избор на структура на уебсайт и маркетингова стратегия за позициониране и реклама на уебсайт в интернет пространството. Фирмата, собственик на уебсайта е регистрирана в САЩ. Уебсайтът представлява онл

2_850-1/13.08.15г.
ЗДДС, чл.21, ал.2
ЗДДС,чл.21, ал.6
ЗДДС, чл.156
Представляваното от Вас дружество извършва онлайн консултантски услуги на фирми или физически лица относно избор на структура на уебсайт и маркетингова стратегия за позициониране и реклама на уебсайт в интернет пространството. Фирмата, собственик на уебсайта е регистрирана в САЩ. Уебсайтът представлява онлайн платформа, която свързва от една страна компании- възложители и от друга- компании или физически лица- изпълнители на услуги. Това е виртуален трудов пазар, осигуряващ комуникация между страните, заплащане, както и координиране на цялостната дейност.
Двете страни – възложител и изпълнител не сключват писмен договор, а според условията на сайта след като изпълнителят приеме офертата от клиента се счита е постигнато съгласие и договореност за услугите и заплащането.
Фирмата собственик на сайта е оповестила, че не начислява ДДС или друга форма на данъци и всички международни участници в сайта са отговорни за деклариране на получените от тях доходи, в зависимост от техните местни данъчни закони.
Клиентите заплащат за получените от тях услуги чрез кредитна карта или банков превод към сайта, а сайтът от своя страна удържа от изпълнителя такса в размер на 10% от сумата и след товапревежда остатъка от сумата към изпълнителя.
Уебсайтът генерира документ, удостоверяващ получените от фирмата изпълнител доходи.
Въпросите са:
1.Как следва българската фирма да отчита продажбите на услуги?
2. Необходимо ли е клиентите да бъдат идентифицирани и да се издава фактура за извършените услуги към тях? Приема се, че клиентите основно ще бъдат установени в САЩ. Как се третират доставките на услуги по смисъла на ЗДДС, в случай, че клиентите са данъчно задължени лица или данъчно незадължени лица, установени в САЩ или Европейския съюз?
3. Възможно ли е и правилно ли е фирмата изпълнител да издава фактура за извършените услуги на фирмата- собственик на сайта, в случай, че не получавадостатъчно надеждна информация за крайните си клиенти и предвид факта, че услугите се предоставят чрез този сайт?
При така изложената фактическа обстановка,предвид действащата нормативна уредба изразявам следното принципно становище:
По първи въпрос:
Легално определение на понятието „услуги извършени по електронен път” е дадено в §1, т.14от ДР на ЗДДС, съгласно което това са услугите, предвидени в Приложение II на Директива 2006/112/ЕО на Съвета от 28 ноември 2006 г. относно общата система на ДДС и чл. 7 на Регламент за изпълнение (ЕС) № 282/2011 на Съвета от 15 март 2011 г. за установяване на мерки за прилагане на Директива 2006/112/ЕО относно общата система на ДДС, както и в Регламент за изпълнение (ЕС) № 1042/2013 на Съвета от 7 октомври 2013 г. за изменение на Регламент за изпълнение (ЕС) № 282/2011 по отношение на място на доставки на услуги.
Когато доставчикът на услуга и негов клиент кореспондират по електронна поща, това само по себе си не означава, че извършваната услуга е извършвана по електронен път.
Съгласно чл.7, пар.1 от Регламент за изпълнение №282/2011 на Съвета от 15 март 2011 г. за установяване на мерки за прилагане на Директива 2006/112/ЕО относно общата система на ДДС, понятието “услуги, предоставяни по електронен път включва услуги, които се предоставят чрез интернет или електронна мрежа, както и които се предоставят по принцип автоматизирано — предвид естеството им, при минимална намеса на човешки фактор и които е невъзможно да бъдат предоставени при отсъствието на информационни технологии. В б. „б”, параграф 2 от същата норма като услуги предоставяни по електронен път са посочени услуги, които осигуряват или подпомагат присъствие за стопански или лични цели в електронна мрежа като интернет пространство или интернет страница.
