данъчното третиране по Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) на извършени от Международна банка за възстановяване и развитие доставки на услуги, по които е получател Агенция ….

Изх. № 12-00-125
.
Дата: 17.04.2013 год.
ЗДДС, чл. 3, ал. 6;
ЗДДС, чл. 21, ал. 2;
ЗДДС, чл. 21, ал. 4, т. 1;
ЗДДС, чл. 82, ал. 2, т. 3.
Относно: данъчното третиране по Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) на извършени от Международна банка за възстановяване и развитие доставки на услуги, по които е получател Агенция ….
Във Ваше писмо, постъпило в ЦУ на НАП с вх. № 12-00-125/14.03.2013 г. е изложена следната фактическа обстановка:
Агенция “…………….” (Агенция) изпълнява проект, финансиран по Оперативна програма “…………”. Същата е възложител по подписано споразумение за предоставяне на консултантски услуги с изпълнителМеждународна банка за възстановяване и развитие (МБВР). В запитването сте посочили, че МБВР не е данъчно задължено лице по смисъла на ЗДДС. Основните дейности, които ще бъдат извършвани от МБВР са: преглед на стратегия за пътния сектор; разработване на стратегически бизнес план за Агенцията; разработване на план за действие за безопасността на пътищата 2013-2020 г.; изготвяне на средносрочна оперативна програма за пътищата; установяване на процеси за управление на пътни активи; оказване на оперативна подкрепа на отделите на Агенцията; изготвяне на ИТ стратегия.
Агенцията е регистрирано по ЗДДС лице на основание чл. 96, ал. 2 от ЗДДС.
По същество въпросите Ви са дали следва да бъде начислен данък върху добавената стойност за извършените доставки от МБВР на услугите и кое е лицето-платец на данъка върху добавената стойност?
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите изразявам следното принципно становище:
Съгласно чл. 3, ал. 6 от ЗДДС данъчно задължено лице, което извършва и освободени доставки и/или доставки или дейности извън рамките на независимата икономическа дейност, както и данъчно незадължено юридическо лице, регистрирано за целите на данък върху добавената стойност, са данъчно задължени лица за всички получени услуги. В случая Агенцията е регистрирано лице по общия ред на ЗДДС, следователно същото следва да се приеме за данъчно задължено лице за получените от него услуги.
За да се приложи определен режим на облагане с данък върху добавената стойност на доставките на услуги, е необходимо правилно да се определи мястото на изпълнение на съответната доставка. В зависимост от това се определя приложимият данъчен закон – за доставките с място на изпълнение на територията на страната – ЗДДС, а за тези с място на изпълнение извън територията на страната – данъчният закон по местоизпълнение на доставката. Това е определящо относно цялостното данъчното третиране на съответната услуга, приложимата данъчна ставка, лицето – платец на данъка и възникването на задължения във връзка със съответния регистрационен режим.
Общото правилото за определяне мястото на изпълнение на доставка на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице се съдържа в разпоредбата на чл. 21, ал. 2 от ЗДДС и това е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност. Изключение от това правило се съдържа в чл. 21, ал. 4, т. 1 от ЗДДС, съгласно която мястото на изпълнение при доставка на услуга е мястото, където се намира недвижимият имот, когато услугата е свързана с недвижим имот, включително при предоставянето на права за ползване, на експертни услуги или услуги на посредници, свързани с недвижимия имот. Критерият за прилагане на общото правило или изключението относно определяне мястото на изпълнение на доставка на услуга е дали същата е свързана с конкретен недвижим имот или не.
Тъй като в запитването няма достатъчно информация относно естеството на услугите по споразумението не би могло с категоричност да се определи дали приложимата разпоредба е тази на чл. 21, ал. 2 или чл. 21, ал. 4, т. 1 от ЗДДС. Ако доставките на услуги са свързани с конкретен недвижим имот, разположен на територията на страната е приложима разпоредбата на чл. 21, ал. 4, т. 1 от ЗДДС и мястото на изпълнение е на територията на страната. В случай, че услугите не са свързани с конкретен недвижим имот, тъй като Агенцията – получател по тези доставки е данъчно задължено лице, което е установено на територията на страната е приложима разпоредбата на чл. 21, ал. 2 от ЗДДС и мястото на изпълнение също е на територията на страната.
Доколкото не е изяснено естеството на услугите не е възможно да бъде установено дали същите попадат в посочените в член VІІ “Статут, имунитет и привилегии” от Учредителен договор на международната банка за възстановяване и развитие (ратифициран със закон, приет от 41-ото Народно събрание на 7 октомври 2009 г. – ДВ, бр. 82 от 2009 г. в сила за Република България от 25 септември 1990 г.) като освободени от данъчно облагане дейности и транзакции. В тази връзка, ако доставката на услугите по договора не попада в изрично посочените като освободени от облагане дейности и транзакции в член VІІ от Учредителен договор на международната банка за възстановяване и развитие, както и в изрично посочените като освободени доставки по Глава четвърта от ЗДДС, същата е облагаема доставка.
Предвид гореизложеното, независимо дали доставката на услуги е свързана с конкретен недвижим имот или не, и при условие, че доставчикът не е установен на територията на страната, данъкът е изискуем от получателя по доставката и същият е лице-платец съгласно чл. 82, ал. 2, т. 3 от ЗДДС.
На основание чл. 86, ал. 1, т. 1 от ЗДДС Агенцията е длъжна да начисли данъка чрез документиране на получената доставка на услугата, като издаде протокол съгласно чл. 117, ал. 1, т. 1 от ЗДДС не по-късно от 15 дни от датата, на която данъкът е станал изискуем. Агенцията е длъжна да отрази същия в дневника си за продажби за данъчния период, през който е издаден.
В случай, че доставката на услугите по договора попада в изрично посочените като освободени от облагане дейности и транзакции в член VІІ от Учредителния договор на международната банка за възстановяване и развитие за същата не следва да бъде начисляван данък върху добавената стойност.
ЗАМ. ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР
НА НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ

/СТОЯН МАРКОВ/

Оценете статията

Вашият коментар