деклариране на паркоместа като принадлежности към

Изх. № 24-35-33
Дата:06.01.2017 год.
ЗМДТ, чл. 14, ал. 3
Относно: деклариране на паркоместа като принадлежности към
самостоятелни обекти в жилищна сграда
В отговор на поставения въпрос относно възможността за деклариране отново на паркоместа като принадлежности към жилищни имоти /апартаменти/ изразявам следното становище:
В чл. 14, ал. 3 ЗМДТ е установено задължение за собственика или ползвателя на недвижим имот да уведоми общината по реда и в срока по ал. 1, т.е. да подаде декларация при промяна на обстоятелство, което има значение за определяне на данъка, в двумесечен срок от настъпване на промяната.
Въпросът за начина на деклариране и облагане с данък на местата за паркиране е тясно свързан с правния статут на тези обекти в нормативната уредба.
С допълнение на чл. 37, ал. 4 ЗУТ, обн. ДВ бр. 101 от 2015 г., е въведено изрично правило за осигуряване на места за паркиране в сгради в режим на етажна собственост. Според това правило местата за паркиране се осигуряват с инвестиционния проект в паркинг – гараж със статут на самостоятелен обект в сграда или в паркинг – гараж със статут на обща част в сграда, или чрез отделни места за паркиране със статут на принадлежност към съответните самостоятелни обекти в сградата. 
В последния случай паркоместата имат статут, подобен на мазетата и таваните и сделки на разпореждане с тях могат да се извършват само в качеството им на принадлежност и заедно със самостоятелните обекти, към които принадлежат. Изискването е това да е предвидено в инвестиционния проект на сградата.
Когато в резултат на законови промени или други причини настъпят промени в декларираните обстоятелства, какъвто е настоящият случай, за данъчнозадълженото лице – собственик възниква задължение за деклариране на промяната в двумесечен срок от настъпването й – чл. 14, ал. 3 ЗМДТ, т.е. налице е не само правна възможност, а задължение за лицето да подаде декларация за промените обстоятелства.
Ал. 4 на чл. 19 ЗМДТ в случая не е приложима поради две причини -разпоредбата регулира само нежилищни имоти на предприятия, а тук става дума за жилищни имоти и техните принадлежности и второ, тя се отнася само до промени в отчетната стойност на такива имоти и не обхваща промените в данъчната им оценка, определена в съответствие с нормите по Приложение № 2 към закона.
ЗАМ. ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР:
/Г. ДИМИТРОВА/

Оценете статията

Вашият коментар