данъчно третиране по Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/ на задължението за подаване на годишна данъчна декларация за доходи от лихви за депозит в чужбина.

52/12.05.2009 г.
ЗДДФЛ – чл.6; чл.10; чл.11; чл.12; чл.13, ал.1, т.8; чл.35; чл.50, ал.1, т.1
ДОПК – чл.85
Относно: данъчно третиране по Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/ на задължението за подаване на годишна данъчна декларация за доходи от лихви за депозит в чужбина.
По повод Ваше писмено запитване с вх.№г., Дирекция „ОУИ” гр Ви уведомява за следното:
Според описаната в запитването фактическа ситуация през м. октомври 2008 г. имате открита банкова сметка в чужбина и 6 месечен депозит, като към 31.12.2008 г. са начислени лихви от банката, които не можете да ползвате, поради това, че срокът на депозита не е изтекъл – падежа е на 24.04.2009 г. Въпросите Ви са следните:
1.Подлежат ли лихвите, начислени към 31.12.2008 г. на деклариране и облагане за 2008 г. и на какво основание.
В запитването Ви не са посочени всички факти и обстоятелства свързани с описана обстановка, като например вида на учреждението /банка, клон на банка или друга финансова институция/ в което имате открита банкова сметка и държавата в която се намира, респективно копие на договора за депозита, поради което изразявам следното принципно становище, което е свързано с действащото за 2008 г. данъчно законодателство:
І. По ЗДДФЛ :
Местните физически лица са носители на задължението за данъци за придобити доходи от източници в Република България и чужбина – чл.6 от ЗДДФЛ. Видовете доходи са регламентирани в чл.10 от ЗДДФЛ, като в т.6 на ал.1 от този член е посочено, че такива са и доходи от източници по чл.35, а в ал.3 на чл.10 е посочено, че когато паричните доходи са във валута, те се преизчисляват в български левове по курса на БНБ към датата на придобиването им. Член 35, т.3 от ЗДДФЛ гласи, че облагаемият доход е брутната сума на облагаемите доходи, придобити през данъчната година от лихви, в т.ч. съдържащи се във вноските по лизинг.
Облагаеми по ЗДДФЛ са доходите от всички източници, придобити от данъчно задълженото лице през данъчната година, с изключение на доходите, които са необлагаеми по силата на закон – чл.12, ал.1 от ЗДДФЛ. Съгласно чл.13, ал.1, т.8 от ЗДДФЛ, не са облагаеми доходите от лихви по влогове и депозити в местни банки, клонове на чуждестранни банки и в местни взаимоспомагателни каси. Уведомяваме Ви, че от 01.01.2009 г. тази разпоредба е променена и гласи, че не са облагаеми доходите от лихви по влогове и депозити в търговските банки и клонове на чуждестранни банки, установени в държава – членка на Европейския съюз, или в друга държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство.
Разпоредбата на чл.50, ал.1, т.1 от ЗДДФЛ регламентира, че местните физически лица подават годишна данъчна декларация по образец за придобитите през годината доходи, подлежащи на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа и с данък върху годишната данъчна основа по чл.28.
Следователно, едно от задължителните условия за подаване на годишна данъчна декларация е лицата да са получили облагаем доход придобит през календарната годината. Съгласно чл.11, ал.1 от ЗДДФЛ, доходът се смята за придобит на датата на:
1. плащането – при плащане в брой;
2. заверяването на сметката на получателя на дохода или получаването на чека – при безналично плащане;
3. получаването на престацията – за непаричен доход.
Освен това, ал.3 от същия член на закона посочва, че доходът се смята за придобит от физическото лице и когато по негово нареждане или по споразумение между него и платеца плащането или престацията са получени от трето лице, като за определяне на датата на придобиване се прилагат ал.1 и 2.
Следователно за целите на данъчното облагане доходът ще се счита придобит в деня, в който получателят може да се разпореди с него.
Трябва да имате предвид и разпоредбата на чл.78, ал.1 от ЗДДФЛ, съгласно която, удържаният данък в Кралство Белгия, Република Австрия или във Великото Херцогство Люксембург за доходи от спестявания, изплатени от агент – платец на местни физически лица, с изключение на еднолични търговци, се приспада от дължимия данък върху общата годишна данъчна основа на лицето, определен в подадената годишна данъчна декларация по чл.50.
Уведомяваме ви, че съгласно чл.85 от ДОПК, регистрираното лице е длъжно да посочва идентификацията си в цялата кореспонденция с НАП, а идентификацията на физическите лица, които не са вписани в регистър БУЛСТАТ, се извършва чрез единния граждански номер.

Вх.№ 52 от 12.05.2009 Отг. ОУИ Бургас  |  52_09_OZ_1_02

Оценете статията

Вашият коментар