данъчно третиране на получена финансова помощ в изпълнение на проект съгласно разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) и Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО)

Изх. №24-39-81
Дата: 29.12.2017 год.

ЗДДС, чл.26, ал.3, т.2;
ЗДДС, чл.69;
ЗДДС, чл. 73;
ЗДДС, чл.73б;
ЗКПО, чл.18

ОТНОСНО: данъчно третиране на получена финансова помощ в изпълнение на проект съгласно разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) и Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО)

В Централно управление на НАП, с вх. №24-39-81/15.06.2017 г. е заведено Ваше запитване, препратено по компетентност от дирекция ОДОП ……., в което е изложена следната фактическа обстановка:
Дружеството е бенефициент по проект „ПМФ“, който е част от артистичната програма на Общинска фондация „П19“ (фондацията). Съгласно договор през периода от 01.01.2017 г. до 31.10.2019 г. дружеството е задължено да осъществи проекта чрез организиране на концерти съгласно одобрено проектно предложение. По силата на договора фондацията се задължава да предостави на дружеството финансова помощ в общ размер на 16.69 % от общия бюджет на проекта, като предоставената сума може да бъде използвана само за осъществяването на проекта. Задължението за осигуряване на останалите 83.31% е поето от дружеството и ще се реализира посредством приходи, включително от приходи от продажба на билети. При продажбата на билетите и осъществяването на рекламата по време на концертите дружеството ще начислява данък върху добавената стойност.
Предвид изложеното са поставени следните въпроси:
1. Следва ли уговорената финансова помощ да бъде обложена по реда на ЗДДС?
2. Следва ли помощта да бъде обложена с еднократен данък (дарение или за финансиране) по реда на ЗКПО?
3. Има ли дружеството право на данъчен кредит за разходите по осъществяване на проекта?Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба по зададените от Вас въпроси на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите, изразявам следното становище:
1. По прилагането на ЗДДС 1.1. По отношение на финансовата помощ
Съгласно чл. 2, т. 1 от ЗДДС обект на облагане с данък върху добавената стойност (ДДС) е всяка възмездна облагаема доставка на стока или услуга. Безвъзмездните операции по правило са извън обхвата на приложното поле на ЗДДС.
По смисъла на чл. 6, ал. 1 от закона доставка на стока е прехвърлянето на правото на собственост или друго вещно право върху стока, а доставка на услуга е всяко извършване на услуга съгласно чл. 9, ал. 1 от ЗДДС. За целите на облагане с ДДС законът приравнява определени безвъзмездни доставки на възмездни – чл. 6, ал. 3 и чл. 9, ал. 3 от ЗДДС.
Съгласно разпоредбите на ЗДДС получаването на средства, предназначени за финансиране на определена дейност, в определени случаи дава отражение на данъчната основа на доставката, във връзка с която са отпуснати.
Съгласно разпоредбата на чл. 26, ал. 3, т. 2 от ЗДДС данъчната основа на доставката се увеличава с всички субсидии и финансиранията, пряко свързани с доставката. По смисъла на §1, т. 15, б. „б” от Допълнителните разпоредби на ЗДДС (ДР на ЗДДС) „субсидии и финансирания, пряко свързани с доставка“ са субсидиите и финансиранията, чието отпускане е пряко обвързано с цената на предоставяни стоки или услуги. Не са субсидии и финансирания, пряко свързани с доставка, субсидиите и финансиранията, предназначени единствено за покриване на загуби и финансиране на разходи, включително за придобиване или ликвидация на активи.
В чл. 9 от приложения към запитването договор е посочено, че на финансиране подлежат допустимите и действително извършените разходи от дружеството, одобрени от фондацията и удостоверени със съответните документи. От изложеното в запитването и приложения договор може да се направи извод, че „финансирането“ е предназначено за покриване на разходи, поради което считам, че отпускането на финансови средства от фондацията би могло да се прецени като финансиране на разходи в аспект на приложението на ЗДДС, същото не е пряко свързано с доставка/и и не увеличава данъчната основа на същата/същите.
Според изложеното, при осъществяване на проекта дружеството ще организира концерти съгласно одобрено проектно предложение. В тази връзка е необходимо да се анализират всички относими към проекта документи и да се прецени дали предоставяното финансиране не е пряко свързано с цената на билетите, които дружеството ще продава за съответните представления (концерти, спектакли). Когато в резултат на анализа може да се направи извод, че получените средства от фондацията са пряко обвързани с цената на билетите, които ще продава дружеството, като допълват стойността им, то следва да се приеме, че финансирането е пряко свързано с доставка/ и увеличава данъчната основа на същата/същите.
1.2. По отношение на правото на данъчен кредит
Съгласно разпоредбата на чл. 69, ал. 1 от ЗДДС, когато стоките и услугите се използват за целите на извършваните от регистрираното лице облагаеми доставки, лицето има право да приспадне данъка за стоките или услугите, които доставчикът – регистрирано по този закон лице, му е доставил или предстои да му достави, както и начисления данък при внос на стоки по чл. 56 и 57 от закона и изискуемия от него данък като платец по глава осма от закона.
Правото на приспадане на данъчен кредит не е налице съгласно чл. 70, ал. 1, т. 1 от ЗДДС, независимо че са изпълнени условията на чл. 69 или на чл. 74, когато стоките и услугите са предназначени за извършване на освободени доставки по глава четвърта на ЗДДС.
На основание чл. 73, ал. 1 от ЗДДС регистрирано лице има право на приспадане на частичен данъчен кредит по отношение на данъка за стоки или услуги, които се използват както за извършване на доставки, за които лицето има право на приспадане на данъчен кредит, така и за доставки или дейности, за които лицето няма такова право.
Необходимо е да се има предвид и разпоредбата на чл. 73б от ЗДДС, съгласно която за стоки или услуги, които не са или не биха били дълготрайни активи, регистрирано лице може да упражни право на данъчен кредит за размера на данъка, съответстващ на използването на стоката или услугата в рамките на независимата икономическа дейност за извършване на доставки, за които има право на приспадане на данъчен кредит, като определи с разумен метод този размер, когато използва стоката или услугата:
1. за независима икономическа дейност и за негови лични нужди или за нуждите на собственика, на неговите работници и служители, или по-общо за цели, различни от неговата независима икономическа дейност, и/или
2. в рамките на независимата си икономическа дейност за извършване на доставки, за които има право на приспадане на данъчен кредит, и за доставки или дейности, за които няма такова право, като не прилага чл. 73.
Видно от цитираната нормативна уредба, правото на приспадане на данъчен кредит е в пряка зависимост от извършваните от дружеството доставки, за които ще се използват получените стоки и услуги във връзка с осъществяването на проекта. Според изложеното в запитването дружеството в изпълнение на проекта ще организира концерти, като ще осъществява продажбата на билети за тях и ще организира реклама по време на концертите.
Съгласно чл. 42, т. 1 от ЗДДС освободена доставка е продажбата на билети от културни организации и институти по Закона за закрила и развитие на културата (ЗЗРК) за:
а) циркови, музикални и музикално-сценични спектакли и концерти, с изключение на билетите за барове, вариетета и еротични спектакли;
б) музеи, художествени галерии, библиотеки и театри;
в) зоологически и ботанически градини;
г) архитектурни, исторически, археологически, етнографски и музейни резервати и комплекси.
В случай че дружеството притежава статут на културна организация по смисъла на ЗЗРК, то продажбата на билети за концерти ще се третира като освободена доставка на основание чл. 42, т. 1 от ЗДДС. При положение че дружеството не притежава статут на културна организация по смисъла ЗЗРК, то доставката ще се третира като облагаема за целите на прилагането на ЗДДС.
Доставката на рекламна услуга, доколкото същата не попада в обхвата на освободените доставки по глава четвърта от закона, следва да се третира като облагаема доставка за целите на прилагането на ЗДДС.
Предвид наличието на различни по своя характер доставки, които дружеството e възможно да осъществява в изпълнение на проекта – облагаеми и освободени по смисъла на ЗДДС то по отношение на правото на приспадане на данъчен кредит за начисления данък за получените стоки и услуги е необходимо да се прецени

