Деклариране на данни с Декларация образец № 1 ”Данни за осигуреното лице”

КСО – чл. 4, ал. 1, т. 1 и 7 и чл. 6, ал. 3 и ал. 10;
Наредба № Н-8/29.12.2005 г. – чл. 3 ,ал. 9 и 10
ОТНОСНО: Деклариране на данни с Декларация образец № 1 ”Данни за осигуреното лице”
Във връзка с Ваше запитване, постъпило в Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” гр. ……….. от 19.02.2015г., Ви уведомяваме за следното:
Според изложеното в запитването член на борда на директорите в акционерно дружество е осигурен и по основен трудов договор, сключен с друго дружество, върху максималния месечен размер на осигурителния доход. Във връзка с правото му на парично обезщетение за временна неработоспособност се интересувате, с какъв код за вид осигурен трябва да бъде подадена декларация образец № 1 за дейността му като член на Съвета на директорите в акционерното дружество.
При така представената фактическа обстановка, която е крайно недостатъчна, за да се даде изчерпателен отговор на поставения въпрос, изразяваме следното принципно становище:
На основание чл. 4, ал. 1, т. 1 и 7 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) задължително осигурени за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица по този кодекс са:
?работниците и служителите, независимо от характера на работата, от начина на заплащането и от източника на финансиране, с изключение на лицата по чл. 4а, ал. 1. (т. 1, изр. 1 – посл. изм. ДВ, бр. 107 от 2014 г., в сила от 01.01.2015 г.);
?управителите и прокуристите на търговски дружества и на еднолични търговци и на техните клонове, членовете на съвети на директорите, на управителни и надзорни съвети и контрольорите на търговски дружества, синдиците и ликвидаторите, както и лицата, работещи по договори за управление на неперсонифицирани дружества и лицата, на които е възложено управлението и/или контролът на държавни и общински предприятия по глава девета от Търговския закон, техни поделения или на други юридически лица, създадени със закон (т. 7 – посл. изм. ДВ, бр. 107 от 2014 г., в сила от 01.01.2015 г.).
Съгласно чл. 6, ал. 3 от КСО осигурителните вноски за работниците и служителите и за лицата по чл. 4, ал. 1, т. 7 и 8 се дължат върху получените, включително начислените и неизплатените, брутни месечни възнаграждения или неначислените месечни възнаграждения, но върху не по-малко от минималния осигурителен доход за основната икономическа дейност на осигурителя и съответната квалификационна група професии (за които се въвежда минимален месечен размер на осигурителния доход за календарната година по дейности и групи професии) и не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход. За лицата, които получават доходи от дейности на различни основания по чл. 4, осигурителните вноски се внасят върху сбора от осигурителните им доходи, но върху не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход, по следния ред:
1.(посл. изм. – ДВ, бр. 107 от 2014 г., в сила от 01.01.2015 г.) доходи от дейности на лицата по чл. 4, ал. 1 (в т.ч. доходи от трудови правоотношения и от правоотношения за управление и контрол);
2.(посл. изм. – ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г., изм. – ДВ, бр. 12 от 2015 г.) осигурителен доход като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски или в неперсонифицирани дружества, упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност, регистрирани земеделски стопани и тютюнопроизводители;
3.доходи за работа без трудово правоотношение.
На основание чл. 5, ал. 4, т. 1 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) осигурителите, осигурителните каси, самоосигуряващите се лица и работодателите периодично представят в Националната агенция за приходите данни за осигурителния доход, осигурителните вноски за държавното обществено осигуряване, Учителския пенсионен фонд, здравното осигуряване, допълнителното задължително пенсионно осигуряване, вноските за фонд “Гарантирани вземания на работниците и служителите“, дните в осигуряване и облагаемия доход по Закона за данъците върху доходите на физическите лица – поотделно за всяко лице, подлежащо на осигуряване. Данните се подават с декларация – приложение № 1 към Наредба № Н-8/29.12.2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица.
