Деклариране на данъци на чуждестранно физическо лице

ЗДДФЛ: чл. 55;
КСО: чл. 5, ал. 4;
Наредба № Н-8/2005 г. : чл. 2, ал. 1, т. 2; чл. 2, ал. 2;
ОТНОСНО: Деклариране на данъци на чуждестранно физическо лице
Във връзка с Ваше запитване, постъпило в Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” – гр. ……… с вх. №………….. от 16.04.2014 г., Ви уведомяваме за следното:
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
Председател на Съвета на директорите (СД) на акционерно дружество е чуждестранно физическо лице, което е осигурено по договор за управление и контрол и са подавани декларации образец № 1 и № 6. За него дружеството подава декларация по чл. 55 от ЗДДФЛ. Лицето има доходи от наем, дивиденти и по договор за управление и контрол. В момента тече процедура по издаване на удостоверние по чл. 58 от ЗДДФЛ на лицето.
Поставяте следния въпрос:
1. Как следва да се декларира авансовият данък в декларация образец № 1, декларация образец № 6 по Наредба № Н-8/2005 г. и декларация по чл. 55 от ЗДДФЛ?
Предвид изложената фактическа обстановка и действащите разпоредби по данъчното и осигурителното законодателство изразяваме следното становище:
По прилагане на Закона за данъците върху доходите на физическите лица:
На основание чл. 7 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/ чуждестранните физически лица са носители на задължението за данъци за придобити доходи от източници в Република България. Посочените в запитването доходи са с източник страната и са включени в чл. 8 от закона.
Съгласно чл. 37, ал. 1 и ал. 2 от ЗДДФЛ с окончателен данък се облагат доходите от източник в България, начислени/изплатени в полза на чуждестранни физически лица, когато не са реализирани чрез определена база в страната:
1. доходи от наем или от друго възмездно предоставяне за ползване на движимо или недвижимо имущество, включително вноски по договор за лизинг, в който не е изрично предвидено прехвърляне на правото на собственост;
2. доходи от управление и контрол, от участие в управителни и контролни органи на предприятия.
Окончателният данък за посочените доходи се определя върху брутната сума на начислените/изплатените доходи.
На основание чл. 38, ал. 1 и ал. 2 от ЗДДФЛ с окончателен данък се облагат облагаемите доходи от дивиденти в полза на чуждестранни физически лица от източник в България. Окончателният данък за доходите от дивиденти се определя върху брутната сума, определена с решението за разпределяне на дивидент.
Данъкът за горепосочените доходи по чл. 37 се удържа и внася от предприятието – платец на дохода, в срок до края на месеца, следващ тримесечието на начисляването на дохода от предприятието. Данъкът за доходите по чл. 38, ал. 2 се удържа и внася от предприятието – платец на дохода, в срок до края на месеца, следващ тримесечието, през което е взето решението за разпределяне на дивидент /чл. 65, ал. 1 и ал. 2/.
На основание чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ предприятията – платци на доходи, задължени да удържат и внасят данъци по реда на този закон, подават декларация по образец за дължимите данъци. Срокът за подаване на декларацията за дължими данъци върху посочените в запитването доходи на чуждестранното физическо лице съвпада с посочения по-горе срок за внасяне на данъците.
Тъй като в запитването сте посочили, че става въпрос за доходи от наем, от дивидент и доход по договор за управление и контрол, изплатени в полза на чуждестранно физическо лице приемаме, че всички те се изплащат от дружеството.
При така посочената информация дружеството има задължение да подава информация във връзка със задължението за удържане и внасяне на дължимите данъци с декларацията по чл. 55 от ЗДДФЛ /обр. 4001/.
По прилагане на осигурителното законодателство:
На основание чл. 5, ал. 4 от КСО осигурителите, осигурителните каси, самоосигуряващите се лица и работодателите периодично представят в Националната агенция за приходите данни за:
1. осигурителния доход, осигурителните вноски за държавното обществено осигуряване, Учителския пенсионен фонд, здравното осигуряване, допълнителното задължително пенсионно осигуряване, вноските за фонд “Гарантирани вземания на работниците и служителите”, дните в осигуряване и облагаемия доход по Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) – поотделно за всяко лице, подлежащо на осигуряване (Декларация образец № 1);
2. декларация за сумите за дължими осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване, „Учителския пенсионен фонд”, здравното осигуряване, допълнителното задължително пенсионно осигуряване, вноските за фонд “Гарантирани вземания на работниците и служителите” и данък по ЗДДФЛ. Декларация за сумите за осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване и за допълнителното задължително пенсионно осигуряване се подава и за лицата по чл. 4, ал. 5 и 9 (Декларация образец № 6).
