данъчното третиране на доставките, свързани със земя и сгради и вещни права върху тях по ЗДДС е изразено становище в писмо изх.№ 91-00-261/04.09.2007г. на Националната агенция за приходите. Посочено

5 20-00-652/15.06.2011г.
ДДС, чл. 45, ал. 5
В подаденото от Вас писмо, постъпило в Дирекция ОУИ …e изложено следното: Дружеството ще извърши сделка с недвижим имот, за който при придобиването не е ползван данъчен кредит поради неначисляване на ДДС от собственика. Същият към момента на доставката (продажба на недвижим имот) не е бил регистриран по ЗДДС. Поставеният въпрос е: Дружеството следва ли да начислява ДДС върху стойността на сделката?
От изложената в запитването фактическа обстановка не става ясно:
– какъв ще бъде предмета на продажбата – само сграда, или урегулиран поземлен имот и сграда;
– кога е придобит недвижимия имот, за да може да се прецени какъв е бил данъчния режим на доставката към датата на възникване на данъчното събитие.
Предвид гореизложеното и относимата към запитването нормативна уредба, изразяваме следното принципно становище:
Съгласно чл. 12, ал. 1 ЗДДС, облагаема доставка е всяка доставка на стока или услуга по смисъла на чл. 6 и 9, когато е извършена от данъчно задължено лице по този закон и е с място на изпълнение на територията на страната, както и доставката, облагаема с нулева ставка, извършена от данъчно задължено лице, освен в случаите, в които този закон предвижда друго.
Предвид цитираната норма, облагаема с всяка доставка, свързана със земя и сгради, за която изрично не е посочено в ЗДДС, че има характер на освободена.
Освен това, ЗДДС в чл. 45, ал. 5, т. 1 – т. 4изрично е предвидил и изключения на посочените като освободени доставки. Съгласно чл.45, ал.5, т.1 от ЗДДСпрехвърлянето на право на собственост върху урегулиран поземлен имот по смисъла на ЗУТ е облагаема доставка, с изключение на прилежащия терен към сгради, които не са нови. В ЗДДС липсва легална дефиниция на урегулиран поземлен имот, но в ЗУТ е дадена такава в §5, т. 11: “урегулиран поземлен имот или урегулиран имот е поземлен имот, за който с подробен устройствен план са определени граници, достъп от улица, път или алея, конкретно предназначение и режим на устройство“. От дефиницията е видно, че за да бъде определен един поземлен имот като урегулиран, на първо място е необходимо наличието на подробен устройствен план, в който същият да фигурира с посочените характеристики. В случаите, при които има данни да се счете, че даден имот представлява урегулиран поземлен имот, но няма изрично посочване на това в представената документация във връзка със същия, необходимо е да бъде изискана информация за вида на имота от техническата служба към съответната общинска (районна) администрация, както и за момента, към който имотът е придобил такъв статут.
Доставката на сгради или на части от тях, които не са нови, доставката на прилежащите към тях терени, както и учредяването и прехвърлянето на други вещни права върху тях, са освободени доставки (чл. 45, ал. 3 ЗДДС). Правото на избор дали една освободена доставка да бъде облагаема може да се упражни на основание чл. 45, ал. 7 ЗДДС в случаите на доставка по чл. 45, ал. 1, 3 и 4 ЗДДС.Правото на избор може да се упражни чрез посочване на размера на данъка във фактурата за доставката. Същото може да бъде упражнено и чрез посочване във фактурата на основанието за осъществяване правото на избор доставката да е облагаема – чл. 45, ал. 7 ЗДДС. Следва да се приеме, че лицето е упражнило правото си на избор доставката да бъде облагаема също и когато лицето не е посочило във фактурата основанието за неначисляване на данък, съгласно изискването на чл. 114, ал. 1, т. 12 ЗДДС. В този случай се приема, че данъкът е включен в цената (чл. 67, ал. 2 ЗДДС).
Следва да имате предвид, че относно данъчното третиране на доставките, свързани със земя и сгради и вещни права върху тях по ЗДДСе изразено становищев писмо изх.№ 91-00-261/04.09.2007г. на Националната агенция за приходите. Посоченото писмо е публикувано на интернет страницата на Националната агенция за приходите. ‘

Оценете статията

Вашият коментар