В този смисъл ако консултантските услуги за избор на структура на уебсайт и маркетингова стратегия за позициониране и реклама на уебсайт в интернет пространството подпомагат присъствие за стопански или лични цели в електронна мрежа като интернет пространство или интернет страница и се предоставят по принцип автоматизирано, при минимална намеса на човешки фактор и които е невъзможно да бъдат предоставени при отсъствието на информационни технологии, същите могат да се определят като „услуги предоставяни по електронен път”.
По втори и трети въпрос:
Мястото на изпълнение при доставка на услуги, предоставяни по електронен път се определя в зависимост от статута на получателя – данъчно задължено или данъчно незадължено лице, както и от установяването на получателя на услугата. Когато получателят на доставка на услуги, извършвани по електронен път е данъчно задължено лице, общото правилото за определяне на мястото на изпълнение на доставката се съдържа в разпоредбата на чл. 21, ал. 2 от ЗДДС. Съгласно посочената разпоредба, мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност. Когато тези услуги се предоставят на постоянен обект, който се намира на място, различно от мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност, то мястото на изпълнение е мястото, където се намира този обект. Когато няма място на установяване на независима икономическа дейност или постоянен обект, мястото на изпълнение на доставката е мястото на постоянния адрес или обичайното пребиваване на получателя.
Предвид цитираната разпоредба, когато получатели на услугите са данъчно задължени лица, установени на територията на страната, доставката на услуга, извършвана по електронен път е с място на изпълнение на територията на страната. Следва да имате предвид, че извършените доставки с място на изпълнение на територията на страната не попадат в обхвата на освободените доставки по Глава четвърта „Освободени доставки” от ЗДДС, а представляват облагаеми доставки и участват при определяне на облагаем оборот за регистрация по чл.96 от ЗДДС.
Когато получатели на услугите са данъчно задължени лица, които са установени на територията на Европейски съюз или на територията на трета страна, мястото на изпълнение на доставката на услуга е на територията на Европейския съюз или трета страна или територия, където получателят е установен или където се намира обектът на получателя, за който е предназначена услугата или на територията Европейския съюз или трета страна или територия, където получателят има постоянен адрес или обичайното пребиваване, когато същият няма място на установяване на независима икономическа дейност или постоянен обект на същите тези територии.
По отношение на извършваните услуги, по които получатели са данъчно задължени лица, установени на територията на друга държава членка, е необходимо да се съобразите с разпоредбата на чл.97а от ЗДДС, която указва, че на регистрация по ЗДДС подлежи всяко данъчно задължено лице, което предоставя услуги по чл.21, ал.2 от ЗДДС с място на изпълнение на територията на друга държава членка. Регистрацията е специална и е само за целите на деклариране на доставките на услуги по чл.21, ал.2, поради което в ал.5 на чл.97а е предвидено, че за регистрирано по този ред лице, за което възникват основания за задължителна регистрация по чл.96, 97, 98 и 99 или регистрация по избор по чл.100, следва да се регистрирапо съответния ред и в законоустановените срокове. По силата на чл.97а, ал.4 от ЗДДС задължението за подаване на заявление за регистрация възникване по-късно от 7 дни преди датата на извършване на доставката или получаване на авансовото плащане. На регистрация подлежи и всяко лице, което получава услуги с място на изпълнение на територията на страната, които са облагаеми и за които данъкът е изискуем от получателя по чл.82, ал.2 от закона./чл.97а, ал.1 от ЗДДС/.
Когато получатели на услугите, извършвани по електронен път са данъчно незадължени лица мястото на изпълнение на доставките се определя по реда на чл.21, ал.6 от ЗДДС. Съгласно посочената разпоредба, мястото на изпълнение на доставката на електронните услуги, по които получател е данъчно незадължено лице е там, където е установено това лице, или има постоянен адрес или обичайно пребиваване.