приложимостта на съответната нормативна разпоредба, относима към съответната стока или услуга и начина на използването им.
1. По прилагането на ЗКПО В ЗКПО не е регламентирано специално данъчно третиране на посочените приходи, поради което тези приходи се признават за данъчни цели и участват при формиране на данъчния финансов резултат за годината на счетоводното им отчитане.
Съгласно чл. 18 от ЗКПО данъчният финансов резултат се определя чрез преобразуване за данъчни цели на счетоводния финансов резултат. Следва да се посочи, че по отношение на признаването на приходите при условията на описаната фактическа обстановка ЗКПО не регламентира правила, различни от счетоводните такива. Формирането на счетоводния финансов резултат се извършва като се спазват разпоредбите на Закона за счетоводство и приложимите счетоводни стандарти.
От предоставената в запитването информация не става ясно при условията и по реда на кои счетоводни стандарти се съставят и представят годишните финансови отчети на предприятието. Поради това настоящият отговор е изготвен при допускането, че се прилагат Националните счетоводни стандарти.
Счетоводното отчитане и признаването на приходи от предоставените в полза на предприятието правителствени и неправителствени дарения (дарения от трети лица) се осъществява при спазване изискванията на СС 20 „Отчитане на правителствени дарения и оповестяване на правителствена помощ” и по-конкретно на т. 3.8 от стандарта. По смисъла на стандарта даренията се отчитат като финансиране, което финансиране се признава като текущ приход в съответствие с изпълнение на условията за даренията. В конкретния случай такива условия на финансирането могат да се считат разходите по проекта, като следва да се съобрази и продължителността на проекта за повече от един отчетен период, тъй като е посочено, че проектът продължава за период от 01.01.2017 г. до 31.10.2019 г. Предвид изложеното включеният в счетоводния финансов резултат приход от финансирането ще рефлектира върху данъчния финансов резултат, въз основа на който се определя корпоративният данък.
Следва да се има предвид, че към запитването е приложен единствено договор между дружеството и фондацията, със заличени в същия суми, към който не са приложени формуляра за бюджетна таблица от проектното предложение и подписаните между двете страни допълнителни споразумения, които са неразделна част от договора. Поради това, както и предвид дългосрочността на проекта и възможността за допълнителни споразумения между страните, изразеното становище е принципно и
насочващо, без категоричен извод за характера на правоотношението и данъчното му третиране.

ЗАМ. Изпълнителен Директор на НАП:
/АЛЕКСАНДЪР ГЕОРГИЕВ/

Оценете статията

Вашият коментар