Дефиниране на дейност по занятие” и дейност с цел управление”.

ЗСч. – чл. 4, ал.3; чл.7, ал.1 и 2, чл. 10, чл. 12
ОТНОСНО: Дефиниране на „дейност по занятие” и „дейност с цел управление”.
В отговор на Ваше запитване, постъпило в Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика”- гр. … с вх. … от 16.08.2013 г., Ви уведомяваме за следното:
Във връзка с Ваше запитване с вх. № …/01.08.2013 г.и Наш отговор Изх. № …/15.08.2013 г., желаете следните пояснения:
1.С какъв документ следва да удостоверите дейността, за която се ползва нает лек автомобил и достатъчно ли е в договора за наем да се опише тази дейност?
2.При условие, че дейността на дружеството е търговия на дребно в неспециализирани магазини, предимно с хранителни стоки, напитки и тютюневи изделия, желаете да дефинираме какво е «дейност по занятие» и «дейност с цел управление».
Така поставените въпроси не изискват конкретен отговор по приложение на данъчно-осигурителното законодателство. Във връзка с това, отговорът ни е принципен и в рамките на компетентността на НАП.
По първи въпрос:
Изискването за документална обоснованост на стопанските операции /в т.ч. разходите/ е регламентирано в чл.4, ал.3 от Закона за счетоводството /ЗСч/.
Към ЗСч препраща и регламентът на чл.10 от ЗКПО,съгласно койтопредприятията следва да доказват документално извършенитеи отчетени разходи с първичен документ, отразяващ вярно и точно стопанската операция и отговарящ на изискванията на действащото законодателство.
Следователно, документирането на стопанските операции в предприятието трябва да се извършва съобразно ЗСч. и съобразно дейността, за която се отнасят тези разходи. В зависимост от характеристиките на извършваната стопанска дейност, в предприятието следва дасе утвърди вътрешен документ, в който се съдържат правила за вътрешния документооборот.В тази връзка е необходимо да имате предвид разпоредбите на чл. 7, ал. 2 от ЗСч. относно първичните счетоводни документи и да осигурите формата и организацията на счетоводството,регламентирани в чл. 9 и чл. 12 от същия закон, така че тези документи да осигуряват правилното и точно отчитане на стопанските операции и разходите, свързани с тях.
Документирането и отчитането на разходите за експлоатация, поддръжка и ремонт на превозните средства се отнася задължително както за случаите, при които тези разходи подлежат на облагане с данък върху разходите, така и за случаите, когато същите не са обект на облагане.
Първичните документи, доказващи разходите, свързани с транспортното средство, трябва да съдържат реквизитите, изброени в чл.7, ал.1 от ЗСч, а съгласно разпоредбата на ЗКПО трябва да са придружени с фискален бон или касова бележка от кочан при заплащане в брой.
По втори въпрос:
Един от основните проблеми, които възникват при прилагането на нормативната уредба е разграничаване на дейностите, които представляват дейност по занятие от тези, които подлежат на облагане с данък.
В Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/ няма дадено легално определениеи на понятието „управленска дейност”. Такова определение не е дадено и в други нормативни актове. Съгласно „Българска енциклопедия” издание на издателство „Труд и право” 2002г. управление е: „процес на планиране, организиране, ръководство, мотивация и контрол, който осигурява постигането на целите на системата”.
В тази връзка определянето на управленската дейност като част от общата дейност
на едно предприятие следва да стане като се вземат предвид правната форма, структурата на предприятието, спецификата на извършваната дейност, разпоредбите на различни нормативни актове, свързани с дейността.
Предвид изложеното по-горе при определяне на дейността по управление следва да се подхожда конкретно за всяко предприятие. В тази връзка следва всяко отделно предприятие да създаде своя вътрешна уредба относно превозните средства и тяхното използване за целите на управлението, както и лицата, които ще ги ползват.
В материалните данъчни закони липсва легална дефиниция и на понятието „дейност по занятие”. Изхождайки от общоприетия смисъл на понятието, катотакава може да се определи дейността, от която предприятието формира приходи в качеството му на търговец по см. на Търговския закон, т.е.от дейност, която по предмет и обем изисква отчитане съгласно Закона за счетоводството /ЗСч/.
Т.е. в конкретния случай „дейност по занятие” е налице когато с превозните средства става снабдяване с материали за производството или снабдяване на търговския обект със стоки, както и използване на превозните средства за продажба и разпространение на стоките.

Вх.№ 9400218_2 от 16.08.2013 РО ПЛОВДИВ Отг. ОУИ Пловдив  |  94-00-218_2

4/5

Вашият коментар