Съдържанието, сроковете, начинът и редът за подаване и съхраняване на декларациите по ал. 4 се определят с наредба, издадена от министъра на финансите съгласувано с управителя на Националния осигурителен институт. Данните по ал. 4 се използват за изчисляване и отпускане на пенсиите, паричните обезщетения и помощите (чл. 5, ал. 6 от КСО).
Съгласно чл. 2, ал. 1, т. 2 (Изм. – ДВ, бр. 99 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г.) от Наредба № Н-8 от 29.12.2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица, работодателите, осигурителите и техни клонове и поделения, осигурителните каси, самоосигуряващите се лица или упълномощени от тях лица подават в компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите декларации по образец 1, 3 и 5 съгласно приложения № 1, 2 и 3. В декларациите се вписват: единният граждански номер, личен номер на чужденец (служебен номер), имената, дните в осигуряване, възнаграждението, осигурителният доход; осигурителните вноски за осигурените лица и самоосигуряващите се, вноските за фонд “Гарантирани вземания на работниците и служителите”, начисления облагаем доход, ползваните данъчни облекчения чрез работодателя и начисления данък за доходи от трудови правоотношения по смисъла на ЗДДФЛ.
В цитираното приложение № 1 са дадени подробни указания относно попълването на данни в декларация образец № 1, включително и за начисления данък за доходи от трудови правоотношения по смисъла на ЗДДФЛ, а именно:
– т. 31. Начислен месечен облагаем доход – попълва се трудовото възнаграждение и всички други плащания в пари и/или в натура от работодателя или за сметка на работодателя, начислени за съответния месец, с изключение на доходите, посочени в чл. 24, ал. 2 ЗДДФЛ.
– т. 31а. Начислен месечен данък – попълва се размерът на начисления от работодателя данък по чл. 42, ал. 4 ЗДДФЛ. Попълва се само за лица, за които е попълнена т. 31.
Съгласно чл. 2, ал. 2от Наредба № Н-8 от 29.12.2005 г. работодателите, осигурителите и техните клонове и поделения, осигурителните каси за своите членове – осигурители, самоосигуряващите се лица и лицата по чл. 4, ал. 9 от КСО или упълномощени от тях лица подават в компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите декларация образец № 6 съгласно приложение № 4, в която се вписват:
1. ЕИК по регистър БУЛСТАТ/ЕИК на търговеца за осигурители, работодатели, клонове, поделения или ЕГН, ЛНЧ или служебен номер, издаден от Националната агенция за приходите за самоосигуряващи се лица и за лицата по чл. 4, ал. 9 от КСО;
2. общият размер на сумите за дължимите вноски за държавното обществено осигуряване, Учителския пенсионен фонд, допълнителното задължително пенсионно осигуряване, здравното осигуряване, фонд “Гарантирани вземания на работниците и служителите” за всички лица, подлежащи на осигуряване;
3. общият размер на дължимия данък за внасяне за доходите от трудови правоотношения по смисъла на Закона за данъците върху доходите на физическите лица.
Подробни указания относно попълването на данни в декларация образец № 6, включително и за дължимия данък за внасяне за доходи от трудови правоотношения по смисъла на ЗДДФЛ, са дадени в цитираното приложение № 4, както следва:
– т. 16. Удържан данък по чл. 42 и чл. 49, ал. 5 ЗДДФЛ – попълва се сумата на удържания през съответния месец данък по чл. 42 ЗДДФЛ, както и данъкът, удържан от работодателя по основното трудово правоотношение на основание чл. 49, ал. 5 ЗДДФЛ. Не се включва данъкът по т. 17. (Не се попълва от самоосигуряващите се лица и лицата по чл. 4, ал. 9 от Кодекса за социално осигуряване.)
– т. 17. Авансов данък по чл. 42, ал. 6 ЗДДФЛ – попълва се дължимият за внасяне от работодателя данък, когато през съответния месец са направени само частични плащания за този или за друг месец. (Не се попълва от самоосигуряващите се лица и лицата по чл. 4, ал. 9 от Кодекса за социално осигуряване.)
Забележки:
1. В поле 16 – данъкът по чл. 42 ЗДДФЛ, удържан от работодателя при окончателното изплащане на облагаемия доход, начислен за съответния месец.
2. В поле 17 – данъкът по чл. 42, ал. 6 ЗДДФЛ, който работодателят внася, когато през съответния месец са направени само частични плащания за този или за друг месец.
3. В полетата на т. 16 и 17 се попълва и данъкът по чл. 42, ал. 6 ЗДДФЛ за доходите на съдружници, член-кооператори и акционери, притежаващи повече от 5 на сто от капитала на акционерното дружество, за полагане на личен труд в дружествата и кооперациите, в които те са съдружници, член-кооператори или акционери.
От цитираните разпоредби следва, че в декларации образец № 1 и № 6 се вписват данни съответно за начислен и дължим данък по реда на чл. 42 и чл. 49, ал. 5 от ЗДДФЛ за доходи от трудови правоотношения по смисъла на същия закон. Съгласно изложеното в частта по прилагане на ЗДДФЛ, за посочените в запитването доходи, данък се дължи по реда на чл. 37 и чл. 38 от ЗДДФЛ. Следователно при попълване надекларации образец № 1 и № 6, данни за начислен и дължим данък по реда на чл. 37 и чл. 38 от ЗДДФЛ не се подават.

Оценете статията

Вашият коментар