В чл. 3, ал. 9 от Наредба № Н-8/29.12.2005 г. е регламентирано, че за лицата, осигурени на повече от едно основание по чл. 4 от КСО, се подава декларация обрИзх. № 1 и в случаите, в които на едно от основанията осигурителните вноски са внесени върху максималния месечен осигурителен доход. Алинея 9 не се прилага за лицата, осигурени на основание чл. 4, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване за пълен месец върху максималния месечен размер на осигурителния доход и са получили възнаграждение за работа без трудово правоотношение за същия месец (чл. 3, ал. 10 от наредбата).
Декларация образец № 1 съдържа данни за социално, здравно осигуряване, допълнително задължително пенсионно осигуряване, Учителски пенсионен фонд, фонд „ГВРС” на осигурените лица и облагаемия доход по ЗДДФЛ и се подава поотделно за всяко едно осигурено лице при спазване на указанията за попълването й, дадени непосредствено след утвърдения образец на декларацията (Приложение № 1 към наредбата).
Прочитът на указанието за попълване на декларация образец № 1 в частта по т.12 „Вид осигурен” (попълва се в две позиции код, както следва) е, че се попълва:
?код 10 – за управителите и прокуристите на търговски дружества и на еднолични търговци и на техните клонове, членовете на съвети на директорите, на управителни и надзорни съвети и контрольорите на търговски дружества, синдиците и ликвидаторите, както и лицата, работещи по договори за управление на неперсонифицирани дружества и лицата, на които е възложено управлението и/или контролът на държавни и общински предприятия по глава девета от Търговския закон, техни поделения или на други юридически лица, създадени със закон;
?код 21 – за лица, работещи по допълнителен трудов договор, за които осигурителните вноски при основния работодател са внесени върху максималния осигурителен доход и осигурителният стаж се зачита на основание чл. 9, ал. 8 от КСО;
?код 23 – за самоосигуряващи се, осигурени за инвалидност поради общо заболяване, за старост и смърт, избрали да подават еднократно декларация и са осигурени върху максималния размер на осигурителния доход по трудово правоотношение, и осигурителният им стаж се зачита на основание чл. 9, ал. 8 от КСО.
Разпоредбата на чл. 9, ал. 8 от КСО гласи, че се зачита за осигурителен стаж при пенсиониране, ако това е по-благоприятно за лицата, в съотношение 4 години за 5 години от трета категория времето, през което лицата са работили по трудов договор при пълно работно време и:
1. по допълнителен или втори трудов договор с дневно работно време не по-малко от 3 часа;
2. са упражнявали трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски или в неперсонифицирани дружества;
3. са упражнявали свободна професия и/или занаятчийска дейност.
С оглед гореизложеното, данните за осигуряването на лице, което упражнява трудова дейност като член на Съвета на директорите в акционерно дружество и е осигурено по основен трудов договор върху максималния месечен размер на осигурителния доход, следва да се подават с попълен код 10 за вид осигурен в т. 12 от декларация образец № 1. В тази хипотеза отработените дни се отразяват в т. 16.4 „Дни без осигурителни вноски, зачетени за осигурителен стаж”, а дните с право на парично обезщетение – в т. 16.2 “Дни във временна неработоспособност и/или дни с право на обезщетение по чл. 53а от Кодекса за социално осигуряване”. В т. 16.2 не се попълват дните във временна неработоспособност с възнаграждение от работодателя (за първите три работни дни от временната неработоспособност), тъй като тези дни се посочват в т.16А „Дни във временна неработоспособност с възнаграждение от работодателя на основание чл. 40, ал. 5 от Кодекса за социално осигуряване”. Съгласно забележката към т. 16А от указанията за попълване на декларация образец № 1, когато лицето е осигурено на друго основание върху максималния размер на осигурителния доход, дните във временна неработоспособност с възнаграждение от работодателя се попълват в т. 16.4. Общият сбор на посочените в тези точки дни трябва да бъде равен на дните, попълнени в позиции 2 и 3 на т. 16 „Дни в осигуряване-общо”.
Съгласно чл. 108, ал. 1, т. 3 от КСО контролните органи на Националния осигурителен институт (НОИ) при изпълнение на служебните си задължения имат право да дават задължителни предписания за спазване на разпоредбите по държавното обществено осигуряване и дейността, възложена на НОИ. Предвид цитираната разпоредба, за конкретни указания относно попълването на декларация образец № 1 за месеците, през които лицето е ползвало отпуск за временна неработоспособност, можете да се обърнете към съответното териториално поделените на НОИ.

Оценете статията

Вашият коментар