В облагаемият оборот по чл.96, ал.2 от ЗДДС следва да се включат доставките към данъчно незадължени лица, които са установени на територията на страната, или имат постоянен адрес или обичайно пребиваванена територията на страната.
Когато данъчно незадължените лица са установени в Европейския съюз доставките на услуги извършвани по електронен път ще се облагат в държавата, където получателят им е установен. Следва да имате предвид, че за посочените доставки възниква задължение за регистрация в съответната държава членка, ако дружеството нее регистрирано за прилагане на режим в Съюзав страната или на територията на друга държава членка.
Правилата за регистрация за прилагане на режим в Съюза са регламентирани в Раздел ІІІ на новата Глава осемнадесета „Специални режими за облагане на доставки на далекосъобщителни услуги, услуги за радио- и телевизионно излъчване или услуги, извършени по електронен път, по които получатели са данъчно незадължени лица” от ЗДДС (ДВ, бр. 105 от 19.12.2014 г.).
Право да се регистрира по чл.156 от ЗДДС за прилагане на режим в Съюзаима данъчно задължено лице, което е регистрирано по реда начл.96, 98, или чл.100, ал.3 от ЗДДС и отговаря на условията, посочени в цитираната разпоредба. С този режим се предоставя възможност на доставчик – данъчно задължено лице, установено на територията на страната, да се регистрира за прилагане на режим в Съюза, като може да изпълнява по електронен път всичките си задължения за регистрация и деклариране на данък върху добавената стойност за извършените от него доставки на услуги, извършвани по електронен път с място на изпълнение на територията на държави членки, в които доставчикът няма постоянен обект, от който да извършва доставките, както и да плати общата сума на дължимия данък върху добавената стойност за тези доставки към всички държави членки по потребление като го внесе в бюджета на държавата членка по идентификация.
Освен гореизложеното, при определяне на статута на получателя – данъчно задължено лице или данъчно незадължено лице и местоположението на получателя следва да се съобразите с разпоредбите на чл.18 от Регламент за изпълнение (ЕС) № 282/2011 на Съвета от 15 март 2011 г. за установяване на мерки за прилагане на Директива 2006/112/ЕО относно общата система на данъка върху добавената стойност и разпоредбите на подраздел 3а „Презумпции за местоположение на клиент“, на подраздел 3б „Оборване на презумпции“ и на подраздел 3в „Доказателства за определяне на местоположението на клиент и оборване на презумпции“ от Регламент за изпълнение (ЕС) № 1042/2013 на Съвета от 7.10.2013 г. за изменение на Регламент за изпълнение (ЕС) № 282/2011.
С цел подпомагане на по-доброто разбиране на промените, които влизат в сила през 2015 г., на законодателството на Европейския съюз при облагането с данък върху добавената стойност във връзка с промяната на мястото на изпълнение при доставка на далекосъобщителни услуги, на услуги за радио- и телевизионно излъчване и на услуги, извършвани по електронен път, по които получател е данъчно незадължено лице, Европейската комисия е издала Обяснителни бележки, които са публикувани в интернет на страницата на Националната агенция за приходите – www.nap.bg.
По отношение на документирането на извършените от Вас доставки са приложими общите правила на закона, освен в случаите когато се прилагат правилата на глава осемнадесета от ЗДДС. На основание чл.79, ал.2, т.2 и 3 от ППЗДДС за доставки с място на изпълнение на територията на страната като основание за неначисляване на данъка се вписва „чл.113, ал.9 от ЗДДС“, при доставки на услуги по чл.21, ал.2 от закона, като основание за неначисляване на данъка се вписва „обратно начисляване” и съответната разпоредба от закона или правилника.
Редът за отчитане и деклариране на доставките от регистрираните по реда на чл.97а от ЗДДС лицае регламентиран вчл.113 от ППЗДДС.

Оценете статията

Вашият коментар