ДДС по проект Интегрирано управление на водите на територията на гр…..”.

202/27.02.2015
Чл.69, ал.1 ЗДДС
Чл.70 ЗДДС
Чл.71, т.1 ЗДДС
Относно: ДДС по проект „Интегрирано управление на водите на територията на гр…..”.
В писмено запитване, постъпило в деловодството на Дирекция ………… с вх. № ………… е изложена следната фактическа обстановка:
Община …… е регистрирано по ЗДДС лице, бенефициент по проект „Интегрирано управление на водите на територията на гр……..” по Оперативна програма „Околна среда 2007-2013”, финансирана от Кохезионния фонд на Европейския съюз и от държавния бюджет на Република България чрез Оперативна програма „Околна среда 2007-2013” и е получила фактури, които е отразила в дневника за покупките с право на данъчен кредит:
1.През месец ноември 2014г.
-………………….., фактура № …….г. с данъчна основа-…………лв. и ДДС-…………….лв.;
-……………………, фактура № ……г. с данъчна основа-…………лв. и ДДС-…………….лв.;
-……………………, фактура № ……г. с данъчна основа-…………….лв. и ДДС-…………… лв.;
-……………………., фактура № …г. с данъчна основа-……………лв. и ДДС-……………..лв.
2.През месец Януари 2015г.
– …………………, фактура № …….г. с данъчна основа-………….лв. и ДДС-……………..лв.
Посочено е, че във връзка с Указание № УК-1/15.01.2014г. и Указание № 91-00-137/24.03.2014г. на , както и Писмо 08-00-4065/21.12.2014г. на Главния директор на ГД ОПОС, същите е следвало да бъдат отразени с право на данъчен кредит.
Поставени са следните въпроси:
1. Налице ли е основание описаните фактури да бъдат отразени в съответните данъчни периоди с право на данъчен кредит?
2. По какъв начин да се отразяват последващите фактури, свързани с проекта?
3.Възстановим ли е разходът за ДДС?
С оглед разпоредбите на Закона за данъка върху добавената стойност /ЗДДС/по отношение на фактурите издадени след влизане в сила на изменението на Закона за водитеизразявам следното становище:
С изменението на Закона за водите, в сила от 03.12.2013г. възмездното предоставяне от общините на правата за стопанисване, поддържане и експлоатация на инфраструктурни съоръжения на В и К оператор е облагаема доставка по чл.12 от ЗДДС, по която възнаграждението може да бъде определено в парично изражение и/или в стоки и услуги.
На основание чл.69, ал.1 от ЗДДС за получените доставки на стоки и услуги, които Община …. използва или ще използва за извършване на посочените възмездни облагаеми доставки възниква право на приспадане на данъчен кредит, освен в случаите, когато са налице визираните в чл.70 ограничения. Наличието на данъчен документ, съставен в съответствие с изискванията на чл.114 и 115 от ЗДДС, в който данъкът е посочен на отделен ред е условие за упражняване на правото на приспадане на данъчен кредит съгласно чл.71, т.1 от закона. В чл.72 от ЗДДС е посочено, че регистрираното лице може да упражни правото си на приспадане за данъчния период, през който е възникнало това право, или в един от следващите 12 данъчни периода. Правото се упражнява като лицето включи размера на данъчния кредит при определяне на резултата за данъчния период в справката-декларация по чл.125 и посочи документа в дневника за покупките по чл.124.
Съгласно дадената дефиниция в §1, т.1 от Допълнителните разпоредби на ПМС № 62 от 21 март 2007г. за приемане на национални правила за допустимост на разходите по Оперативните програми, съфинансирани от Структурните фондове и Кохезионния фонд на Европейския съюз, за финансовата рамка 2007-2013г., „възстановим данък добавена стойност” е сумата на платения данък върху добавената стойност, която регистрираното по реда на Закона за данъка върху добавената стойност лице има право да приспадне от задълженията си по Закона за данък върху добавената стойност, включително когато, като е имало това право не го е упражнило по реда на закона.
По отношение правото на данъчен кредит по фактура № …….г., издадена от ……………………., т.е. преди влизане в сила на изменението на Закона за водите, запитването Ви е изпратено за отговор по компетентност в Дирекция ДОМ при ЦУ на НАП София.

Оценете статията

Вашият коментар