държавното обществено и здравно осигуряване, отговаряме следното:

ДО
Изх. № …
КОПИЕ:
МИНИСТЕРСТВО НА ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА
УВАЖАЕМА Г-ЖО …………………..,
Във връзка с писмото Ви, изпратено ни по компетентност от Министерство на труда и социалната политика, относно държавното обществено и здравно осигуряване, отговаряме следното:
Здравното осигуряване в Република България, осигурявано и гарантирано от държавата, се основава на принципите на задължително участие при набирането на вноските и солидарност на осигурените при ползването на набраните средства.
Съгласно чл. 33 от Закона за здравното осигуряване /ЗЗО/, всички български граждани, които не са граждани и на друга държава са задължително осигурени в Националната здравноосигурителна каса.
На основание чл. 34, ал. 1 от ЗЗО задължението за осигуряване за всички български граждани възниква от влизането на закона в сила.
Съгласно чл. 40, ал. 1, т. 8 от ЗЗО за лицата, получаващи обезщетение за безработица вноските са за сметка на фонд “Безработица“.
За времето, през което сте била регистрирана в съответното бюро по труда, ако сте получавала обезщетение за безработица, здравните вноските са за сметка на фонд „Безработица”. В този случай, следва да представите трудовата си книжка със заверен стаж от съответното бюро по труда пред длъжностно лице в компетентната териториална дирекция на НАП, за отразяване и отпадане на задължението.
Лицата, които нямат доходи, върху които се дължат здравноосигурителни вноски на друго основание, внасят здравноосигурителни вноски по реда, определен в чл. 40, ал. 4 от ЗЗО. Вноските са за тяхна сметка и се внасят до десето число на месеца, следващ този, за който се отнасят, върху месечен осигурителен доход не по-малък от:
?минималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващи се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване – до 31 декември 2004 г.;
?половината от минималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващи се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване – след 1 януари 2005 г.
В случай, че за тези периоди не сте получавала обезщетение за безработица и не сте имала други доходи, е следвало да внасяте здравноосигурителните вноски за Ваша сметка.
Регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители внасят здравноосигурителните си вноски и вноските за държавното обществено осигуряване върху месечен доход, който не може да бъде по-малък от от минималния размер на осигурителния за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване и годишно върху доходите от дейността, съгласно справката към годишната данъчна декларация по чл. 41 от Закона за облагане доходите на физическите лица. За 2005 г. и 2006 г. минималния месечен размер на осигурителния доход за регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители е 110 лв., а за тези от тях, които упражняват само земеделска дейност е 55 лв.
Регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители, произвеждащи непреработена растителна и/или животинска продукция, не определят окончателен размер на осигурителния доход за тази дейност.
Съгласно чл. 7, ал. 4 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/ регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители, които извършват единствено земеделска дейност и се осигуряват само за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт, могат да внесат дължимите осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване до 31 март на годината, следваща календарната година, за която се отнасят.
Във Вашият случай, след като сте регистрирана като земеделски производител или тютюнопроизводител, вие можете по отношение на здравното си осигуряване и задължителното обществено осигуряване да се възползвате от преференциите за този кръг лица,уредени в ЗЗО и КСО.
ЗАМ.
/Стоян Марков/

Оценете статията

Вашият коментар