дарение на земя и прилагане на ЗДДС и ЗКПО

ОТНОСНО:дарение на земя и прилагане на ЗДДС и ЗКПО
В Дирекция ”ОУИ” – …… постъпи Ваше писмено запитване с вх. № ……. 02.09.2011 г.Изложена е следната фактическа обстановка:
Фирмата е закупила земя в регулация, като придобиването е от физически лица и нерегистрирани по ЗДДС фирми. Земята е придобита на стойност, равняваща се на данъчната оценкана същата. В момента предстои извършването на дарение на тази земя на лице, което не е в обхвата на чл.31 по ЗКПО. Земята, от придобиването до момента, не е била обект на преоценка.
Поставени са следните въпроси:
1. Дължи ли се при дарението ДДС и върху каква сума.
2. В случай, че данъчната оценка на земята сега е по-висока от първоначалната, върху разликата дължи ли се данък печалба.
Предвид изложената фактическа обстановка, съобразявайки относимата нормативна уредба, действаща през 2011 година, по зададените от Вас въпроси, изразяваме следното становище:
По първи въпрос:
Съгласно чл.2, т.1 от ЗДДС, в обхвата на този закон попадат възмездни облагаеми доставки на стоки или услуги. В този смисъл, извършването на дарение не представлява доставка по смисъла на този закон. Това е така, тъй като договорът за дарение е безвъзмезден такъв и е налице съответствие с определението, дадено в § 1, т.8 от ДР на ЗДДС.
В същото време, следва да се съобрази и разпоредбата на чл.6, ал.3, т.2 от ЗДДС, който допуска изключение от горната хипотеза. По смисъла на тази норма, за възмездна доставка на стока за целите на този закон се смята и безвъзмездното прехвърляне на собственост или друго вещно право върху стоката на трети лица, когато при производството, вноса или придобиването й е приспаднат изцяло или частично данъчен кредит.
Видно от писменото запитване, при придобиването на земята в регулация, Вие не сте приспаднали данъчен кредит. В този смисъл, нормата на чл.6, ал.3, т.2 от ЗДДС е неприложима и за Вас не възникват задължения за начисляване на данък при дарението. Това е така, тъй като безвъзмездните доставки на стоки, за които не е приспаднат данъчен кредит, са извън обхвата на ЗДДС.
По втори въпрос:
Действащият Закон за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/ не съдържа определение на понятието “дарение“.
Дарението като правна сделка е уредено нормативно в чл. 225 – 227 от Закона за задълженията и договорите /ЗЗД/. То е договор, по силата на който дарителят преотстъпва веднага и безвъзмездно имуществено право на надарения, а той го приема. Дарението е едностранен договор, като същинско задължение възниква само за дарителя – да прехвърли свое имуществено право. Съществено при дарението е, че то е безвъзмезден договор. Отсъствието на насрещен еквивалент е характерна особеност, която отличава този способ от търговската сделка. Следователно при този вид сделки са налице само разходи без постъпления, поради което не може да бъде изпълнен един от основните счетоводни принципи, а именно принципа за съпоставимост между приходите и разходите. Поради това, Законът за счетоводството /ЗСч/ и приложимите счетоводни стандарти предвиждат в случай на дарение, отписването на съответния актив при дарителя да бъде отчетено като разход. Счетоводния разход, който се формира при отписването на земята е стойността, на която същата е била заведена в счетоводството на предприятието при нейното придобиване т.е. това е историческата цена по смисъла на чл. 13, ал. 1 и ал. 2 от ЗСч. В този смисъл данъчната оценка на земята сега не е от значение за данъчни цели. За данъчни цели се регулира този счетоводен разход, който се формира при отписването на актива /земя/ в резултат на извършена разпоредителна сделка, в конкретния случай – дарение.
Тъй като в запитването си посочвате, че през годините на притежание на земята, същата не е била обект на преоценка данъчното третиране на счетоводния разход от отписването следва да е по реда на чл. 26, ал. 7 от ЗКПО. Съгласно тази разпоредба на закона отчетените счетоводни разходи се третират като данъчна постоянна разлика т.е. не са признати за данъчни цели и с тях следва да се увеличи счетоводния финансов резултат за 2011г.
Обръщаме Ви внимание, че ако с извършването на дарението се цели да се прикрие търговска сделка по продажбата на актива и при последващ контрол се установят факти и доказателства за това, следва да имате предвид, че ще бъдат приложими разпоредбите на Част първа, Глава четвърта „Отклонение от данъчно облагане”, независимо от това дали сделката е между свързани или несвързани лица.

5/5

Вашият коментар