Доказателства, относими за изясняване на здравноосигурителния статус на български гражданин, пребиваващ извън страната в рамките на ЕС, и възстановяване на неправилно внесени суми за здравно осигуряв

ОТНОСНО:Доказателства, относими за изясняване на здравноосигурителния статус на български гражданин, пребиваващ извън страната в рамките на ЕС, и възстановяване на неправилно внесени суми за здравно осигуряване.
Фактическа обстановка: Български гражданин подава заявление за възстановяване на здравноосигурителни вноски, внесени за периода 01.08.-31.12.2007 г. Към заявлението е приложен документ – споразумение за временна заетост за възрастни, според което съществуващото между страните /фирма и лицето/ работно отношение се продължава като отношение за временна работа за възрастни с промяна и допълнение на трудовия договор в сила от 01.03.2004 г. до 28.02.2009 г.
Въпроси: 1. Приложеният документ от лицето представлява ли доказателство за изясняване на здравноосигурителния статус на български гражданин, пребиваващ извън страната в рамките на ЕС?
2. Приложеният документ представлява ли основание за възстановяване на суми, внесени за здравно осигуряване за този период?
Отговор: На възстановяване подлежат недължимо платени или събрани от лицата суми за данъци, задължителни осигурителни вноски и други изчерпателно посочени в член 128 от ДОПК суми. Следователно, за да възникне основание за прихващане и/или възстановяване следва да се установи дали сумите са неоснователно внесени.
Съгласно чл. 37, ал. 1 от ДОПК доказателствата в административното производство се събират служебно от органа по приходите или по инициатива на субекта. Всички събрани доказателства подлежат на обективна преценка и анализ от органа по приходите, в рамките на правомощията му, определени в чл. 12, ал. 1 от ДОПК.
От запитването Ви става ясно, следното:
1.лицето е български гражданин /няма данни дали лицето притежава и друго гражданство/;
2.сумите, за които се иска възстановяване, представляват здравноосигурителни вноски, внесени за периода 01.08.-31.12.2007 г.
Обхватът на задължително здравно осигурените лица в РБългария е регламентиран в чл. 33 от Закона за здравното осигуряване /ЗЗО/. Основанията за възникване на задължение за внасяне на задължителни здравноосигурителни вноски за лицата, сроковете и размера на осигурителния доход върху който се дължат осигурителни вноски, са посочени в чл. 40 от ЗЗО. Съгласно чл. 33, ал. 1, т. 1 и 2 задължително осигурени в НЗОК са всички български граждани, които не са граждани и на друга държава, и българските граждани, които са граждани и на друга държава, но постоянно пребивават на територията на РБългария. Следователно българските граждани, живеещи постоянно в чужбина, попадат в кръга на лицата, подлежащи на задължително здравно осигуряване. Разпоредбата намира приложение спрямо български граждани, живеещи в страни, които не са членки на ЕС. В ЗЗО са предвидени и изключения за лицата по чл. 33, ал. 1, т. 1-2 и по-специално в разпоредбата на чл. 40а /в сила от 21.12.2004 г./. За българските граждани, които се движат в държави-членки на ЕС, се прилага Регламент (ЕИО) 1408/71 и свързания с него чл. 33, ал. 2 от ЗЗО. Разпоредбата е в сила от присъединяването на Република България към ЕС и гласи, че не са задължително осигурени в НЗОК лицата, които съгласно правилата за координация на системите за социална сигурност подлежат на здравно осигуряване в друга държава членка. Това са правилата, въведени с Регламент (ЕИО) № 1408/71 на Съвета за прилагане на системи за социална сигурност към лицата, които се движат в рамките на Общността – наети, самостоятелно заети лица и членовете на техните семейства, които не са задължително здравноосигурени на друго основание и Регламент (ЕИО) 574/72, който определя реда за прилагане на Регламент (ЕИО) 1408/71.
Относно доказателствените документи за изясняване на здравноосигурителен статус на български граждани, пребиваващи извън страната в рамките на ЕС, има издадено указание № 24-00-40/23.08.2007 г. на ЦУ на НАП, където е указано:
За удостоверяване пребиваването на български граждани в страна-членка на ЕС:
Това обстоятелство следва да се декларира чрез декларация от страна на лицето (свободен текст). При преценка от страна на органа по приходите, че информацията, съдържаща се в представената декларация не е достатъчна, същият може да поиска и други допълнителни документи.
За удостоверяване осигуряването на лицата в страна-членка на ЕС:
За коригиране на здравноосигурителния статус на лицата, които са били осигурени по схема за социална сигурност в друга държава-членка е необходимо същите да представят Е-формуляр/удостоверение, от което да са видни периодите на здравна осигуреност съгласно правилата за координация на Регламент 1408/71. Приложимите Е-формуляри за изясняване на здравноосигурителния статус са: Е 101, Е 102, Е 103, Е 104 и Е 121.
Формулярите Е 101, Е 102 и Е 103 представляват удостоверения, отнасящи се до приложимото законодателство. Съдържат идентификационни данни за осигуреното лице/самостоятелнозаетото лице, данни на работодателя, законодателството на коя държава-членка е приложимо и периода, през който лицето е подчинено на това законодателство. В хипотезите, в които не се издава формуляр Е 101 (например на основание чл. 13(2)(а),(б),(в),(д) и (е) от Регламент (ЕИО) 1408/71, периодите на осигуряване ще се удостоверяват с формуляр Е 104. Формуляр Е 121 служи за регистрация в НЗОК за пенсионери и членове на техните семейства, които ги придружават.
Данните, посочени във формуляра, служат като оправдателен документ за периода на осигуреност в друга държава-членка.
Документите, приложени към изпратеното запитване, са следните:
1.Заявление – съдържащо единственно волеизявление на лицето за възстановяване на сума.
2. Писмен документ – допълнително споразумение за временна заетост за възрастни, според което съществуващото между страните работно отношение се продължава като отношение за временна работа за възрастни с промяна и допълнение на трудовия договор в сила от 01.03.2004 г. до 28.02.2009 г.
От съдържанието на приложените частни писмени документи не става ясно къде пребивава лицето и за какъв период. Не става ясно дали лицето е сигурено по друга схема за социална сигурност или не и за какъв период.
В съответствие с изложеното считаме, че следва да бъдат събрани относимите доказателства, за да може да се направи правно обоснован извод дали сумата, представляваща здравноосигурителни вноски, внесени за период 01.08.-31.12.2007 г., се явява недължимо внесена, съответно дали следва да бъде прихваната и/или възстановена от органите по приходите.

Оценете статията

Вашият коментар