някой аспекти по прилагането на нормативната уредба, регламентираща условията и редът за възстановяване на платения данък върху добавената стойност на чуждестранни лица

До
………….
Копие:
…………
Относно: някой аспекти по прилагането на нормативната уредба, регламентираща условията и редът за възстановяване на платения данък върху добавената стойност на чуждестранни лица
Уважаема г-жа ……..,
Поставените от Вас въпроси, са прекалено общи и са формулирани по начин, по който не е възможно да стане ясно открояване на конкретни трудности, довели до изпращане на писмо до , свързани с прилагане на данъчно законодателство, регламентиращо правото на възстановяване на платения данък върху добавената стойност на чуждестраннилица, съгласно чл.80от ЗДДС. Предвид това, може да бъде изразено само принципно становище, което е:
Условията, документите и редът за възстановяване по ал. 1 и ал. 2 на чл.80 от ЗДДС се регламентират със специални наредби, издадени от , а именно посочените във вашето запитване – Наредба № 1 от 28.03. 2001 г. за възстановяване на платен данък върху добавената стойност на чуждестранни юридически лица ( обн. Дв. Бр.33 от 4.04.01г., изм. Дв. бр.57 от 26.06.01г., изм. Дв. бр.17 от 21.02.03г., изм. Дв. бр.115 от 30.12.2004г.,в сила от 04.04.01 г.) и Наредба № 2 от 11.02.1999 г. за възстановяване на платен данък върху добавената стойност на чуждестранни физически лица (Обн. ДВ. бр.15 от 19.02.1999г., изм. ДВ. бр.55 от 18.06.99г., изм. ДВ. бр.17 от 21.02.03г., изм. ДВ. бр.63 от 15.07.03г., изм. ДВ. бр.115 от 30.12.04г.).
С разпоредбите на тези наредби не са поставят специални изисквания относно разположението на офиса на агента.
Същевременно обаче, условието, поставено с горецитираните наредби, агентът да е регистрирано по ЗДДС лице, налага задължението същия да има обект, по смисъла на чл. 20, т.4 от ЗДДС, от където извършва цялостно или частично независима икономическа дейност на територията на страната. Такъв обект може да бъде и офиса на агента, от който извършва дейности, свързани с възстановяване на данъка на чуждестранни лица.
Правната възможност за сключване на договор, пораждащ правоотношение за представителство, когато трети лица извършват дейности от името и за сметка на агента по възстановяване на ДДС, допуска извършване на дейности, свързани с възстановяване на данък, но при ограниченията, които нормативната уредба поставя, т.е. агентът по възстановяването единствено има право да извършва съответните дейности по възстановяване, при едновременно изпълнение на поставени с тези наредби изисквания:
-Наличието определени изисквания, при удовлетворяването на които се прилага регистрационен режим за агентите;
– Данъкът върху добавената стойност се възстановява чрез местно лице агент, регистриран по реда на съответната наредба;
– Отношенията по възстановяването на данъка между чуждестранното лице и агента, се уреждат с договори, които не могат да противоречат на задължителните разпоредби на тези наредби;
– Агентът изплаща на чуждестранното лице подлежащия за възстановяване данък върху добавената стойност в пълен размер;
– Изплащането на данъка се извършва, след като агентът задължително извърши проверка и се увери, че са изпълнени всички условия на съответната наредба, даващи право на възстановяване на данъка върху добавената стойност.
Неизпълнението на някое от изискванията по тези наредби, води до неправомерно възстановен данък, който подлежи на връщане от агента със законна лихва, при условията на солидарна отговорност с лицето, на което е възстановен данъкът.
Стоян Марков,
Зам. изпълнителен директор,

Оценете статията

Вашият коментар