две отделни доставки – доставка със стока и доставка с услуга. Мястото на изпълнение на доставката със стоки ще се определи по правилата на чл.17, ал.1 от ЗДДС, т.е по отношение на резервните части и консумативите ще е приложим отговора ни по първия Ви въпрос.
Съгласно чл.82, ал.2, т.3 от ЗДДС когато доставчикът е данъчно задължено лице, което не е установено на територията на страната и доставката е с място на изпълнение на територията на страната и е облагаема, данъкът е изискуем от получателя по доставката при доставка на услуги – когато получателят е данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6.
Разпоредбата на чл. 117, ал.1, т.1 от ЗДДС указва, че протокол се издава задължително в случаите по чл. 82, ал. 2 – от регистрираното лице – получател по доставката.
Във връзка с гореизложеното, за получените услуги, ако доставчикът Ви е данъчно задължено лице, данъкът е изискуем от Вас като получател по доставката. В протокола, който ще издадете, като основание за начисляване на данък следва да посочите разпоредбата на чл.82, ал.2, т.3 от ЗДДС. На основание чл.124, ал.2 от ЗДДС същият следва да отразите в дневника за продажбите през данъчния период, в който е издаден.
За дружеството Ви ще възникне право на приспадане на данъчен кредит за данъка, който сам си е начислилпри спазване общите правила на ЗДДС и условията на чл. 71, т.2 от закона.

5/5

Вашият коментар